Dosya: Model 3 Prototipleri ve Göze Çarpan Değişiklikler

model-3-hr

CEO Elon Musk iki hafta kadar önce bize fabrikadan çıkan ilk üretim adayı Tesla Model 3 prototipini gösterdiğinden beri San Francisco körfezinde sıkça prototipler yakalanmaya başladı. Sanırsam 2-3 gün üst üste 4 farklı kışı internette prototipin çektikleri görüntülerini paylaştı. Hal böyle olunca internet kazanları kaynamaya başladı. Bu arabaya ‘aç’ 400,000 depozito ödemiş rezervasyon sahibi olduğunu düşünürsek kolektif olarak birçok fark keşfedildi, haberler birikti.

Öncelikle cep telefonunun arka arkaya çekim modu ile çekilmiş prototip fotoğraflarının video haline getirilmişini izleyebilirsiniz;

Görülmüş Model 3 prototipleri hakkında olan bitenin tam listesi;

  • model-3-328i-2BMW 328i ile hep arka arkaya test yapıldığı dikkat çekti. Hatta görüntüleri çekenlerden birisi belirli aralıklarla 328i ve Model 3 sürücülerinin sık sık arabaları değiştiğini bildirdi. Bu da demek oluyor ki Tesla Model 3 sürüş dinamiğini en sağlam rakibi BMW 3 serisine göre modifiye ediyor.
  • Bagaj Açıklığı Değişti Mi? Model 3 geçen sene ilk olarak tanıtıldığında bagaj açıklığı insanlara küçük gelmiş ve şikayet almıştı. Elon Musk ise yine Twitter üzerinden finalde açıklığın daha genişleyeceğini belirtmişti. Yukarıdaki fotoğraflarda göreceğiniz gibi prototipe kıyasla farların dışını kapsayacak şekilde bagaj kapağı değiştirilmiş olabilir. Bu da yükleme ağzını genişletir. Ama o gördüğümüz birleşim şarj kapağı birleşimi de olabilir. Bilemiyoruz.  (Daha sonra çıkan fotoğraflarla yalanlandı)
  • Autopilot 2.0’dan Farklı Donanım: Autopilot 2.0 tanıtımından önce Elon Musk “Model 3 tanıtımı ikinci kısımdan bahsettiğim buydu.” diyerek her üretilen Tesla Model 3’ün kendi kendini zamanı gelince kullanabileceğini müjdelemişti. Bu tabii ki çok büyük bir haber ama daha sonra arabanın içinde sadece ortadaki tek ekran olacağını ve bir hız göstergesi gibi ayrı ekran olmayacağını duyurduğunda iddiaları artmıştı. Gelen tepkilere de “Araba ne kadar kendini kullanırsa hıza bakma ihtiyacın o kadar azalır.” demişti. Evet, oldukça garipsenecek iddialı sözler ama alışığız. Şimdi ise prototiplerde gördüğümüze göre Model 3’te Autopilot 2.0‘dan bile ileri seviye bir donanım var. Arabanın C sütununda kamera olduğunu prototipte görebiliyoruz. Var ise toplam kamera sayısı 10’a çıkmış oluyor, buna ek olarak da radar ve ultrason sensörler var. Belki de Elon’un pişkince ‘ortada ekran yok’ tavrının arkasında hakikaten Model 3’ün çıkar çıkmaz otonom olabilecek olması vardır. Ama yine de yerel yönetimlerden izin alınmadan bu aktifleştirilemez. Ya da tam Tesla-vari bir yol ile aslında aktifleştirilir ama “sorumlu sizsiniz, direksiyon başından ayrılmayın, aslında aktifleştirmedik” derler ve yönetimleri beklemek zorunda kalmazlar? Göreceğiz, ama heyecanlıyız. (Daha sonra çıkan fotoğraflarla yalanlandı)
Model 3'ün Mart 2016 tanıtımından Nisan 2017 prototipine ön tasarım değişimi.

Model 3’ün Mart 2016 tanıtımından Nisan 2017 prototipine ön tasarım değişimi.

  • Ön Tasarımda Değişiklik: Hepimizin istediği oldu ve ön tasarım değişerek çok daha spor bir görünüm kazandı. Yine pek çokların beklediği gibi ızgara görüntüsü gelmese de ben yeni halini beğendim, ızgara şart değil. Tanıtım – ilk prototip farkını aşağıda net görebilirsiniz.
  • Tesla Herkese Model 3’ün ‘Üçüncü Nesil Tesla’ Olmadığını Hatırlattı: Bu arka arkaya çekilen prototip görüntüleri ardından Model 3 heyecanı tabii ki de arttı. Artık yurtdışında aylar sayılıyor. Tesla ise Model S ve Model X talebine azalmadan endişeli durumda olmalı ki Elon Musk‘ın twitter üzerinden hala en iyi araçların Model S ve Model X olacağını arka arkaya duyurmasına rağmen bugün “Model S mi Model 3 mü?” adında alışık olmadığımız bir resmi blog yayınladı. Blog’da hala en iyi menzil, konfor, teknoloji, performansın Model S‘te olacağı, Model 3‘ün ise sadece Model S’in daha küçüğü, azcık daha yavaşı1)yine de en yavaşının 0-100km’si 5.5 saniye ve daha uygun fiyatlısı olacağı vurgulanıyor.  Önümüzdeki aylarda Model 3 üretimi yaklaştıkça insanların S/X almaktansa 3’ü bir bekleyeyim deme ihtimalleri arttığından Tesla, ya Model 3’ü kötü göstererek daha çok ilgi çekmesini engelleyecek ya da Model 3 üretimini gerçekten çok hızlı bir şekilde adetlendirip talebi hızlıca tatmin edecek. Yine zaman gösterecek.

En Yüksek Çözünürlükte Prototip Fotoğrafları

Amatör, ayaküstü ve hızlı geçişlerde yakalanan birkaç fotoğrafın ardından son olarak bugün yine Palo Alto civarında bu sefer mavi bir Model 3 üretim öncesi prototipi yakalandı. Bu sefer fotoğraflar daha yüksek çözünürlüklü. Hatırlarsanız Şubat 2017’de Tesla’nın fabrikayı bir haftalığına kapatarak Model 3 üretim ekipmanı yerleşimi yapacağını ve bu bantta ilk test filosunun üretileceğinin haberini yapmıştım. Bu araçlar o zaman üretilenler gibi duruyor.

Hatırlayalım ki hedef 2017 Temmuz sonunda üretimin ve ilk teslimlerin başlaması. Eylül 2017’nin sonuna gelindiğinde ise haftada 5000 üretim hedefi var. Sonrasında Mart 2018’de ilk Avupa araçları teslim edilmeye başlansa Türkiye’ye yine de her şey dört dörtlük gitse bile 1,5 seneden önce Model 3 teslim edilmesini beklemiyorum. Gelişmeler için takipte kalın.

Referanslar   [ + ]

1. yine de en yavaşının 0-100km’si 5.5 saniye

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Dosya: Model 3 Prototipleri ve Göze Çarpan Değişiklikler

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 07/04/2017 at 00:43 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.