Analist Notu: Yeni Model 3 Detayları

Global Equities Research’ün analisti Trip Chowdry Model 3 ile ilgili birkaç detay yayınladı. Tesla Model 3‘ün 31 Mart’taki büyük beklentilerle beklenen tanıtımına bir aydan kısa bir süre kalmışken Chowdry’nin zamanlaması mükemmel.

Chowdry Tesla’nın iç dinamiklerine hemen hemen herkesten daha hakim, notunda yazdıkları resmi bilgiler olmasa da doğru çıkması kuvvetle muhtemel. 

İnanılması güç ama yetişecek gibi duruyor…

Öncelikle Chowdry Model 3‘ün zamanında yetişeceğini belirtiyor. Tesla’da buna hiç alışık değiliz. Hemen hemen her şeyin gecikmesi ile ünlenen Tesla’da geliştirme, imalata hazırlık süreci hala daha 2017 sonunda ilk teslimlerin başlaması doğrultusunda devam ediyor. Gecikme bu sene sonunda teslimlerine başlanacak Model 3 rakibi Chevrolet Bolt baskısı da mevcut iken eminim ki en son istenen şeydir.

Ancak zamanlama Model 3‘ün tasarımı, üretim tasarımı, parça temini ve fabrikanın hazırlanması haricinde yeni nesil pilleri üretecek ve ucuzlatacak olan Gigafactory’e de çok bağlı. Neyse ki Gigafactory inşaatı da planın önünde gidiyor ve Tesla Enerji ürünleri için montaj başladı bile. 2017’den itibaren pil üretimi de ilk etabın tamamlanması ile başlayıp ilk Model 3’lerde yerini bulacaktır. Zaten hedef 2020’ye kadar Gigafactory’nin tüm etaplarının tamamlanarak 2020 hedefi olan 500,000 araca pil sağlaması.

Chowdry Model 3’ün iki özelliğinin ona özel olduğunu ve bunların teslimleri 2017 sonuna yetiştirmede en büyük yardımcı olduklarının altını çizdi; aracın mimarisi ve kullanılan malzemeleri.

Mimari: Chowdry Tesla Model 3‘ün Tesla’nın diğer arabalarına kıyas ile hem şasi hem kullanılan batarya kimyası itibariyle tamamen farklı bir yapıya sahip olacağını söyledi. Yeni bataryanın da daha farklı enerji yoğunluğu vs. performans takası olacak. 

Malzeme: Model X ve Model S‘in tam aksine Model 3‘te kullanılan malzeme aluminyum değil çelik olacak. Chowdry çeliğin en büyük avantajlarını; daha düşük üretim ekipmanı masrafı, aluminyuma kıyasla daha vasıfsız eleman ile daha ucuz iş maliyeti ve daha ucuz tamir masrafları olarak belirtti.

Chowdry notunuModel 3 aluminyum yerine çelikten üretileceği için 2017 sonu ilk teslim hedefleri çok büyük ihtimalle gerçekleşecek. Çelik çok kolay.diye bitirdi.

Bugüne kadar beklenti menzili uzatmak için ağırlığı hafifletme ve aynı zamanda maliyeti düşük tutma yolunda çelik ile aluminyumun bir arada çeşitli yerlerde kullanılması idi. Chowdry’nin analizlerinin ne kadar doğru olduğunu yaklaşık 3 hafta sonra öğreneceğiz. Takipte kalın!

Kaynak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Analist Notu: Yeni Model 3 Detayları

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/03/2016 at 08:15 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.