Consumer Reports Tesla Model S Tavsiyesini Geri Aldı, Hisseler %10 Düştü!

model s arka

ABD’nin en saygın ve önde gelen köklü kuruluşlarından Consumer Reports geçtiğimiz aylarda 100 üzerinden 103 puan verdiği1)Tesla’s top Model S scores 103 out of 100 from Consumer …, 2013 ve 2014 yıllarında üst üste “yılın arabası” seçip “test ettikleri en iyi araba” ilan ettikleri Tesla Model S’i “dayanıklılık” anketinde ortalama altı kalması sonrası tavsiye edilenler listesinden çıkardı.


Consumer Reports bugüne kadar Tesla’yı her alanda çok yüksek puanlamış, iki sene üst üste yılın arabası seçip en son testlerinde Model S P85D‘ye performans ve sürüş testlerinde 100 üzerinden 1032)Tesla’s top Model S scores 103 out of 100 from Consumer … verip puanlama sistemini değiştirmek zorunda kalmıştı. 2016 dayanıklılık tahmini puanlamaları için test edilen otomobillerin sahipleri ile anket yapılınca dayanıklılık segmentinde farklı bir sonuç çıktı.

1400 Model S sahibi ile yapılan anketlerde ulaşılan veriler sonucunda araçların çoğunun uzun vadede kapılardan gıcırtı gelmesi, bazı parçaların ses yapması, tüm motorun değişmek zorunda kalması, orta paneldeki dokunmatik ekranın bozulması, kapı kollarının dışarı çıkmaması gibi sebeplerden servis gördüğü ortaya çıktı.3)http://www.consumerreports.org/cars/tesla-reliability-doesnt-match-its-high-performance Yine aynı verilerde bu problemlerin büyük bir çoğunluğunun 4 yıllık sınırsız km garanti kapsamına girdiği ve ankete katılanların %97’sinin Model S‘i bir daha satın alma şansları olsa alacakları sonucu çıkmış olsa da üretim kalitesinin ortalamanın altında kalması ile tavsiye edilenler listesinden çıkarılması TSLA hisselerini bir anda eritti.

2014 yılında 35,000 adet civarı otomobil üretip bu sene 55.000 adet üretecek olan Tesla’nın 2018’de çıkacak daha ucuz Model 3 ile birlikte üretimini yüz binlere çıkartacak olması, servis ağının yayılma hızı ve garantisi dolacak mevcut Tesla Model S‘lerin akıbeti kafalarda soru işaretleri yaratıyor. 

1 Günde 25$!

Haberin ardından TSLA hisseleri 225$ bandından yazı tarihinde 200$ bandına geriledi. Motor sesi olmamasından ufak seslerin daha çok göze batabildiği elektrikli arabalarda Tesla henüz sadece 3 senelik otomobil üretim tecrübesine sahip ancak yeni ürünleri Model X‘in çıkması ve hacmin artması ile kaliteye daha çok önem verilmesi şart.

Aynı Zamanda Dünyadaki En İyi Servis

Yine aynı sonuçlarda Tesla’nın dünyadaki en iyi servise sahip olduğu kanaatine varıldı. Araçlar servise gitmek zorunda kalmış olsa da müşteri hizmetlerinden memnuniyet, aksaklıkların garanti kapsamına girip masrafsız oluşu ve servisin hızlılığı öne çıkan bazı artılar oldu. Tesla’nın (veya alışılageldiği sürece CEO Elon Musk‘ın) bu rapora ne gibi bir cevap vereceği merak konusu ancak TSLA hisseleri kötü etkilenmiş duruyor. Tabii bizim gibi uzun vadeli hedefe inanıp güvenenler için ise harika bir satın alma fırsatı 🙂

Referanslar   [ + ]

1. Tesla’s top Model S scores 103 out of 100 from Consumer …
2. Tesla’s top Model S scores 103 out of 100 from Consumer …
3. http://www.consumerreports.org/cars/tesla-reliability-doesnt-match-its-high-performance

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Consumer Reports Tesla Model S Tavsiyesini Geri Aldı, Hisseler %10 Düştü!

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  sinan tarafından 23/10/2015 at 12:54 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar
  • #1557

    sinan
    Katılımcı

    dayanıklılık derken gözlem ve dene parametreleriyle ilgili bilgi verdi mi?

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.