2016 Paris Motor Show Varan 4: Opel Ampera-e

Tesla Model 3‘e en büyük rakiplerden, ABD’de ilk teslimlerine çok kısa süre kalmış elektrikli otomobil Chevrolet Bolt‘un firma ortaklığı ile Avrupa modeli Opel Ampera-e Paris Motor Show’da tanıtıldı.

2016 Paris Motor Show’da birçok elektrikli araba modeli var ve elimden geldiğince hepsini anlatmaya çalışıyorum. İçlerinden Opel Ampera-e ise, aynı ilk yazdığım Varan 1 Renault ZOE gibi en gerçekçi ve somut tanıtımlardan.

Hepsinden öte Opel Ampera-e bir kosept değil. Konseptlerde firmaların verdiği menzil değerlerinde bir menzile sahip, fiyatı orta sınıf segmentinde ve 2017 ilkbaharında ilk kullanıcılara teslimine başlanacak.

500km Üzeri Menzil

Opel Ampera-e‘nin 60kWh bataryası var. Aynı aracın Kuzey Amerika versiyonu Chevrolet Bolt gerçek kullanıma yakın sonuçlar veren EPA testinden 383km tek şarj ile gidebilir değerini aldı. Opel ise aynı araç, yani Ampera-e için daha hayali değerler veren NEDC testinde 500km üzerinde menzil bekliyor.

Ancak bunun hayali olmayıp gerçekçi de olacağını kanıtlamak isteyen Opel, Ampera-e‘yi Londra’dan Paris’e fuara tek şarj ile sürmüş. Kat ettikleri mesafe 417km, ve Paris’e ulaştıklarında arabanın gösterdiği kalan menzil 80km. Basına verilen araçların ilk görüşlerinden de duyduğumuz kadarı ile Ampera-e ile 500km tek şarj ile yol kat edebilmek hiç zor değil.

Performans anlamında da Opel Ampera-e hiç fena değil. 200 beygir elektrikli motoru ile 0-100km/s hızlanmasını 7 saniyede tamamlayabiliyor. Fuardan önce Opel performans araçları ile Ampera-e’yi yarıştırdığı 30m’lik kısa bir yarış videosu yayınlamıştı.

Tek bildiğimiz; 2017 İlkbaharında Avrupa’da

opel ampera-eOpel şimdilik Ampera-e ile ilgili herhangi bir fiyat, net teslim tarihi ya da hangi pazarlarda çıkacağı ile ilgili bilgi vermiş değil. Sadece sağdan direksiyonlu İngiltere pazarında satılmayacağı, sağdan direksiyonlu bir versiyonunun da üretilmeyeceği bildiklerimiz arasında. Daha önceden GM – Opel ortaklığı ile geliştirilmiş olan hibrit araç Chevrolet Volt – Opel Ampera Avrupa’da çok iyi performans, fiyattan dolayı, gösterememişti.

Opel Türkiye’nin bu aracı Türkiye’ye getireceğini hiç sanmıyorum. Zira GM’in bu arabaya ne kadar ‘kendini verip’ kaç adet üreteceği bile meçhul. Öncelik elektrikli araçların çok önde olduğu Norveç, Hollanda pazarlarına ve tabii ki Almanya’ya verilecektir tahminimce.

Ampera-e’nin Kuzey Amerikalı kardeşi Chevrolet Bolt 37,500$ başlangıç fiyatına sahip. Avrupa fiyatını bilemesek de Avrupa’nın ABD arabalarına karşı korumacı bir fiyat politikası takındığını daha önceden aynı ortaklıktan çıkan Opel Ampera’da görmüştük.

Şarj?

Opel Ampera-e ile ilgili şuan en büyük soru işareti şarj. Tek şarj ile 500km gidebilseniz bile hızlı şarj edebilmek oldukça önemli. Bu noktada Tesla 135kW‘a kadar güç verebilen ve 20dk’da 200km+ menzil kazandırabilen Superchargerları ile oldukça önde.

Öncelikle Chevrolet Bolt‘un Avrupa modeli Opel Ampera-e araç içi AC şarj tesisatı olarak ne destekleyecek bilmiyoruz. Bana göre Avrupa’da trifaz elektrik (22kW AC’ye kadar) şarj desteklenmez ise büyük bir eksiklik. DC, istasyon şarjı olarak ise en fazla 50kW CCS şarj destekleyeceği dedikodular arasında idi. Tesla’nın neredeyse 3’te 1’i. Umarım Opel/GM ortaklığı uzun yol için de bir çözümü son anda da olsa tanıtır ve elektrikli araçlarda daha ciddi olduğunu kanıtlar. Ancak talebe rağmen üretim hedefleri ve girilecek pazarlar konusunda çok aktif olmamaları tersini gösteriyor. Yine de 2016 Paris Motor Show’un en iyilerinden. Aşağıda birçok fotoğrafını ve Opel CEO’su tarafından tanıtımını izleyebilirsiniz.


Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2016 Paris Motor Show Varan 4: Opel Ampera-e

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 04/10/2016 at 00:48 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.