Elon Musk: Otonom Araba İnsanların Düşündüğünden Çabuk Gelecek

tesla-autopilot-ap

 

Elon Musk tamamen otonom Tesla arabaları hakkında: “geldiğimiz seviye insanları şaşkına çevirecek, ben bile şaşırıyorum… düşündüğünüzden de yakında.”

Elon Musk 3 Ağustos’ta katıldığı bir video konferansta 4. seviye tamamen otonom sürüşün insanların düşündüğünden daha erken piyasaya çıkabileceğinden bahsetti.

Musk’ın tahminine göre 4. seviye1)Sürücüye hiçbir koşulda ihtiyaç duymayan otonom sürüş seviyesi, bu seviyede araçta bir direksiyona bile ihtiyaç duyulmaz tamamen otonom sürüş teknolojisi 2017’nin 4. Çeyreğinde , Tesla Model 3’ün üretime gireceği zamanlarda hazır hale gelecek.

Musk sürekli olarak bu teknolojinin yasaların onayından çok önce hazır olacağının üzerinde duruyor, fakat Tesla Autopilot uygulamasında daha önce yaptığı gibi gerekli donanımı aracın üretiminde koyup, yazılım hazır olduğunda güncelleme ile aktifleştirebiliyor.

“Kaydettiğimiz gelişmeler beni gerçekten çok heyecanlandırıyor ve inanın bana ben heyecanlanıyorsam bunu ilk kez görecek olan diğer insanlar havaya uçacaktır”

Otonom sürüşteki sıkıntının donanımdan mi yazılımdan mı kaynaklandığı sorulduğunda Musk mevcut donanım teknolojisinin otonom sürüş için yeterli olduğunu tek sorunun yazılımda olduğunu belirtti.

Elon ayrıca Tesla’nın başlangıç olarak dar bir yapay zeka geliştirmekte olduğunu ve Autopilot ile Model S ve Model X araçların kullanımı ile elde etmeye başladıkları ileri seviye nöral haritaları geliştireceklerini ekledi. Ayrıca Autopilot’ta işlemci gücü olarak normal bilgi/eğlence sisteminin kullanılmasının aksine tamamen otonom sürüşte ona atanmış bir bilgisayara ihtiyaç duyulacağını söyledi.

BARİZ ŞEY!

Yıl sonuna doğru 4. seviye otonom sürüşle ilgili daha net bir açıklama bekleniyor. Haziranda Model 3’ün otonom olup olmadığı sorulduğunda, Musk net bir cevap verecek gibi oldu ancak birkaç saniyelik tereddütten sonra yıl sonuna doğru daha detaylı açıklamalar yapacağı büyük bir organizasyon olacağını söyledi .

Sonrasında Musk Tesla’nın “bariz şey”i yapacağından bahsederken bunun çok büyük bir haber olduğunu söyledi.

Bahsettiği “beklenen şey” tahmin ediyoruz ki her Model 3‘ün tamamen otonom sürüşe hazır şekilde teslim edileceğidir. Ancak yine de bu özelliğin yazılım ile aktif hale getirilmesi her türlü hatanın giderilmesi, yasal izinlerin alınması sonrasında en iyi ihtimalle ilk teslimlerden 2 sene sonra olacaktır.

Kaynak

Referanslar   [ + ]

1. Sürücüye hiçbir koşulda ihtiyaç duymayan otonom sürüş seviyesi, bu seviyede araçta bir direksiyona bile ihtiyaç duyulmaz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Elon Musk: Otonom Araba İnsanların Düşündüğünden Çabuk Gelecek

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  berkay tarafından 14/08/2016 at 18:35 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.