DMA Blog 6: Talihsiz Bir Kaza

Yerli elektrikli otomobilimiz DMA’nın günlük kullanım tecrübelerimi paylaştığım blog dizisi DMA Blog‘da en son yazı DMA Blog 5‘i yazmam üzerinden 2 ay gibi uzun bir süre geçti. Özet geçecek olursam;

 • DMA’dan çok memnunum. Günlük hayatta elektrikli bir otomobil kullanmanın sağladığı rahatlık bambaşka. Bakım, sessizlik, performans, kolaylık her şey daha iyi.
 • Bahar ayları ile birlikte tek şarj ile 220km üzerine çok rahat çıkıyorum, denesem uzun yola gitmeyi 250km’yi geçebilirim bile belki.  (hem de sadece 36kWh bir batarya ile)
 • Arabayı almamdan beri geçen 4 ayda benzinciye gitmedim. Elektrik maliyetim 100km için 5₺ civarı.
 • Geçtiğimiz 4 ayda 12,000km’den fazla yol yaptım. Bu şekilde sadece ben, ticari olmayan binek kullanımım ile tek başıma 1.5ton CO2 emisyonunu engelledim, 850lt’den fazla akaryakıt tasarrufu yaptım.

Ancak geçtiğimiz Cuma günü resimde de görebileceğiniz talihsiz olay başıma geldi. İstanbul E5’te Beylikdüzü yönüne doğru ilerlerken Yenibosna’da ‘yoğun-akıcı’ bir trafikte arkadan bir araç hemen hemen 80-90km/s hız ile bana vurdu. Araçta ben ve iki müşterimin neyse ki verilmiş sadakaları varmış ki benim gözümdeki gözlüğü ön cama fırlatacak kadar şiddetli çarpışmadan sadece boyun incinmesi ile sıyrık almadan çıktık.

Aracımız kiralık olduğundan masraf ya da araçsız kalma bakımından bir sorun da yaşamadık. Ertesi gün aynı aracın bu sefer beyaz renginden verdiler saolsunlar. Kazanın şiddetine göre de arabanın iyi dayandığını düşünüyorum. Beni bataryaların arkada, benzin deposunun eskiden olduğu yerde olması endişelendirdi zira içinde 350V elektrik bulunan bir şeyin çatlamasını istemezsiniz. Ama bu kazadan sonra bile araba sorunsuz ilerliyebiliyordu.

Şimdilik aynı arabanın beyaz rengi ile devam ediyorum ve çarpılan aracın tamir olup olamayacağı bilgisini bekliyorum. Her halükarda önümüzdeki günlerde İstanbul’da sürekli bir elektrikli otomobil kullanım tecrübelerini aktarmaya devam edeceğim. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar DMA Blog 6: Talihsiz Bir Kaza

Etiket: 

Bu konu 5 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Semih tarafından 29/08/2016 at 00:59 tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3202

  Raşit
  Katılımcı

  Çok geçmiş olsun.

  Neyse ki ciddi bir sağlık sorunu oluşmamış; kiralayan kuruluş da yapıcı davrandığı için şanslısınız.

  En iyi dileklerimle…

  #3255

  Berk
  Katılımcı

  Geçmiş olsun. İyi ki bir şey olmamış 🙂 . Müşterilerim diyince aklıma geldi, über şoförlüğü gibi bir şey mi yapıyorsunuz?

  #3256

  Emir
  Yönetici

  hahah. Teşekkürler. Hayır işimle alakalı müşterilerimi iş yerimize götürüyordum. Ama fena fikir değilmiş 😀

  #3504

  Burak
  Katılımcı

  Geçmiş olsun hocam

  #4311

  Semih
  Katılımcı

  Geçmiş Olsun. Can’a gelmesin böyle kazalarda önemli olan bunlar.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.