2.8 Saniyelik Ludicrous Mod Detayları

Model S - on

Dün düzenlenen basın toplantısında Tesla yine odağı Model S üzerinde tutarak ve yine limitleri zorlayarak kullanıcılara üç yeni seçenek sunmuştu. Bu seçeneklerden belki de ismi ile yine en çok dikkat çekeni Saçma Modu-Ludcirous Mode oldu. Bu yeni seçenek ile 0-100km hızlanması P90D araçlarda 2.8 saniye, çeyrek mil zamanı 10.8 saniye ve 0-250km hızlanması eski modellerden %20 daha hızlı. İşte bu mod ile ilgili bilmeniz gereken birkaç detay;

 • Saçma Modu-Ludicrous Mode, Model X‘te de mevcut olacak ve tahminen performans modeli Model X için 0-100km hızlanması 3.3 saniye olacak.
 • Aynı zamanda yeni 90kWh’lık pil de Model X ön planda tutularak tasarlanmış çünkü Model X’in daha ağır olacak olması ve çekicilik yapabilme özelliği Model S‘e kıyas ile %5 civarı bir menzil kaybı demek.
 • Saçma modu yeni elektrik sigorta sistemi sayesinde mümkün. Yeni sigorta sayesinde pillerden 3-fazlı endüksiyon motoruna aktarılan güç 1300 Amper’den 1500 Amper’e sağlıklı bir biçimde çekilebilmiş. Akımdaki bu artış da özellikle 50km-100km arası hızlanmasına odaklanılarak genel hızlanmayı 2.8 saniyeye indirebilmiş. Yani motorda herhangi bir değişiklik yok ancak motora verilebilen daha çok elektrik sayesinde motordan alınan beygir artmış oluyor.
 • Yeni bir Tesla Model S alırken Ludicrous Mod’a sahip olmak için ödemeniz gereken fiyat farkı 10.000$. 90kWh’lık pil için ise 85kWh’lık modeller üzerine 3000$ daha eklemeniz gerekiyor.
 • Mevcut Model S P85D sahipleri 5000$ + işçilik ödeyip Ludicrous Modu bağlantıları ve sigorta kutusunu taktırabilecek.
 • Yeni hızlanmada tecrübe edilen G kuvveti tam 1.1G. Yani düşmekten daha hızlı.
 • Bu moda yükseltmek için süspansiyonda herhangi bir güncellemeye gerek yok. Yeni sigorta ve bağlantılara geçiş yapmak yeterli.
 • EPA onaylı yeni 90kWh’lık model menzili daha fazla olacak ancak resmi açıklama için testlerin bitmesi bekleniyor.
 • Güncelleme sonrası satın alabileceğiniz Model S modelleri şöyle; 70, 70D, 85, 85D, 90, 90D, P85D, P90D

Açıklamalar Sonrası Soru-Cevap Kısmından Notlar…

Basın toplantısı sonrası gerçekleşen soru-cevap kısmından seçtiklerimiz de aşağıdaki gibi;

 • Yılbaşında duyurulan Roadster 3.0 güncellemelerine Ağustos sonu başlanıyor.
 • Tesla için kar marjları iki uca da yaklaşıyor. Pahalı modellerde marj artarken başlangıç modellerinde azalıyor.
 • Model S için Autopilot şerit takip özelliğini getirip yeni arayüze sahip olacak olan 7.0 yazılım güncellemesi için bir tarih henüz verilmese de Elon her gün test ettiğini söyledi. Baz aldıkları şey ise Los Angeles’ta I-405 numaralı otobanda çalışması. Kamera o yoldaki silik şerit çizgilerinde takip yapabilirse her yerde yapabilir.
 • 2-3 yılda bir Tesla Motors menzillerde %5 ila %10’luk bir artırıma gidecek. Bu sebepten Elon mevcut 85kWh Model S sahiplerinin pil güncellemesini tavsiye etmiyor çünkü şimdilik fark sadece 5kWh. İleride pili değiştirmeye değecek farklar olacak.
 • Saçma Modu‘nu kimse istemedi, öyle bir talep yoktu. Ki mod da gerçekten ismini verircesine “saçma”. Ancak Tesla mühendisleri bu özelliğin laboratuvarda saklamak için fazla iyi olduğunu düşünüp piyasaya sürmek istedi.
 • Model S için makyaj ya da kasa değişimi sorularına yorum yapılmayıp odağın Model X‘te olduğu söylense de ilk planın aksine artık Model S ile Model X’in parçalarının sadece %30’unun ortak olduğu cevabı verildi.
 • Model S’te sürekli olarak bir mühendislik ve tasarım gelişimi sağlanıyor. Bu sayede her hafta ağırlıkta azalma sağlanabiliyor. Bir rakam verilmesi gerekirse haftada 0.2 mühendislik değişikliği yaşanıyor.
2.8 saniyede 100km hıza ulaşabilen bir Model S’in Tesla Laboratuvarlarında mevcut olduğunun dedikodularını haber olarak yazmıştık.
Burada İngilizce olarak resmi Tesla Motors sitesinde açıklamaları Elon Musk’ın kaleminden okuyabilirsiniz…

 

Basın toplantısı ve duyurulanlar ile ilgili sorularınızı, paylaşmak istediklerinizi aşağıda forumumuzdan üye olarak ya da konuk olarak bildirebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2.8 Saniyelik Ludicrous Mod Detayları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 18/07/2015 at 12:00 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.