2016 CES Raporu 1: Faraday Future FFZERO1

FFZERO1

2016 yılından elektrikli otomobiller ile ilgili beklentilerimiz çok büyük. Tesla’nın ülkemiz pazarına girmesi haricinde Hyundai, BMW, Volkswagen, Chevrolet, Audi vb. birçok devin elektrikli otomobiller ile ilgili planları, çıkaracakları otomobilleri var ve 2016 elektrik devriminin gözle görülmeye başladığı ilk yıl olacak. Daha yeni yılın ilk haftasından Las Vegas’ta gerçekleşen CES fuarında açıklanacak birçok konsept var ve fuar elektrikli otomobiller için çok hareketli geçiyor. Bütün hafta sürecek olan CES Raporu yazı dizisinin ilkinde daha önce de sitede yer verdiğim Faraday Future‘dan bahsedeceğim.

ffzero1-las-vegas-ces

FFZERO1 – Önden görünüş

Faraday Future California’da Silikon Vadisinde kurulmuş, yaklaşık 18 aydır faal olan ve cepleri çok derin Çinli LeTV tarafından finanse edilmiş gizemli bir %100 elektrikli otomobil şirketi. Daha fazla detay için hakkında daha önce yayınladığım yazıyı okuyabilirsiniz ama özetle firmanın şimdiden 750 çalışanı var, Nevada eyaleti ile fabrikalarını kurmak için 1 milyar $‘lık antlaşma imzaladılar bile ve çalışanların çoğu eski Tesla çalışanı. Üstüne üstlük ilk otomobillerinin 2017’de sokaklarda olacağını söylüyorlar. Faraday Future sürekli “ulaşımın geleceğini baştan aşağı yeniden tasarlamak” ve inovatif olmaktan bahsediyor. Açıkçası firmanın profili su yüzüne çıkalı beri etrafında büyük bir heyecan ve beklenti yaratıldı. Bu sebeple CES’te açıklayacakları konseptleri için çok heyecanlıydım.

ffzero1-içVe açıkladılar. Faraday Future FFZERO1 adını verdikleri bir konsept açıkladılar. Ama konsept birkaç seneye üretilecek otomobillerinin aksine pist için tasarlanmış, tek kişilik kokpiti olan, Batmobile terk bir yarış arabası. FFZERO1 dört tekerleğinde dört motor olan, toplamda 1000 beygir gücünde, 320km/s maksimum hıza ulaşabilen ve 0’dan 100’e 3 saniyenin altında ulaşabilen konsept bir otomobil. Üstüne üstlük bu araba yakın bir gelecekte hiçbir şekilde üretilmeyecek. Ancak Faraday Future bu kadar beklenti ardından üretilmeyecek konsept FFZERO1 açıklamalarının bahanesini teknoloji ve vizyonlarının temellerini göstermek olarak açıklıyor. Dikkat çekmek istedikleri nokta VPA1)Variable Platform Architecture – Değişken Platform Mimarisi adını verdikleri araç aksamı.

VPA;

VPA - Faraday'in büyük esneklik kazandıracağını düşündüğü Değişken Platform Mimarisi

VPA – Faraday’in büyük esneklik kazandıracağını düşündüğü Değişken Platform Mimarisi

VPA aynı Tesla’nın otomobillerinde kullandığı gibi tabana bataryayı yerleştiren, elektrikli motorları da tekerlekler arasına koyan “kaykay dizayn” bir yürüyen aksam. Anlattıklarına göre ise farkı; batarya modülleri ekleyip çıkartarak aynı yürüyen aksamı farklı boylardaki otomobillere uygulayabilip menzil, araç boyu vb. gibi konularda esnek olabilmeleri. Örn; 5 modüllü aksam üzerine bir otomobil yerleştirip, aynı mimaride 8 modüllü bir aksam üretip üzerine panelvan yerleştirmek. Bu sayede çok hızlı bir sürede çok farklı modeller çıkarıp piyasaya sürebileceklerini ve müthiş esnek olacakları iddiasındalar.

Tesla'nın Model S yürüyen aksam tasarımı

Tesla’nın Model S yürüyen aksam tasarımı

Şahsi fikrim 2017’de piyasaya çıkartmayı umdukları ilk otomobillerini göstermeleri bu kadar beklenti için daha iyi olurdu. VPA tasarımları Tesla’nın yürüyen aksam tasarımına çok benziyor. Orijinal planlarda Model S ve Model X aynı platformu, yürüyen aksamı kullanacağı için büyük esneklik ile piyasaya çıkabileceklerdi. Ancak Model X kartal kanat kapılar vb. sorunlar sebebi ile tam 3 yıl gecikti ve sonucunda Model S ile Model X parçaların sadece %35’ini paylaşıyor. Faraday Future bütün sunumu 18 ayda ne kadar çok çalışana ulaştığından, geleceği çok iyi gördüklerinden ve “ulaşımda devrim sağlayacaklarından” bahsederek geçirmiş olsa da bir %100 elektrikli otomobil üreticisinin daha pazara girmiş olması güzel bir gelişme. 2016’da Faraday Future’dan daha çok haber alacağızdır. Bir an önce ilk otomobillerini üretime sokup elektrikli otomobil pazarını genişletmelerini ve elektrik devrimini hızlandırmalarını umuyorum. Faraday Future’ın yeni konsepti ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

FFZERO1-racecar

Faraday Future FFZERO1

Son olarak yukarıdaki konsept videoların ilkinin sonunda VPA üzerinde farklı otomobil türlerinin rahatlıkla yapılabileceği mesajı verilmeye çalışılırken bir otomobil silüeti oluşturuluyor. O silüet 2 sene sonra Faraday Future’ın üreteceği ilk otomobile ilk bakışımız olabilir. Ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz.

Faraday Future'ın ilk otomobilinin silüeti?

Faraday Future’ın ilk otomobilinin silüeti?

Ne düşünüyorsunuz? Faraday Future sadece algı yönetimi mi yapıyor? Sonu Fisker gibi mi olacak? 750 çalışan henüz açıklanmayan ciddi işlerin yapıldığını bir göstergesi mi? Yorumlarınızı aşağıda forumlarımızdan yapabilirsiniz.

Referanslar   [ + ]

1. Variable Platform Architecture – Değişken Platform Mimarisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2016 CES Raporu 1: Faraday Future FFZERO1

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 06/01/2016 at 21:26 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.