Faraday Future Ortağı Çinli LeEco’dan 1.8 Milyar $’lık Atak

7

 

Çin henüz elektrikli araç konusunda pek ilerlemiş değil ancak güçlü devlet teşvikleri sayesinde hızlı bir şekilde yukarı tırmanan bir endüstriye sahip. Çin’in piyasadaki en güçlü oyuncularından biri de son zamanlarda kendi elektrikli aracı “the LeSee”yi tanıtan LeEco.

LeEco Çin’in Huzhou kentinde yılda 400.000 elektrikli araç üretme kapasiteli bir fabrika için 1.8 milyar dolarlık yatırımın planlarını açıkladı. LeEco’nun CEO’su Jia Yueting yeni fabrikanın Faraday Future dahil LeEco’nun tüm stratejik ortaklarına hizmet vereceğini söyledi.

Fabrika yalnızca çevrimiçi ve otonom sürüş teknolojili elektrikli araçlar üretecek. LeEco’ya göre bu sadece içinde elektrikli araç tesisleri, parkı ve ofisleri olan “Eco Experience Park”ın ilk aşaması. Şirket ayrıca Nevada’da kendi 1 milyar dolarlık tesisini inşa eden Faraday Future ile bağlarını güçlendirmeyi planlıyor. Faraday yakın bir zamanda Vallejo, California’da ikinci bir tesis inşaası planladıklarını açıkladı.

Bütün bu gelişmeler heyecan verici olsa da LeEco ve Faraday’ın ikisi de henüz bir araç üretip satmış değil. Faraday FFZero prototipine dayanan ilk elektrikli araba satışını gelecek yıl gerçekleştireceğini açıklamıştı ve LeEco bu aracın otonom-sürüş teknolojisi olan versiyonu LeSEE’yi piyasaya sürmeyi planlıyor. Bu esnada Tesla Nevada’da ki 5 milyar dolarlık Gigafactory‘de ürettiği piller ile, Fremont/California fabrikasinda 3. nesil aracı , Tesla Model 3’ü , üretmeye hazırlanıyor.

Kaynak: engadget

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Faraday Future Ortağı Çinli LeEco’dan 1.8 Milyar $’lık Atak

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  berkay tarafından 13/08/2016 at 16:01 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.