DMA Blog 7: İstanbul – Sapanca – İstanbul

Kartepe'de yemekte ihtiyacım olmamasına rağmen şarj ederken.
Kartepe'de yemekte ihtiyacım olmamasına rağmen şarj ederken.

DMA Blog‘u uzun süredir işin gücün yoğunluğu sebebiyle yazamıyorum. Ancak kısa bir durum raporu vermek gerekirse çok ama çok memnunum. Bulunduğumuz yaz aylarında elde ettiğim tüketim değerleri ile tek şarjla yaklaşık 230km rahat rahat gidebiliyorum şehir içinde, klima açık bir şekilde. Tek pedalla araba sürebilme keyfi, 100km’yi 5TL’ye mal etmek ve elektrikli otomobilin vızırtısız, vitessiz konforu da cabası. 

Geçtiğimiz haftasonu İstanbul’dan kısa bir kaçamak olarak elektrikli otomobilimiz ile Sapanca’ya gittim. Sapanca İstanbul’dan yaklaşık 170km civarı. Blog’u okuyanların bilebileceği gibi ben arabayı iş yerinde şarj ediyorum. Arabayı %100 ile Cuma iş çıkışı aldıktan sonra Cuma akşamı yaklaşık 40km gezdim ve Cumartesi sabahı %83 gibi bir şarj ile yola çıktım. Cumartesi sabahı da önce Sapanca’nın da ötesi İstanbuldere köyüne kahvaltıya, daha sonra da Sapanca merkeze kalacağımız yere gittim, toplamda 170-180km civarı bir yol yaptım. Hepsinde klima açık ve ortalama hız 100km/s.

Totalde 210km yol yapıp kalacağımız evde herhangi bir prize arabayı taktım.1)Ama maalesef fotoğrafını çekmeyi unuttum 220V, 16A olan ev tipi prizler bize yaklaşık 3.5kW güç2)1 saatte ~22km şarj sağlar. 9 saat gibi bir sürede araba tekrar %100 olmuştu ama zaten arabanın park halinde geçireceği süre o gün 18 saat filandı. Yani fazlasıyla yeterli.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Pazar öğleden sonra da arabayı alıp önce Sapanca gölü çevresinde gezip günü geçirdikten sonra dönüşte akşam yemeğini Maşukiye’de, Kartepe eteklerinde yeme kararını aldık. %100 ile evden çıkalı göl çevresinde sadece 15km yapmıştım, yani şarjım %93 civarı idi. Sonra Kartepe eteklerine tırmanırken geçen 16km’lik tırmanışta şarjım %84’e kadar düştü. İhtiyacım olmamasına rağmen yemeği yediğimiz restoranın otoparkında yine bir priz gördüm ve hemen arabayı taktım.(elektrikli araba sahibi olunca dikkatiniz çekiyor, şarj edecek yerler gerçekten her yerde var, elektrik olmayan yer yok zira) Ancak dağdan inerken rejenerasyon ile harcadığım enerjinin çoğunu geri kazanacağımı bilerek arabadan şarja limit koydum ve %95’te şarjı kesmesini söyledim. (DMA haklı olarak %97 üzerinde rejenerasyon yapmıyor, zira şarj edecek bir boşluk yok)

Rejenerasyon Harikası…

2 saat süren yemek ardından arabaya geldiğimizde şarj %95’e gelmiş ve durmuştu. Ben de şarjın fazlalığına güvenip arabayı inişte daha da denemek için Kartepe’nin zirvesine kadar tırmanmaya devam ettim. Fizik kuralları gereği dağa tırmanırken araba normalde çok daha fazla tüketiyor. %95 ile başladığım tırmanışta 16km tırmanıp şarjımı %84’e kadar gerilettim. O noktada biraz manzarayı izleyip geri döndüğümde toplam 32km’lik inişte %11 şarj kazandım ve %95 ile otobana bağlandım.3)Rejenerasyon =  Elektrikli otomobiller yavaşlarken gazdan ayağınızı çektiğinizde motor freni yapar gibi yavaşlar, yani sürtünerek kinetik enerjiyi ısı enerjisi olarak kaybeden fren diskleri yerine motorunu dinamo olarak kullanarak bu potansiyelden elektrik üretip arabayı şarj eder. Verimliliği bir hayli artırır. Çıkılan tepelerde, yokuşlarda kaybedilen enerjinin bir kısmını geri kazandırır. Yani toplam 32km dağ tırmanışında %21 civarı harcayıp inişte %11 geri kazandım. %50’den fazla. Benzinli bir otomobilde de aynı miktarda daha fazla yakıt harcayıp inişte hiçbirini geri kazanamıyorsunuz, sadece balatalar sürekli fren yapmaktan eskiyor. :( Her yönü ile israf. Elektrikli otomobillerde balatalar da inişte kullanılmıyor, ömrü uzuyor, yakıt yanında parça ve bakım maliyetleri de düşüyor.

O noktadan sonra İstanbul’a sadece 150km civarı vardı ve şarjıma güvenip 130-140km/s hızlar ile rahat rahat evime geldim. Bana toplam yakıt maliyeti = “0” TL. 

DMA’dan gerçekten çok memnunum. Böyle bir yerli elektrikli otomobilimiz varken, tek yapılması gereken bu yürüyen ve benim 6 ayda neredeyse 20.000km yaptığım teknolojiye karoser tasarlanıp yatırım ile seri üretime döndürülmesi gerekirken peşinde koşulan şeyler günümüzde maalesef çok acı. DMA’ya daha çok dikkat çekmek lazım. Ama bu başka bir yazının konusu.

Fotoğraf azlığının kusura bakmayın, elimde sadece Sapanca Gölünden bir kare ve Kartepe’de şarjımdan bir görüntü var. Bir sonraki blog’da görüşürüz. Her türlü soru ve önerilerinizi forum, facebook, twitter ya da bilgi@teslaturk.com ‘dan bekliyorum.

Referanslar   [ + ]

1. Ama maalesef fotoğrafını çekmeyi unuttum
2. 1 saatte ~22km şarj
3. Rejenerasyon =  Elektrikli otomobiller yavaşlarken gazdan ayağınızı çektiğinizde motor freni yapar gibi yavaşlar, yani sürtünerek kinetik enerjiyi ısı enerjisi olarak kaybeden fren diskleri yerine motorunu dinamo olarak kullanarak bu potansiyelden elektrik üretip arabayı şarj eder. Verimliliği bir hayli artırır. Çıkılan tepelerde, yokuşlarda kaybedilen enerjinin bir kısmını geri kazandırır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar DMA Blog 7: İstanbul – Sapanca – İstanbul

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Burak tarafından 22/12/2016 at 09:40 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4708

  forumin
  Katılımcı

  yeni paylaşımları bekliyoruz…..

  #4784

  Burak
  Katılımcı

  Aracı verdin mi geri yazılarını beğenerek okuyorduk devamı gelsin lütfen 🙂 Saygılar

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.