400 Tane 350kW Ekstra Hızlı DC Şarj İstasyonu 5 Otomobil Devi Tarafından Avrupa’ya Kurulacak

Elektrikli ulaşımın en çok gelişime açık noktası nüfusun tamamına erişebilmek için şarj hızları. Elektrikli araç şarjında hızlı şarjdan bahsediyorsak özel DC şarj istasyonlarından bahsetmeliyiz.

Günümüzde 3 adet ana DC şarj istasyon protokolü var; ChaDeMo, CCS Combo ve Supercharger. Supercharger zaten Tesla otomobillere özel, Tesla tarafından geliştirilmiş bir teknoloji ve şuan için dünyanın en hızlısı, 145kW’a kadar güç sağlayabiliyor.1)Buna rağmen Tesla Model S ve Model X en fazla 120kW alabiliyor CCS, Avrupa’lı otomobil firmaları tarafından kabul görmüş standart ancak şimdilik ortalama 50kW güç sağlayabiliyor, 100kW sağlayabilenlerinden şimdilik Avrupa’da yanılmıyorsam 2 istasyon var ve sağlasa bile o gücü alabilecek otomobil yok. ChaDeMo ise ağırlıklı olarak Uzak Doğu’da kullanılan protokol ve yine 50-90kW bandında güce sahip.

Ancak DC şarjın geleceği aynı elektrikli otomobiller gibi parlak. Dün Ford, Porsche, Audi, BMW ve Daimler2)Mercedes henüz adı belirlenmemiş ancak CCS protokolünü kullanacak ‘ekstra hızlı’ DC şarj istasyonları için bir konsorsiyum kurduklarını açıkladılar. Üstelik ilk etapta Avrupa’ya bu istasyonlardan 400 adet kurulacak. İstasyonlar günümüz maksimumu Supercharglarını iki katından fazla geçerek 350kW gücü bir arabaya verebilecek. Tabii bu gibi bir güç için istasyonlarda sıvı soğutma gibi birçok ileri teknoloji gerekecek. Ayrıca bu 350kW gücü kabul edebilecek otomobil de yapabilmek önemli ancak konsorsiyumdaki tüm firmaların 2018 ve sonrası için bu güçleri kullanabilecek elektrikli otomobil planları mevcut. 350kW şarj gücü pil boşken 5 dakikada yaklaşık 150km’lik şarj demek.

İstasyonlardan ilki 2017’de kurulacak ancak henüz bir yer seçilmiş değil. Konsorsiyuma göre ilk etapta Avrupa’da 400 istasyon planlanmış olsa da 2020’ye kadar Avrupa’da bu istasyondan binlerce olacak.

Supercharger ağı bile günümüzde ulaştığı 750’ye yakın istasyonu ile Tesla sahipleri için uzun yola gitmeyi çok çok kolaylaştırıp neredeyse akaryakıtlı otomobil seviyelerine geçmişken Tesla Supercharger’ın iki katından hızlı Avrupa’lı CCS tamamen noktayı koyacaktır.

Referanslar   [ + ]

1. Buna rağmen Tesla Model S ve Model X en fazla 120kW alabiliyor
2. Mercedes

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar 400 Tane 350kW Ekstra Hızlı DC Şarj İstasyonu 5 Otomobil Devi Tarafından Avrupa’ya Kurulacak

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Hamza tarafından 30/11/2016 at 23:26 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
  • #4695

    Hamza
    Katılımcı

    Keşke işin başında bu işi yapan ve yapacak firmalar bir araya gelse ve bir giriş standartı belirlese.Hem kuruluş masrafı azalır hemde yaygınlaşması kolay olur. Bağlantı tipi tek olsun ama firmanızın haricinde bir istasyondan sarj edecekseniz cüzi bir ücret ödeyin seçeneği bence makul olurdu.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.