2016’nın İlk Yarısında Elektrikli Araç Lithium-Ion Pil Üreticilerine Bakış

Aşagıdaki grafiklerde 2016’nın ilk 6 ayı itibariyle elektrikli araçlar için lithium-ion pil üreticilerinin durumuna bakabilirsiniz. EV Sales Blog tarafından toplanan değerli verilere göre pil üreticileri, elektrikli araç satışlarından daha hızlı büyüyor.

111

kaynak: InsideEVs

Günümüz elektrikli araç için li-ion pil satışları elektrikli araç satışlarından daha hızlı büyüyor çünkü elektrikli araçlarda satışların büyümesi haricinde arabalardaki batarya kapasitesi de büyüyor.

2016’nın ilk yarısında üretilen toplam li-ion pil1)elektrikli araçlar için kapasitesi, 2015’in ilk yarısına göre %81 büyüyerek 8500mWh‘a ulaştı. Ancak aynı zaman aralığında plug-in araç2)%100 elektrikli otomobiller ve plug-in hibritler satışları %50 büyüdü.

Bütün pil üreticileri satışlarında büyüme kaydederken pazar lideri satışların 1/3’ünden fazlası ile Panasonic. En fazla büyümeyi ise %300’den fazla büyüme kaydeden BYD yakaladı.

kaynak: InsideEVs

kaynak: InsideEVs

Enteresan bir şekilde ilk üçe LG Chem’in önüne geçerek Nissan AESC girmiş. LG Chem ise üçüncülük koltuğunu geri almak için güçlü bir atağa kalkışıyor. Sene sonunda ABD’de teslimlerine başlanacak 60kWh bataryalı Chevrolet Bolt pil üretimi LG Chem’e ait. 

Gigafactory Etkisi Yakın

Bir dönemde %81’lik büyüme oldukça etkileyici ve her fırsatta söylediğimiz gibi elektrikli araçların geleceğinin parlak olduğunu gösteriyor. Ancak Tesla’nın Nevada’da inşaa ettiği Gigafactory’de pil üretimi başladıktan sonra 2018 yılı hedefi toplam 35,000mWh üretim. Yani elektrikli araçlar için üretim yapan yukarıda görebileceğiniz tüm firmaların toplamının iki katı. Bunun etkisi fiyatlara, diğer firmaların büyüme için atik olmalarına bir hayli fazla olacaktır.

Referanslar   [ + ]

1. elektrikli araçlar için
2. %100 elektrikli otomobiller ve plug-in hibritler

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 2016’nın İlk Yarısında Elektrikli Araç Lithium-Ion Pil Üreticilerine Bakış

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 21/08/2016 at 16:57 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.