Eylül’de Tanıtılacak Tesla Tır’ın 350-500km Arası Menzili Olacak

Tesla TIR teaser resmi
Tesla TIR teaser resmi

Tesla’nın tabağındakileri saysak içimiz kararır. Her biri tek bir firmanın yapıp çok büyük olabileceği potansiyelde. Deneyelim;

 • Dünya’nın ilk uzun menzilli, tavizsiz uygun fiyatlı elektrikli otomobili Model 3‘ü yeterli sayıda üretmek ve desteklemek için büyümek. Bir sürü yeni pazara girip servis, satış ağlarını kurmak.
 • Dünya’nın en büyük ve en hızlı şarj ağı Supercharger ağını büyütmek ve sürdürmek.
 • Çatı şeklinde güneş panelleri üretmek ve satmak.
 • Şimdiden satmaya başladığı ‘tamamen kendini kullanabilen otomobil‘ teknolojisini oturtup, izinleri alıp aktifleştirebilmek.
 • Kendini kullanabilen bu araçları ile Tesla Network ağını oluşturmak.
 • Model S ve Model X‘i güncel ve istenebilir tutup bantların boş kalmamasını sağlamak.
 • Yeni Tesla Roadster‘ı çıkartmak.
 • Tesla Enerji kolu ile dev projelere imza atıp enerji yönetiminde çağ atlatmak.
 • Tesla TIR çıkartıp taşımacılık sektöründe büyük değişiklik ile dizel’e ciddi darbe vurmak.

İçiniz şişti değil mi?

Bugün bu son maddeye odaklanacağım. Artık Model 3 teslimleri filan gerimizde kaldığına ve öyle ya da böyle üretimin hız kazanmaya başladığı şu günlerde 1)hala teslimler sadece Tesla çalışanlarına olmuş olsa da Tesla TIR’ın tanıtımına az kaldı. Daha önceden bu tanıtımın Eylül ayında olacağını öğrenmiştik. Hatta güçlü iddiaları seven Musk çalışanları tarafından bu en sevilmeyen huyunu yine kullanarak Tesla TIR’ın “En iyi ağırlık taşıyabilen, en performanslı ve uzun menzilli bir TIR” olacağını söylemişti. Bu TIR ilk başta şöföre ihtiyaç duyacak olsa da konu Tesla olunca tahmin edersiniz zaman içinde bir şöföre ihtiyaç duymayıp nakliyat firmalarının operasyonlarında maliyet, hız ve güvenlik anlamında çığır açacaktır.

Bugün alınan bir duyuma göre de Miami bazlı taşımacılık firması Ryder’ın bir yöneticisi Tesla yöneticileri ile birkaç ay önce görüştüğünü ve Tesla TIR’ın 350 ile 500km arası bir menzile sahip olacağını söylemiş. Günümüzde tırların binlerce km menzile sahip olduğunu düşünürsek bu oldukça az, daha fazla beklerdim. Ama yine de TIR gibi ağır bir şeyin 500km menzile ulaşması daha önce görülmemiş batarya kapasitesi anlamına gelecek ve pek çok taşımacının da işini yakıt, işletme tasarrufları düşünüldüğünde seve seve görecektir.

Ne olursa olsun taşımacılık sektörü de elektrikliye geçmek durumunda ve geleceği kabul etmeyen tarih sayfalarında yerini alacak. Ben ise egzoz kokusu yaymayan ve deli gibi ses yapmayan TIR’ların her yerde olduğu dönemi iple çekiyorum. Eylül ayına kilitlendik, takipteyiz.

Referanslar   [ + ]

1. hala teslimler sadece Tesla çalışanlarına olmuş olsa da

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Eylül’de Tanıtılacak Tesla Tır’ın 350-500km Arası Menzili Olacak

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Kenan tarafından 04/09/2017 at 13:14 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5366

  Kenan
  Katılımcı

  Tamamen otonom sürüş ve otonom şarj istasyonlarıyla entegre olacak yasal izinler alınırsa şimdilik menzil pek sıkıntı olmaz. Sürücü giderlerinden kurtulup ulaşımı biraz geciktirirsiniz. Zaten uzun yol şöförleri de belirli aralıklarla mola vermek zorunda. İnsan gücü azaltımıyla insanlar işsiz kalacak orası ayrı boyut tabiki.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.