DMA Blog 3: Özellikler

dma-ic

Bu yazıda kısaca DMA Corolla’nın diğer özelliklerinden bahsedip elektrikli araba olmasından çok normal araba yanını öne çıkartmaya çalışacağım. Evet aslında araba temelinde ve dıştan bakıldığında 2013 model bir Toyota Corolla’dan farksız olsa da elektrikli sistem ile birlikte içine DMA tarafından takılan elektronik sistem ile normal Corolla’da olmayan birkaç özellik eklenmiş. Bunun yanında da DMA’nın kendi sürüş modları cabası.


 

Size komik gelebilir ama belki de eski, 2004 model arabamda eksikliğini çok hissettiğim için DMA Corolla’da en çok hoşuma giden özelliklerden birisi Bluetooth ile telefonumu arabama bağlayabilmek. DMA’nın dokunmatik ekran sistemi aracılığı ile kolayca yapılan bağlantı sayesinde yolda telefonumdan müzik dinleyebiliyorum. Bu artık yeni arabaların hepsinde tabii ki olması gereken bir özellik olsa da bana yeni olduğu için çok büyük artı. Eski arabamda teybin arkasına aux kablosu çektiren bir aparat satın almak zorunddma-bluetootha kalmış ve sürekli kabloya bağlı kalmıştım.1)Evet arabada kendi müziğini dinlemeyi çok seven ve bunu önem listesinde yukarı koyan biriyim Bunun dışında kabloya bağlı olmamak haricinde de arabada bulunan mikrofon ve yine DMA’nın arayüzü ile telefonla da görüşebiliyorum ki bu belki de müzikten daha büyük bir artı. Hızlıca bir yere gidecekken telefonumu hiç cebimden çıkartmadan aramaları cevaplayabiliyorum. Eskiden bu araba kullanırken hem zor hem de tehlikeli oluyordu çünkü emniyet kemerini çözüp cepten telefonu çıkartmak vs. zorluyordu.

 

Bunun dışında arabada USB girişi de mevcut ve oraya bağlandığında sistemdeki iPod arayüzü ile de müzik dinlenebiliyor ve telefon da şarj oluyor ama USB girişine hem erişim bir hayli zor hem de çok yavaş şarj oluyor. Ben normal araba çakmak aparatı ile 12V ile telefon şarj etmeyi daha rahat buluyorum ama aparat yokken de güzel ve hayat kurtaran bir alternatif olabilir. 

Isıtma

dma-isiticiİçten yanmalı motorun en iyisi bile harcadığı enerjinin en fazla %30’unu harekete çevirebiliyor. Kalan %70 gibi müthiş bir rakam ısı, ses vb. olarak kaybediliyor. Ancak kış aylarında bu %70’den fazla enerji kaybının içinden ısının bir kısmı kabine verilerek ısıtma sağlanıyor. Ancak elektrikli motorların en kötüsü bile %90 verimle çalıştığı için ortada içeriyi ısıtabilecek bir ısı da yok. Dolayısıyla arabada normal bir elektrikli ısıtıcı mevcut. Havalandırma ayarını sıcağa getirme haricinde bu ısıtıcıyı da açmanız gerekiyor. 5 dakika içerisinde kabinde sıcağı hissetmeye başlıyorsunuz ve çalışması gerektiği gibi çalışıyor. Ancak iki dezavantajı var; menzile %10 gibi bir kayıp yaşattırıyor ve şarj olurken (yani kontak kapalı iken) çalışmıyor. Bu elektrikli ısıtıcının sürekli aynı miktarda ısı çekip çekmediğini bilmiyorum. DMA’yı arayıp soracağım bu konuda. Çünkü bazen kabin çok sıcak oluyor, ısıtıcıyı kapatıyorum, 10dk sonra tekrar açıyorum vs. Onun yerine fan ayarını 0’a getirip tamamen kapatsam ve o arada daha az enerji harcasa, fanları tekrar açtığımda yine sıcaktan devam etse çok daha güzel olur. Büyük bir ihtimalle şarj ederken ana batarya kapalı olduğundan ve ısıtıcı 12V normal aküden daha yüksek bir voltaja ihtiyaç duyduğundan şarj sırasında çalışmıyor. Ancak uzun yola giderken AVM, Restoran, Cafe vb. olmayan bir yerde şarj edip araba içinde şarj olmasını beklerken soğuk günlerde büyük bir dezavantaj olabilir. Bildiğim kadarıyla Tesla Model S‘de de elektrikli ısıtıcı mevcut ve elektrikli motorda oluşan görece daha az ısıyı kabine aktarma yolunda çalışmaları mevcuttu.

dma-bagajBagaj Hacmi

DMA Corolla’da 3 farklı yerde toplam 112 adet pil bulunuyor. Bütün hepsinin detayını önümüzdeki günlerde daha teknik
özellikler üzerine yoğunlaşan bir blog yazısında anlatacak olsam da bu üç yer kaporta, eski benzin deposu ve bagajın bir kısmı. Yani bagaj hacminden fedakarlık mevcut. Bagaj hacmi kendim ölçtüğüm kadarı ile yaklaşık 300 litre. Normal Toyota Corolla’nın ise 350 litre civarı. Yani sadece ~%15’lik bir kayıp söz konusu. Hemen hemen bir aylık kullanımımda bagaj hacminden yana bir eksiklik hissetmedim, her zaman yetti.

Regen Fren Seviyeleri ve Sürüş Modları

DMA Corolla’da 3 adet sürüş seviyesi mevcut ve hepsinin kendi Regen 2)Rejenaratif Frenleme: Yavaşlarken ve yokuş inerken tekerleklerdeki kinetik enerjiyi elektriğe çevirip bataryayı şarj etme seviyesi var. Bu sürüş modları arası geçiş vites kolunun altındaki basit bir “switch” aracılığı ile yapılıyor.

dma-surus-modlari

F: Açılımı hangisini sevdiğinize bağlı olarak “Formula” ya da “Forward”. Normal sürüş modu bu. Gaza basma ile alınan tepki gayet dinamik ve ReGen normal seviyelerde.

E: Ekonomik mod. Bu sürüş seviyesinde gaz pedalı ayağınıza biraz daha hassas oluyor. Yani aynı gücü talep etmek için “F” moduna kıyasla gaza birkaç cm daha basmak gerekiyor. Güç tüketimi bu yolla azaltılıyor çünkü çok fazla basmamış oluyorsunuz. Ayrıca ReGen fren seviyesi de bu modda yükseliyor. Gazdan ayağınızı çekince araba kendini şarj etmek için resmen kasıyor ve motorlu arabalardaki “motor freni” etkisi hissediliyor. Ancak kesinlikle rahatsız edici, sarsıcı vs. değil. Ben bu modu genelde dur-kalk trafikte kullanıyorum. Ani hızlanmada “F”ye göre daha yavaş hissedebilirsiniz bu modu.

S: Son modumuzun açılımı “Snow”. Bu modun karda kullanımı öneriliyor. Hızlanma ve gaz tepkisi “F” ile aynı ancak ReGen tamamen kapalı. Sebebi de kar yağarken ReGen yapmaya çalışınca arabanın kayması.3)Bu da enteresan bir nokta çünkü Tesla Model S’te ReGen kapatılamıyor ve karda hiç kaymıyor. Ancak ben bu modu kar dışında çok kullanıyorum. Mesela dik bir yokuştan aşağı giderken enerji harcamadan, gaza basmadan hızlanmak için “S”ye alıp hızlanıyorum, ileride trafik yavaşlıyorsa tekrar yavaşlama şiddetine göre “F” ya da “E”ye alıp frene basmadan, şarj ederek yavaşlıyorum. Yani arabayı kullanırken ister istemez sürekli bu modlar ile oynuyorum.

Corolla kaynaklı eksikler;

Bu sorunlar DMA kaynaklı olmasa da arabanın Toyota Corolla’dan çevirilmesinden kaynaklı ve eksikliğini hissettiğim bazı şeyler ise şöyle.

 • Yağmur sensörü yok. Silecek ayarları oldukça primitif.
 • Otomatik far yok.
 • Bagaj sadece içeriden ya da anahtar ile açılıyor. Bagajın yanına gidip elle açmak mümkün değil.
 • Radyo anteni… 2013 yılında yapılan bir arabada asla olmaması gereken bir sorun ama radyo İstanbul’un merkezinde, popüler radyo istasyonlarında bile çok cızırdıyor. DMA ile bağlantıya geçtiğimde bunun sebebinin Toyota Corolla olduğu söylendi. Arabada anten tepede değil, arka cam rezistanslarının orada. Radyo ara ara cızırdayıp sinir bozduğundan sürekli kendi şarklılarımı dinler oldum. Bu devirde FM radyonun İstanbul’un göbeğinde cam gibi çekmesi lazım. 

Bunların hepsi 2004 model eski arabamda mevcut olduğundan ister istemez eksikliğini hissediyorum ancak elektrikli araba kullanmak, o rahatlığa sahip olmak için fedakarlık yapabileceğim basit şeyler.

Referanslar   [ + ]

1. Evet arabada kendi müziğini dinlemeyi çok seven ve bunu önem listesinde yukarı koyan biriyim
2. Rejenaratif Frenleme: Yavaşlarken ve yokuş inerken tekerleklerdeki kinetik enerjiyi elektriğe çevirip bataryayı şarj etme
3. Bu da enteresan bir nokta çünkü Tesla Model S’te ReGen kapatılamıyor ve karda hiç kaymıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar DMA Blog 3: Özellikler

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  A. tarafından 09/01/2016 at 15:04 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #2048

  mehmet akif
  Katılımcı

  Bir forumda aynı araç için webasto takıktırıp kullananlar vardı. araç kiralık olmasa düşünülebilirdi.

  #2296

  A.

  Öncelikle eline sağlık, bilgilendirici ve akıcı bir yazı olmuş. Yalnız 1-2 teknik hata var onlar da düzeltilirse daha eksiksiz olur sanırım:
  İçten yanmalı motorun kullanamadığı %70’lik enerjinin çok büyük bir kısmı ısıya dönüştürülür evet, ancak SES vb. diğer enerji gerektiren ihtiyaçlar için kullanılamaz(elbette ısıtma işlemi dışında).
  Bir de elektrikli motorların en kötüsü bile %90 verimle çalışmıyor maalesef 🙂 hatta en iyileri %80 civarı verimle çalışıyor. Sadece motora değil de genele, yani elektrikli arabanın tamamına baktığımızda ise %65 gibi bir verime sahip olunduğunu görüyoruz. Tabi ki içten yanmalı motorlarla kıyaslandığında bu verim de muazzam.
  Blogun genel olarak da bir hayli güzel ve ilgi çekici. Nice güzel yazılar yazmanı diliyorum.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.