Aston Martin Rapide S vs. Tesla Model S | Türkçe altyazılı

AutoCar tarafından 2013 yılının Eylül ayında çekilen bu video oldukça eski olsa da geçerliliğini yitirmiyor. Videonun çekilmesinin ardından geçen 1.5 yıla yakın sürede videoda bahsedildiği üzere İngiltere’de Model S satışa çıktı, supercharger ağı bir hayli geliştirildi ve çift motorlu seçeneği ile Tesla Model S P85D satışa sunuldu.

0-100 saniyesini 1 saniye gibi ciddi bir fark ile geliştirip 3.2 saniyeye indiren Tesla Model S P85D, Aston Martin Rapide S’e yukarıda zor anlar yaşatan kardeşi Tesla Model S P85+’tan çok daha acımasız davranacaktır. Ayrıca o zamandan beri Model S‘in kabininin, koltuklarının ve genel olarak yapım kalitesinin de oldukça geliştiğini, videoda kullanılan aracın(P85+) ithalat yolu ile Türkiye fiyatının zamanında (artık üretilmiyor, daha iyisi var; P85D) 120,000€ olduğunu, Aston Martin Rapide S’in ise 390,000€ olduğunu hatırlatalım. Elektrik maliyetini Türkiye’de hesaplamak değişik tarifeler, şarj edilen yer ve yöntem gibi birçok farklı etkenden dolayı hesaplaması çok zor olduğu için ‘net’ bir rakam veremesek de, Tesla Model S’in bir km maliyeti ortalama 4Krş iken Aston Martin Rapide S’in bir km maliyeti verilen ortalama tüketim değeri ile 64 Krş, yani tam 16 kat daha fazla.

 

Elektrik teknolojisinin çok daha iyi olduğunun bir başka kanıtı daha olan bu videonun çevirisi TeslaTürk tarafından yapılmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.