Artık Üretilen Tüm Tesla Otomobillerin Tam Otonom Sürüş Donanımı Var

İlk olarak 17 Ekim için planlanan ve daha sonra bugün yani Çarşamba gününe alınan ‘beklenmeyen Tesla ürün tanıtımı’ gerçekleşti. Tesla bugünden itibaren fabrikasından çıkan her otomobilde, yani Tesla Model S ve Tesla Model X, ayrıca üretilecek tüm Tesla Model 3 araçlarda tam otonom sürüş donanımının mevcut olacağını duyurdu.

Daha önceden Autopilot donanımında yapıldığı gibi donanım önceden araçlara yerleştirilip daha sonra da yazılım ve izinler hazır olduğunda internet üzerinden aktifleştiriliyor. Bu sayede Tesla otonom otomobili aslında ilk yapan marka olmuş oluyor. İşte Tesla’nın yayınladığı blog yazısının tam çevirisi;


Tesla'yı otonom yapacak donanımın görebildikleri...

Tesla’yı otonom yapacak donanımın görebildikleri…

Kendini kullanabilen otonom araçlar ulaşım güvenliği ve sürdürülebilir bir geleceğe geçişte çok önemli yer tutacak. Tam otonomluk bir Tesla’nın insan şöförden çok daha güvenli olmasını sağlayacak, araba sahipleri için sahip olma maliyetini azaltıp araba sahibi olmayanlar için ise çok düşük fiyata talep üzerine ulaşım sağlayacak. Bugünden itibaren tüm Tesla otomobillerin, Model 3 dahil, tam otonom sürüşü insandan çok daha güvenli bir seviyede mümkün kılacak donanım ile üretileceğini açıklamaktan büyük heyecan duyuyoruz. Arabanın etrafında 8 kamera 250m uzaklığa kadar 360 derece görüş açısı sağlıyor, güncellenmiş yeni 12 adet ultrason sensör 500m mesafeye kadar yumuşak veya sert objelerin algılanmasını sağlıyor. İleri seviye işleme kabiliyetine sahip öne bakan bir radar anlamlı bir dalga boyunda etrafı ile ilgili ek veri sağlayıp siste, yağmurda, tozda hatta öndeki arabanın da önünde olanları görebiliyor.

Bütün bu verilerden bir anlam çıkartabilmek için yeni bir araba içi bilgisayar önceki nesilden 40 kat daha hızlı veri işleme yeteneği ile Tesla tarafından geliştirilmiş görüntü, sonar ve radar işleme programlarını çalıştırıyor. Birlikte bu sistem Dünya’ya sürücünün erişmesinin mümkün olmadığı bir açıdan bakıyor; aynı anda her yöne bakabilip insan gözünün algılayamadığı dalga boylarını görebilmek.

Bu yeni donaıma sahip Model S ve Model X araçlar şimdiden üretiliyor ve müşteriler bugün satın alabilir. Yeni donanımın mümkün kıldığı bu özellikleri aktifleştirmeden önce verileri milyonlarca km gerçek dünya kullanım verisi kullanarak kalibre edip güvenlik ve kolaylığa ciddi gelişmeler sağlayacağız. Bunların hepsi olurken yeni nesil donanıma sahip araçlar birinci nesil Autopilot araçların sahip olduğu otomatik acil durum freni, çarpışma uyarısı, şerit takip ve aktif hız sabitleme gibi bazı özellikleri kullanamayacak. Bu özellikler onandıkça internet üzerinden güncellemeler ile hızla büyüyen yeni özelliklerle birlikte aktifleştireceğiz. Her zamanki gibi internet üzerinden güncelleme sistemimiz müşterilerimizi teknolojinin eşiğinde tutup ilk nesil Autopilot donanımına sahip Teslalar dahil her zaman güncel kalmasını sağlayacak.


Özetle;

 • Bugünden itibaren tüm Model S, Model X ve üretilecek tüm Model 3 araçlar otonoma hazır.
 • Yeni otonom donanım arabalar ilk aşamada mevcut Autopilot‘ı kullanamayacak. Muhtemelen yeni sensörleri eski özellikler için müşteri verilerini kullanarak kalibre edip bir fark olmadığına emin olacaklar.
 • Otonom sürüş özellikleri yeni arabalarda Autopilot özellikleri yanında tek tek açılacak ve teknolojiden emin olunup izinler alındıkça tamamen otonom sürüşe doğru gidilecek.

Etkinliğin hemen öncesinde CEO Elon MuskModel 3 tanıtımı ikinci kısım” tweet’i atmış olsa da bu tanıtım Model 3‘ün önemli özelliklerinden birini tanıtmanın yanında mevcut araçlar için de ciddi bir özellik duyurdu. Model 3 son tasarımı ve detayları için tanıtımın üçüncü kısmını bekleyeceğiz sanırım. Çok önceden “Model 3 otonom sürüşe hazır halde gelebilir.” haberini yapmıştım.

Şuan Elon Musk ile tanıtım üzerine bir basın toplantısı yapılıyor. Toplantı sonucunda Elon Musk’ın açıklamalarını ayrıca aktaracağım.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Artık Üretilen Tüm Tesla Otomobillerin Tam Otonom Sürüş Donanımı Var

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son Asil’in profil fotoğrafı Asil tarafından 20/10/2016 at 13:23 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4553
  Asil’in profil fotoğrafı
  Asil
  Katılımcı

  Tesla yine yapacagini yapti 🙂 her güzel seyin bir bedeli oldugu gibi 3300€ olan Autopilot 5500€ olmus ayrica full otonom isterseniz + 3300€daha ödemeniz lazim 🙂

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.