DMA Blog 2: Tüketim, Menzil ve Maliyet

blog slider

Şarj etme sonrası belki de en çok merak edilen konu ülkemizde nispeten daha ulaşılabilir elektrikli araçlardan biri olan DMA’nın maliyetleri ile tüketim değerleri.

DMA Corolla’da menzil tabii ki kullanışınıza, yani tüketime bağlı. Arabayı kullanmada neredeyse iki haftalık tecrübemde benim kullanışım ile gözlemlediğim tek şarj ile 200km menzil üstüne çok rahat çıkacağı. Henüz şehiriçi kullanımlarımda şarjımın %35 altına düştüğünü görmedim ama tüketim değerlerini sürekli gözlemlemeden yaptığım çıkarım ve hesaplar ile ben kolayca 220km, zorlayarak ve kullanışıma iyice dikkat ederek ise 250km tek şarj ile yol alabilirim. Daha fazla yol katetmek tabii ki mümkün ve kullanım ile sabıra bakıyor. Benim aracımı daha önce kullanmış insanların tek şarj ile 330km yol kat ettiğini bile duydum.

IMG_1009Yandaki fotoğrafta DMA Corolla’nın tüketim ekranını görebilirsiniz. Ekran maalesef anlık tüketim veya Tesla Model S‘ten alışık olduğumuz Wh/km cinsinden değer vermiyor. 1kWh ile gidilecek km değerini gösterip buna bağlı bir “kalan menzil” tahmini yapıyor. Bu değeri Wh/km cinsine çevirmek için 1000’i bölüyoruz. Yani resimde gördüğünüz anda ben 1000/6,19= 161Wh/km tüketiyorum. Bu kullanımda 37kWh kullanılabilir kapasiteli bataryam ile 37000/161 = 230km yol alabiliyorum. Kıyas olması açısından Model S‘te ortalama tüketim değeri 210Wh/km. Ancak Model S, DMA Corolla’dan yaklaşık 800kg daha ağır ve daha performans odaklı bir araba. 

VOLT, kW, kWh: Terimler arasında kaybolmayın!

Bataryanın tam kapasitesini test etmek için önümüzdeki haftalarda şehirlerarası bir yolculuk planlıyorum. Bunun için tüketim km’sini 0’layıp %100 şarj ile yola çıkacağım. Şarjım %0’ı gösterdiğinde “gittiğim km” x “tüketim değeri” bataryadaki kullanabildiğim kWh cinsinden enerjiyi verecek. Bir yıllık kullanım sonunda bu testi tekrardan yaptığımda bataryanın kapasitesinin ne kadarını kaybettiğini göreceğim. Tesla Model S için vlogger Björn Nyland‘ın 100,000km sonrası gözlemlediği kayıp %4. Ayrıca bataryaların genel olarak kaybı ilk 50,000km’ye kadar yaşadığı ve daha sonra ciddi bir kayıp yaşanamadığı kullanıcıların gözlemleri arasında

En çok sorulan; bütün bunların bana maliyeti nedir?

Arabayı şarj ettiğim iş yerimizde bütün vergiler sonrası 1kWh elektriğe 0.3₺ ödüyorum. 37kWh “depom” 11.1₺‘ye doluyor. Ben de bu depo ile ortalama kullanımımda 220km yol kat ediyorum, yani km başına yakıt maliyetim 5 krş, 0.05₺. Yani 1000km maliyeti 50TL. Sineğin yağını çıkartmak için uğraşsam ve üç tarifeli elektriğe üye olup arabamı gece şarj etsem kWh fiyatı 0.2₺’ye düşebiliyor. Bu durumda da 1000km 33TL’ye gelir. Özetle 1000km’yi 400₺’ye giden eski arabama kıyasla müthiş bir tasarrufum var. Bunlar dışında;

 • MTV’den muafım. Eskiden ödediğim MTV ayda 100₺’ye denk geliyordu.
 • Aracım kiralık olduğu için kasko, trafik sigortası vs. ödemiyorum. Bunlar da eskiden ayda 100₺ idi.
 • Aracımda zorunlu bakım yok. Çünkü motorum, triger kayışım, filtrem, motor yağım vb. parçalarım yok.
 • Yavaşlamaların %90’ı fren yerine rejenerasyon ile yapıldığı için1)Ayağınızı gazdan çekince motor tam tersine çalışıp mevcut hareket enerjisinden elektrik üretip bataryayı dolduruyor, yavaşlama bu sayede oluyor. balatalarım eskimiyor ve 100.000km’ye kadar balata değişimi gerekmiyor.

Son olarak aracın kira maliyeti bana ayda 600€. Yani 1800₺ civarı. Benim arabacın durumundaki bir arabayı satın almak isteseniz de sahibinden.comda piyasası 90.000₺ civarı. 


 

Referanslar   [ + ]

1. Ayağınızı gazdan çekince motor tam tersine çalışıp mevcut hareket enerjisinden elektrik üretip bataryayı dolduruyor, yavaşlama bu sayede oluyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar DMA Blog 2: Tüketim, Menzil ve Maliyet

Bu konu 7 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Mesut tarafından 09/12/2015 at 14:35 tarihinde güncellendi.

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1935

  mehmet akif
  Katılımcı

  Sehirlerarasi yolculugunun sonucunu merakla bekliyorum. Batarya tamamen bosalinca araci nasil sarj edeceksin bu konuda bir plan yaptin mi

  #1936

  özkan

  teşekkür ederim yazınız için

  #1965

  70D

  Bu tarz bir aracın bataryası zaten cart diye bitmez büyük ihtimalle, önce gücü düşürerek devam eder güç azaldıkça..

  Mehmet Bey, benzin deponuz tamamen boşalınca yol ortası ne yapıyorsunuz?

  Hangi araçla olursa olsun yola çıkmadan juice’iniz dolu olmak zorunda, ve planınızı ona göre yapmak zorundasınız, yoksa ne olursa olsun mal gibi kalırsınız yol ortası.. sonra dur it arabayı yana falan filan..

  babamın bir mallıgını hatırlıyorum A4 Quattro 2011’imizi ilk aldıgımızda, benzin göstergesi ile yag seviyesini karıştırdı, aldıgımız adamlar zaten cahil Küçükyalı’dan aldık.. sonra bi sokak ortası tam Altıntepe’ye dönecekken benzin cart diye bitti kaldık yolun ortasında.. arkadan paso kornalar.. sonunda çektik yana…

  o sırada babam bin kere marş yaptı, beni hiç dinlemedi.. cehaletin sonu size işte..

  #1966

  mehmet akif
  Katılımcı

  Bataryanın tam kapasitesini test etmek için önümüzdeki haftalarda şehirlerarası bir yolculuk planlıyorum. Bunun için tüketim km’sini 0’layıp %100 şarj ile yola çıkacağım. Şarjım %0’ı gösterdiğinde “gittiğim km” x “tüketim değeri” bataryadaki kullanabildiğim kWh cinsinden enerjiyi verecek.

  Yukarida belirtilen konuyu sordum. Siz farkli anladiniz sanirim soruyu

  #1967

  Emir
  Yönetici

  Bataryanın tam kapasitesini test etmek için önümüzdeki haftalarda şehirlerarası bir yolculuk planlıyorum. Bunun için tüketim km’sini 0’layıp %100 şarj ile yola çıkacağım. Şarjım %0’ı gösterdiğinde “gittiğim km” x “tüketim değeri” bataryadaki kullanabildiğim kWh cinsinden enerjiyi verecek.

  Yukarida belirtilen konuyu sordum. Siz farkli anladiniz sanirim soruyu

  %0’a yaklaştığımda bir şarj istasyonu yakınında olup turlayacağım 0’ı görene kadar sanırım. İlla kapanma voltajına gelip yolda kalmaya gerek yok diye düşünüyorum. Ama %0 görünce de çok geç olabiilr. 😀 Göreceğiz. Büyük ihtimalle bir video olarak yapacağım onu.

  #1971

  70D

  Sorunuz gayet iyi anlaşıldı Mehmet Bey, bu kaliberde, Li-Ion bataryalarla bu seviyeye gelmiş bir cihaz pili cart diye bitirmez.

  Onu bırakın lithium-ion bataryalı bir ufak boy süpürge bile yapmaz o dediginizi….

  #2012

  Mesut

  Bende bu tek şarj uzun yol deneyiminizi oldukça merak ediyorum.

  Planım elektrikli bir araç satınalıp Tüm türkiyeyi marmaradan akdenize oradan orta ve doğu anadoluya oradan karadeniz kıyı şeridinden istanbula dönmek.
  Bu bağlamda aracın uzun yol perfomansı , reel max menzili ve %0 şarj iken minimum kaç saatte %100 şarja ulaştığı.
  (220v şehir elektriği ile tabiki. Türkiyenin her noktasında supercharger gibi şarj nooktası bulamayacağımıza göre )

  Tesla gibi uzun km yol katedebilen bir tasarım harikasını satınalamayı bende isterim ancak en uygun yol bu aracın 2.elini alabilmeyi hayat etmek .

7 yazı görüntüleniyor - 1 ile 7 arası (toplam 7)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.