2014 Q4 Basın Toplantısından Notlar

musk

Tesla Motors (TSLA) dün gece itibariyle 2014 Q4 (4. çeyrek) sonuçlarını açıkladı ve 2015 hedeflerini belirledi. Olağan şekilde açıklama sonrası CEO Elon Musk, CTO JB Straubel ve CFO Deepak Ahuja 1.5 saat süresince açıklamalar ile ilgili soruları yanıtladı. Toplantıda Tesla’nın geleceği, şuanki durumu ve planları ile ilgili siz okuyucularımızın ilgisini çekebileceğini düşündüğümüz notları aşağıda bulabilirsiniz;

  • Son zamanlarda Çin pazarında Tesla’nın kötü gittiği ile ilgili birçok haber çıkıyor. Talebin yeteri kadar olmadığı, satış rakamlarının az olduğu, Elon Musk’ın sinirlenip yöneticileri kovduğu ile ilgili haberler basında sıkça yer buldu. Bu konuyla ilgili soruya Elon Musk Çin’deki talebin önem sırasında en üstte olmadığını, mevcut talepte de zaten üretime yetişemediklerini ve ağırlığı üretime verecekleri şeklinde cevap verdi. Çin’de arabayı şarj etmenin zor olduğu ile ilgili yanlış bir algı oluştuğunu ve bunu değiştireceklerini belirten Elon, Çin’deki superchargerlardan sorumlu mühendisi Çin pazarı yönetimine getirdiğini söyledi ve Hong Kong’daki satışların mükemmel olduğunu da ekledi.
  • Model X ile ilgili bir soruya Elon Musk dizayn aşamasının bittiğini ve üretim planlaması / ekipman yerleştirilmesi aşamasında olduğunu söyledi. Elon bu yaz ilk Model X’lerin müşteri teslimine başlayacaklarından ve sonbaharda yüksek hacimde teslimlerin başlayacağından oldukça emin. Model X çıkınca herkesin Tesla’nın kalitesini anlayacağını ve inanılmaz kaliteli bir arabanın yolda olduğunu bildirdi ve Model X’te henüz bilmediğimiz bazı özellikler olduğunu da ekledi. Bu “bazı özellikler”den dolayı da arabanın son halini ilk müşteri teslimlerine başlanana kadar gösteremeyeceklerini açıkladı.
  • Elon yılbaşından sonra Detroit Auto Show’da Model 3 dizaynı ile ilgili daha ufak bir Model S yapmaktansa daha radikal bir dizaynı seçeceklerini ama diğer konsept/elektrikli otomobiller gibi “garip-mobil” yapmayacaklarını belirtmişti. Bu sefer ise Model 3 ile ilgili “çok maceracı” fikirlerinin olduğunu ancak ilk versiyonunun o kadar “maceracı” olmayacağını, yine harika bir araba olup daha alışılmış olacağını ve daha sonraları Model S-Model X’in aynı platformu paylaşması gibi daha maceracı ve radikal bir hale geçiş yapacaklarını söyledi. İlk versiyonun daha az maceracı bir şekilde geliştirilmesinden ötürü 2017 sonu tarihini yakalayabileceklerine de Musk inanıyor.
  • Musk bir-iki ay sonra “harika” bir ev tipi pil tanıtacaklarını söyledi. Tesla’nın evde enerji saklama ile ilgili de ciddi çalışmalarının olduğunu ve bu bahsedilen “ev tipi pil”in 6 ay kadar sonra üretime girebileceğini öğrendik. Tesla’nın pil konusundaki birikimini evlerde enerji depolama tarafına da çekmesini izlemek enteresan olacak.
  • Musk Çin’deki talep yıl içerisinde “0” bile olsa 2015’te 55.000 araba satabileceklerine oldukça emin. Zaten verilerde de yeni yıla girerken 10.000 Model S, 20.000 Model X siparişi olduğu açıklanmıştı. Yani her ne kadar 2015 yılında 20.000 Model X üretilmeyecek olsa da kapasitenin yarısının siparişi yıla başlarken hazır diyebiliriz.
  • Model 3’ün ilk versiyonlarında var olmayacak “maceracı” özelliklerin ne tarz şeyler olduğu sorusuna Elon “Tabii ki buna cevap veremeyiz, hadi ama.” diye cevap veriyor ve Model X’in yine maceracı özellikler yüzünden geciktiği örneğini veriyor. Mesela “Kartal Kanat Kapılar” ve onun gövdeye etkisi, rahat kullanılabilir ve güvenli olması, arabanın çekici özelliğinin olması ve tabii ki Model X ile ilgili henüz bilmediğimiz yeni özellikler. Elon Model X’te ikinci sıranın mükemmel ve bugüne kadarki herhangi bir arabada gördüğünüz tüm ikinci sıradalardan daha iyi olduğunu söyleyerek merakımızı artırıyor.
  • Hiç bir bayilik, pazarlama, reklam, tanıtım kampanyası olmadan indirim yapmadan avantaj sağlamadan satış rakamlarını yıllardır üretebildiklerinin üstünde tutan Tesla’ya gelen bir soru da bu reklamsız pazarlamasız durumun daha ne kadar sürdürülebileceği. Elon Musk bu durumun bu yıl da aynı şekilde sıkıntısız devam edeceğini, belki gelecek sene bazı şeylerin değişebileceğini belirtti ve hiçbir ünlü/tanınan isme bir tanıtım kampanyası yapmadıklarını ekledi. Tesla’sı olan gördüğümüz hiç bir ünlüye Tesla verilmemiş, indirim yapılmamış ya da seviyor gibi davranması için para verilmemiş. Ayrıca Elon Musk gelecekte kullanmak için gizli bir “talebi çok ciddi seviyelerde artırma” silahı olduğunu söyledi.
  • Gelecek ay bütün arabaları ciddi şekilde ekleyecek majör bir yazılım güncellemesi geliyor. Daha sonraki aylarda da otopilot özelliklerinin diğerlerini açacak yazılım güncellemeleri yolda.
  • Bu yıl için hedef sadece üretimi arttırmak değil aynı zamanda üretimde de verimliliği artırmak. Uzun vadede büyümek için verimlilik esas olarak görülüyor yoksa daha fazla insan = daha fazla üretim mantalitesi kolay olarak yorumlanıyor. Elon Musk kocaman fabrikalarında bile neredeyse otopark yeri kalmadığını, hedefin verimlilik olduğunu espri ile karışık şekilde ekliyor.
  • Model S‘e büyük bir ihtimalle 5 yıl sonra pil güncellemesi geliyor. Yeni arabalar ile birlikte aynı Roadster 3.0‘da olduğu gibi diğer arabalarda da teknoloji izin verdikçe yenilik ve gelişmeler yapılmaya devam edecek.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.