Elon Musk Hidrolik Kırma Hakkında Endişeli

Elon-Musk

Gelişen teknoloji ile beraber petrol ve doğalgaz çıkartma tekniklerinin de gelişmesi karşısında Elon Musk hidrolik kırma tekniği hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Geleneksel petrol çıkartma tekniklerinin yavaş yavaş yerine geçen hidrolik kırma tekniği ile artık yerin daha derindeki noktalarından da petrol ve doğalgaz elde edilebilir oldu. Bu gelişme karşısında petrol fiyatları hızla düştü. Tabi petrol fiyatlarındaki düşüşün tek sebebi hidrolik kırma olmasa da etkenlerden bir tanesi de bu.

Hidrolik kırma basınçlı su ve kimyasallar sayesinde tortul kayaçların delinerek altındaki rezervlere ulaşmayı sağlayan tekniktir. Ancak bunun sonucunda yer altı sularındaki tükenme ve kullanan kimyasal maddeler yüzünden su rezervlerinin kullanılamaz hale gelmesi söz konusu. Elon Musk da tam da bu noktaya dikkat çekti.

“Çevreye vereceğimiz zarar eskisine kıyasla çok çok daha üst seviyede.” diyen Elon Musk düşen akaryakıt fiyatlarının içten yanmalı motor kullanan araçları almak için bir teşvik olduğunu belirtti.

“Atmosfere ve okyanuslara büyük miktarda karbon saldığımız için pişman olacağız” diye sözlerine devam eden Elon Musk elektrikli araçların bir an önce yaygınlaşmasının dünyamız açısında çok daha iyi olacağını da ekledi.

 

Kaynak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.