Faraday Future LG Chem ile ‘Enerji Yoğunluğu En Yüksek Pil’ İçin 2.4 Milyar $’lık Ortaklık Açıkladı

faraday future lg chem

Faraday Future; Çinli yatırımcılı, Los Angeles bazlı, gizemli ve dev bir elektrikli otomobil firması.

Faraday Future şüphesiz son yılların en enteresan firmalarından. Ya çok gereksiz bir aldatıcı heyecan yarattılar ve batacaklar ya da Tesla dahil her şeyi alaşağı edecekler. Çünkü ortaları yok, hareketleri çok büyük, net ve cesurca.

Bu firma ilk olarak gizlilik modundan 2015 sonunda çıktı, En geç 2018’de ilk otomobilini piyasaya sürmek istiyor ve o günden beri attığı somut adımlar şöyle;

LG Chem – Faraday Future

Şimdi ise BMW, Renault, Nissan, GM/Opel gibi markaların pil tedarikçisi LG Chem ile pil tedariği için anlaştıklarını ve birlikte ‘enerji yoğunluğu en yüksek pil’ için çalışmalar yürüteceklerini ve ortaklığa başladıklarını açıkladılar.

Yapılan basın açıklamasına göre anlaşma 2.4 milyar $ değerinde. Maliyet kWh başına 200$ olsa (ki daha düşüktür) ve bir arabada ortalama 80kWh batarya kapasitesi olsa 150,000’den fazla araç kapasitesi için antlaşma yapılmış. Enerji yoğunluğu en yüksek pili geliştireceğiz açıklaması da çok iddialı, ancak paylaşılan bir rakam yok.

Bir başka ilgi çeken detay ise basın açıklaması için kullanılan fotoğrafta pillerin silindir olması. Şuan seri üretim elektrikli otomobil yapan firmalar arasında Tesla hariç silindir pil kullanan yok. Diğer tüm markalar ‘pouch’ denen pilleri kullanıyor. Silindir pillerin maliyet, enerji yoğunluğu vb. birçok avantajı olsa da ufak kapasitelerinden ötürü binlerce kullanılması gerekiyor bu da üretim ile yönetimi zorlaştırıyor. Ancak Tesla sonrasında bir firmanın daha bu yolu seçmiş olmasını duymak güzel. Zira Faraday Future’daki mühendislerin çoğunluğu Tesla’dan ithal olduğu için mühendisler muhtemelen doğru bildiğini yapmış.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Faraday Future LG Chem ile ‘Enerji Yoğunluğu En Yüksek Pil’ İçin 2.4 Milyar $’lık Ortaklık Açıkladı

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Altan tarafından 07/10/2016 at 13:43 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4501

  Altan
  Katılımcı

  Yatırımcılardan LeEco, telefon dünyasında hep en yeni teknolojileri ilk kullanmakla ve ulaşılabilir fiyatlara ürün satmakla ün saldı, en son amerikan pazarında çok ünlü Vizio’yu satın aldılar çok ciddi bir paraya, geçenlerde bi sitede grup olarak 19 Ekimde yapacakları büüyk lansman haberi vardı; grafikte araba simgesi de yer alıyordu. Çok cesur adımları var, ortaya ciddi bir ürün çıkacaktır ama iş sadece otomobili yapmakla bitmiyor. Yine de çok güzel bir haber, titreyin otomotiv devleri demek geliyor içimden 🙂

  • Bu yanıt 1 yıl 2 ay önce önce  Altan tarafından değiştirildi. Sebep: edit
1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.