2013’te Google, Tesla’yı 6 milyar $’a neredeyse alıyordu

Eğer 2013 yılında Tesla Motors’un Fremont California’daki fabrikasını ziyaret etseydiniz , oldukça kasvetli bir hava ile karşılaşabilirdiniz.

Toyota ve GM ortak girişimi olarak 80’lerde kurulmuş bu dev tesisin çoğu tamamen boştu ve Tesla’nın elektrikli araç üretimi düşük talep yüzünden askıya alınmıştı. Tesla zor durumdaydı. Bloomberg’ten Ashlee Vance’in yeni kitabı, ”Elon Musk: Tesla, SpaceX, and the Quest for a Fantastic Future”da elektrikli araba üreticisinin satılmaya ne kadar yaklaştığını öğreniyoruz.

O zamanlarda Tesla CEO’su Musk, şirketi kurtarmak için cesur hamleler yapmaya başlamıştı. İşe her bölümden üyeleri çekerek ve onları satışçı yaparak başladı. Yeni görevleri Model S‘e zaten rezervasyon yapmış ve depozito ödemiş kişileri arayıp arabanın satışını gerçekleştirmek, ödemeleri toplamaktı.

Mart 2013’te Musk büyüleyici bir hareket daha yaptı: Google CEO’ su Larry Page’i aradı. İsimsiz haber kaynaklarına göre Musk 5 milyar doları şirketin büyümesi için sermaye olarak bırakma sözüyle Tesla için 6 milyar dolar istedi.(Tesla’nın güncel değeri 25 milyar dolar seviyesinde). Ayrıca Musk kendi yönetiminin ve Tesla’nın varlığını birleşik bir araba şirketi olarak devam ettirmesinin garanti edilmesini istedi.

Musk ve Page sözlü olarak anlaştı ve formaliteler başladı. Ancak bir süre sonra işler çabucak değişti ,satışlar toparlanmaya ve Tesla kar etmeye başladı. Sonuç olarak anlaşmadan vazgeçildi.

Apple’ın araba yapmakta olduğu dedikoduları ve Google‘ın otonom arabalar üzerindeki detaylı çalışmaları düşünüldüğünde Tesla’nın yeni bir kurumsal şirket yönetimi altında neye benzeyebileceğini hayal etmek oldukça enteresan. Tesla hala bağımsızlığını korumakta ve itiraf edilmesi gerekir ki şu anda gerçekten başarılı.(Eğer Model 3 ve Model X‘teki gecikmeler göz ardı edilirse).
Not: Tesla ve Google bu konu hakkında yorum yapmayı reddettiler.


 

KAYNAK
Çeviri: Mesut

Çeviri için sitemiz forum kullanıcılarından Mesut‘a çok teşekkür ederiz.

Eğer siz de sitenin içeriğine blog, haber, çeviri, video veya herhangi başka bir şekilde katkıda bulunmak, ülkemizde elektrikli otomobil ve Tesla Motors bilincinin artırılmasına fayda sağlamak istiyorsanız forumlarımızdan veya "Hakkımızda" kısmında bulunan formu kullanarak bağlantıya geçebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2013’te Google, Tesla’yı 6 milyar $’a neredeyse alıyordu

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 03/05/2015 at 10:20 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.