Elon Musk: Tesla Model 3 İlk Yıl Üretimi Tamamen Doldu

tesla-model-3-yan-arka

Tesla Model 3, Tesla’nın ilk ‘Ana Planının’ son halkası; fiyatı uygun, uzun menzilli, tavissiz elektrikli araba. Tesla Model 3 1 Nisan 2016’da tanıtılıp ön siparişlere açıldı ve bugüne kadar 400,000 adetten fazla 1000€ depozito ödenmiş ön sipariş aldı.

Tesla, Model 3 üretimini 2017’nin sonbaharında başlatıp ilk teslimlere hemen başlamayı planlıyor ve bu planda bir aksama yok. Ancak geçtiğimiz günlerde internet sitesinde Model 3 rezervasyon sayfasında yazılarını “2018 ortası teslim” diye değiştirdiler.

Bunun üzerine de Amerikan Fortune dergisi “Tesla Model 3 Rezervasyonları 2 yıla yakın teslim edilmeyecek” diye provakasyon kokan bir haber yaptı. Bunun üzerine Tesla Motors CEO’su Elon Musk; “Çünkü üretimin ilk 12 ayı satıldı.” diye bir tweet attı.

Tesla Model 3 için herhangi bir rezervasyon sayısı güncellemesi vermemiş olsa da bu sayı 400,000’i geçmiş olmalı. 2017’nin başlarında yapılması beklenen Tesla Model 3 ikinci tanıtım etkinliği sonrası bu sayısının 1 milyona (!) yaklaşması bekleniyor. Rezervasyonlar ilk başladığında mevcut Tesla Model S, Tesla Roadster ya da Tesla Model X sahiplerinin Tesla Model 3 geliştirilmesine katkı sağladıkları için sırada önce geçecekleri söylenmişti, ancak bunun mevcut durumu bilinmiyor.

Türkiye?

Bu durumda ABD için 2017 sonunda başlayacak üretim global olarak en az 2018 sonuna kadar tamamen mevcut siparişler ile dolmuş. Ben her zaman 2017 sonunda başlayacak ABD teslimlerinin Avrupa Birliği eşlikleri ve onayları alınıp Hollanda, Almanya, Norveç başta olmak üzere Avrupa pazarında teslimlere başlanması, sonra da Türkiye’deki rezervasyon sahiplerinin araçlarını teslim almasını her zaman en erken 2018 sonbaharı olarak düşündüm, kendi aracım için de1)İlk gün, ilk saat rezervasyon yaptım. Yani eğer hala Tesla Model 3 rezervasyonu yapmamış birisi Türkiye’den rezervasyon yaptığı takdirde bugün, aracını teslim alması en erken 2019 gibi görünüyor.

O gün geldiğinde Tesla’nın muhtemelen Türkiye’de bir mağazası, servisi olacak ve ithalat kendileri tarafından yapılıp normal teslimi yapılacaktır. Ancak düşük bir ihtimal de olsa bugünkü gibi resmi bir Tesla faaliyeti olmadan da Hollanda’dan teslim alıp Türkiye’ye ithal etme durumunda da yani her iki türlü de öncelikler böyle.

Referanslar   [ + ]

1. İlk gün, ilk saat rezervasyon yaptım

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Elon Musk: Tesla Model 3 İlk Yıl Üretimi Tamamen Doldu

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 19/10/2016 at 19:09 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4541

  Umut
  Katılımcı

  Bende 1 Nisan günü rezervasyon yapmıştım. Bu arada Tesla web sayfası üzerindeki supercharger haritasında İstanbul ve sanırım Bolu “yakında” olarak görünüyordu ama şimdi yok oldular. Bunun üzerine 2 e-posta gönderdim (Türkiye planı ile ilgili) rez no sunu yazarak. Maalesef bir dönüş olmadı. Ben açıkçası kendimi 2018 sonbaharına hazırladım ama gelmezlerse ne yaparım, burada ithalatla kullananlar ne yapıyor bir bakmak lazım. Bu arada Ampera E den haber var mı Türkiye için?

  #4542

  Emir
  Yönetici

  Ampera-e’nin Türkiye pazarına geleceğini hiç sanmıyorum. LG Chem bütün Bolt/Ampera için üretim hedefini 2017’de 30,000 olarak belirledi. Bu da ABD’de ZEV eyaletler (0 emisyon aracın satışının zorunlu olduğu eyaletler) Avrupa’da da bu 30,000 içinden ayrılacak daha da az kotanın içinden Norveç, Hollanda, Almanya gibi öne çıkan elektrikli araç pazarları demek. Benim tahminim ilk aşamada gelmeyeceği, meraklısı bulup belki ithal edebilir. Ancak Ampera-e’nin sadece 50kW CCS (Türkiye’de iki istasyonu var) veya tek faz 32A yani 7kW şarj desteklemesi büyük eksi. Yani AC şarj en iyi ihtimalle 9 saat.

  Buna karşılık yeni ZOE 41kWh kullanılabilir piliyle 300km menzil + 3 faz 22kW şarj ile 1.5 saat AC şarj imkanı sunuyor. Eski ZOE Türkiye’de satıldı da. Ben Model 3’e kadar yaklaşık 18-24 aylığına kullanmak üzere yeni ZOE’yi ciddi düşünüyorum.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.