Elektrikli Süper Otomobil Nurburgring Tüm Zamanlar Tarihi Tur Rekorunu Kırdı!!

Elektrikli otomobillerin elektrikli motorun sıfır devirde full tork avantajı ile ilk kalkışta nasıl avantajlı olduğunu ve ok gibi fırladığını biliyorsunuzdur. Ama bugüne dek hep en göz önünde olduğu için başta Model S olmak üzere elektrikli araçların en çok eleştirildikleri nokta yarış, tur gibi kalkış yarışı harici şeylerde nasıl geride kaldıkları idi.

Ama herkesin atladığı nokta Model S’in performanslı olsa da 5 kapılı, 7 kişilik ve 2,5 ton ağırlığında bir aile otomobili olduğu idi. Tasarım ve yapım amacı yarışmak, tur zamanları vs. değil. Zira uzun ve zorlu pisti ile araba performansı ölçümünde standart kabul edilen Almanya’daki Nurburgring Nordscheleife pistinde bir süre sonra motor ve batarya ısınma yaptığı için performans limitleniyor, gelen zamanlar çok iyi olmuyordu.

Hırvatistan’dan çıkan hiperaraba Rimac Concept One 1000’den fazla beygiri ve dört motoru ile bu algıyı biraz kırmış olsa da Çin’li bir elektrikli otomobil yapımcısı NIO’nun geliştirdiği EP9‘un Nurburgring tarihindeki tur zamanını kırması efsanevi oldu. NIO EP9 bugüne kadar yapılmış tüm seri üretim arabaların tur zamanını geçerek gerçekten de tarihe geçti. Araba efsanevi pisti 6:45:90’da tamamlayarak Lamborghini Huracan Performante’ye 6 saniyeden fazla fark attı. İnanması güç değil mi?

Hem de dikkatinizi çekerim ki burada hiç motor sporları geçmişi olmayan, hatta otomobil üretim geçmişi dahi olmayan birkaç yıllık bir firmanın çıkarttığı ürün yüzyıllardır yarış tecrübesi olan Almanları geçebiliyor. Bu elektrikli teknolojinin ulaşım ve motor sporlarında en bariz bir sonraki adım olduğunun en büyük göstergesidir ve dahi iyi bir teknoloji olup olmadığı ile ilgili tartışmanın son noktasıdır. Hatta bence bu tarz değişimler o kadar hızlı olur ki Nürbürgrin’i en hızlı dönen 10 araba listesinde birkaç seneye motorlu araba kalmaz.

Hala emin olmayan var ise NIO EP9’un rekoru kırmasını aşağıda izleyebilirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Elektrikli Süper Otomobil Nurburgring Tüm Zamanlar Tarihi Tur Rekorunu Kırdı!!

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 17/05/2017 at 00:41 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.