BMW Yeni Reklamında Tesla Model 3 Rezervasyon Sahiplerine Saldırdı

Tesla’nın uygun fiyatlı üçüncü otomobili Tesla Model 3 tanıtımın üzerinden geçen 4 ay içinde 400,000’den fazla önsipariş topladı. Yeni bir otomobil edinmek için beklemeyi tercih eden bu kalabalık BMW’nin ilgisini çekmiş olmalı ki ABD’de BMW, 330e için yaptığı reklamında Model 3 rezervasyonu için bekleyenlere saldırdı.

Reklam aslında ülkemizde bildiğim kadarıyla satışta olmayan BMW 330e (hibrit) için olsa da 30 saniyelik reklamın çoğunda BMW kendi arabasının özelliklerini saymaktansa neden “diğer elektrikli araba şirketi“nin arabasını beklememeniz gerektiğini anlatıyor. Öyle ki reklamı yapılan araba hakkında bahsedilen tek özellik yakıt tüketiminin ortalamda 72MPG (3,26lt/100km) olduğu.


Reklam tam metni;

Gigafactory açılışında kapıda sergilenen kırmızı Model 3

Gigafactory açılışında kapıda sergilenen kırmızı Model 3

Vergilerinizi iki defa ödeyeceksiniz, belki daha fazla.

Yeni yıla gireceksiniz, iki defa, belki daha fazla.

Bekleyeceksiniz, bekleyeceksiniz, ve daha çok bekleyeceksiniz.

O diğer elektrikli araba şirketinin yeni modeli hazır olana kadar.


BMW’nin 400,000’den fazla olup 35,000$’dan fiyatı başlayan bir araba almak istediğini belirten bir gruba hitap etmek istemesi çok normal. Reklamda BMW’nin tek argümanı “bizim arabamızı alın çünkü şimdi var”.

Tesla Model 3 ABD’de 35,000$ başlangıç fiyatına sahip ve tek şarj ile 340+km gidecek bir elektrikli araba iken BMW 330e tek şarj ile sadece 22km gidebilen ve 44,000$ başlangıç fiyatına sahip bir araba. Aynı zamanda reklamda Model 3 için “2 yıl, belki daha fazla” bekleneceği ima edilirken Tesla Model 3 üretimine 1 yıl sonra bu zamanlarda başlayıp sonbaharda teslimlere başlayacak. Gecikmeler olabilecek olsa da şuan herşey plana uygun giderken BMW beklemenin en az 2 yıl daha süreceğini iddia ediyor. Belki de BMW endişelidir çünkü %100 elektrikli 3 serisi otomobilleri en az 10 yıl daha hazır olmayacak, belki daha fazla…

BMW bu kampanya dahilinde yaptığı bir başka reklamda da Tesla Superchargerlarına benzeyen bir maket arka planında aynı saldırıyı yapıyor. Bu sefer de şarj etmeyi beklemekten saldırılıyor. Oysa ki BMW’nin kendi elektrikli otomobili BMW i3 yüksek hızlı DC şarj noktalarında en fazla 50kW ile şarj olup 130km yol kat edebilirken Tesla’nın otomobilleri 135kW ile şarj olup 450km’ye kadar yol kat edebiliyor.

Şuan BMW’ye kızgınsanız bir otomobil fuarında çekim olduğunu fark etmeden Tesla Model X‘e binen, inerken de kafasını dışarıdakilerin sensörleri denerken durdurması ötürü kartal kanat kapıya çarpan BMW CEO’sunu izleyebilirsiniz. Üstüne üstlük bu videoda BMW CEO’su seri üretilip 10,000 adetten fazla teslim edilmiş Model X’i bir prototip sanıp üretilemeyeceğini düşünüyor. Yani videodaki beğenilen yorum gibi “kafasına inkar ile vuruyor.”

Model 3‘ün tüm dünya ve otomobil sektörü için genel anlam ve önemini kavramak için aşağıdaki Türkçe altyazılı videoyu da şiddetle tavsiye ederim.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar BMW Yeni Reklamında Tesla Model 3 Rezervasyon Sahiplerine Saldırdı

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 08/08/2016 at 13:15 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.