2016 CES Raporu 3: Audi e-Tron Quattro 2018’de, 600km Menzilli VW BUDD-e

Las Vegas’ta yapılmakta olan CES teknoloji fuarı elektrikli otomobiller için de çok hareketli geçmeye devam ediyor. Fuar hakkında yazdığım birinci ve ikinci raporlarda okuyabileceğiniz gibi büyük beklenti yaratan yeni Silikon Vadisi elektrikli otomobil firması Faraday Future konsepti ardından ilk uzun menzilli düşük fiyatlı elektirkli otomobil Chevrolet Bolt tanıtılmıştı. Bu sefer Avrupa’nın iki devi olan Audi ve VW’dan elektrikli otomobiller ile ilgili açıklamalar geldi. Amerikan rakiplerinin aksine açıklamalar yakın zamana verilmiş ciddi sözler olmayıp daha çok “teknoloji tanıtma” amaçlı çok ileriye dönük konseptler olsa da Avrupa’daki devlerin de konformist ortamlarından çıkıp elektrikli otomobiller hakkında konuşmaya başlamaları pozitif.

%100 Elektirkli Audi e-Tron Quattro 2018’de

Audi Grubu daha önce konseptini tanıttığı, ileride çıkaracağı %100 elektrikli Audi e-Tron Quattro SUV’sini 2016 CES fuarından sergiliyor. Grup 2016’da 3 milyar € sermaye harcaması yapacağını belirttti ve bu bütçede elektrikli otomobil sistemleri geliştirmenin de payı mevcut. Audi 2018’de bu otomobili piyasaya süreceğini ve yüksek talep beklediğini belirterek markanın ilk ciddi elektrikli otomobilinin bu olacağını söyledi.

Kaynak: InsideEVs

600km Menzilli, Asla Üretilmeyecak VW BUDD-e

vw-budde-konsept

En değişik açıklamalardan birisi Volkswagen’dan geldi. Volkswagen içini bir ton teknoloji ile donattığı “mikrobüs” konsepti BUDD-e ile 101kWh pil, 600km menzil hedefliyor.

Aynı Faraday Future’ın yaptığı gibi bu Volkswagen da bu konsepti üretmeyi düşünmüyor ancak BUDD-e’de tanıtılan teknolojilerin “2019 gibi gelebileceği” belirtildi. BUDD-e’da tanıtılan teknolojiler başlıca;

  • VW BUDD-e’de tanıtılan MEB elektrikli platformu

    MEB elektrik platformu: Tesla’dan sonra Chevrolet Bolt ve Faraday Future’ın da kullanmaktan çekinmediği “iki aks arası batarya” elektrikli otomobil platformu VW tarafından da kullanılmış. Bu platformun adı MEB. Modular Electric Toolkit adını verdikleri MEB platformu için Volkswagen’ın düşündüğü gelecek ve kullandığı ifade çok önemli;

Volkswagen’ın yeni MEB platformu bu on yılın sonuna kadar bir dizi otomobilinin bugünün benzinli otomobilleri ile aynı seviyede tamamen elektrikli menzili olmasını sağlayacak. Bu platform elektrikli otomobillerde temelden bir değişiklik ve devrim yapıp günümüzün fosil yakıtlı sürüş sistemlerini tamamen geride bırakacak.

VW’in bu görüşü paylaştığını bilmek güzel.

  • 100+ kWh batarya kapasitesine sahip olacak bu platformun %80’e 15 dakika gibi bir sürede şarj olabileceği söyleniyor. Günümüzün en hızlı elektrikli otomobil şarj sistemi olan Tesla Superchargerları 85kWh kapasiteli bataryayı %80’e 30-40dk gibi bir sürede çıkarıyor. Volkswagen bunu başarabilirse oldukça ilgi çekici bir teknoloji.
  • BUDD-e konseptinde oldukça futuristik bir iç tasarım ve sürekli bağlı olma teması kullanılmış.

vw-BUDD-e-concept-interior-dash

Volkswagen’in tüm sunumunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2016 CES Raporu 3: Audi e-Tron Quattro 2018’de, 600km Menzilli VW BUDD-e

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/01/2016 at 15:30 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.