Faraday Future: Tesla’ya Gizli Ama Ciddi Rakip

Elektrikli otomobil pazarında lider tartışılmayacak bir şekilde Tesla Motors. 2003’te kurulduğundan beri sadece %100 elektrikli otomobil üretimine yoğunlaşmış olması ve pazarda hala aynı ciddiyette bir rakip olmaması Tesla’yı tartışmasız lider konumuna koydu. Fakat Los Angeles’ta Çin’li bir şirket desteği ile kurulan, ancak şimdiden 400 çalışana ulaşmış olmasına rağmen hakkında detay açıklanmayan yeni elektrikli otomobil startup’ı Faraday Future Tesla’ya ciddi bir rakip olarak görünüyor. 1)Bu nokada şirket o kadar yeni ki Faraday Future ismi hala bir yer tutucu, gerçek isim henüz bu değil

Bu rekabet Tesla’yı akla gelen ilk düşünce aksine germeyecek, sevindirecektir. Tesla Motors’un amacı “Sürdürülebilir taşımacılığa geçişi hızlandırmak.” Bu vizyon yolunda geçen sene patentleri herkesin kullanımına açmıştı ve elektrikli otomobile yönelen diğer şirketleri her zaman sevdiler. 

Faraday Future

Geçtiğimiz yıl kurulan daha bir yaşındaki Faraday Future sadece %100 elektrikli otomobil üretim/gelişimine odaklanmış, Los Angeles bazlı bir firma. Firma bugüne kadar ciddi sermaye desteği ve boyutuna rağmen sessiz kalmayı seçti ve hala daha hakkında pek detay bilinmiyor. İşte bilinenler;

  • 400’den fazla çalışanı var ve çoğu eski Tesla Motors çalışanı. Hatta 400’den fazla çalışanın hemen hemen 180’i eski Tesla Motors çalışanı. Asıl yetenek savaşı sanılanın aksine Apple ile Tesla arasında değil, Apple ile Faraday Future arasında yaşanıyor olabilir.
  • Şirket yatarımlarının “tamam” olduğunu belirtiyor. Faraday Future yatırımcısının Çin’li LeTV firması olması çok kuvvetle muhtemel.
  • İlk otomobillerini 2017’de pazara sunacaklarını söylüyorlar.
  • İlk otomobillerini üretmek için ABD’de bir fabrika yeri arayışlarındalar ve geçtiğimiz hafta ABD’de bir eyalete fabrika için 1 milyar $ yatırım yapacaklarını açıkladılar.2)http://electrek.co/2015/11/05/breaking-faraday-future-to-invest-1-billion-in-a-us-factory-to-build-its-long-range-electric-vehicle/ Potansiyel eyaletler arasında California, Georgia, Louisiana ve Nevada var.
  • Şirkette Tesla’nın yanında BMW’nin “i” ekibi, SpaceX eski çalışanları vb. firmalardan yetenekler var.
  • İlk otomobillerinin enerji kapasitesinin Tesla Model S 85kWh bataryasından yaklaşık %15 fazla olacağını söylediler. Yani ~98kWh.
  • Şirketin hedefi pazardaki enerji yoğunluğu en yüksek elektrikli otomobili yapmak.
  • Aynı pil dizaynı modül ekleme çıkarımı ile birkaç farklı araçta kapasite değiştirilerek kullanılabilecek.

Fabrika yatırımları ile ilgili de Tesla Motors eski Araç ve Şasi Mühendis Direktörü, Faraday Future Başkan Yardımcısı Nick Sampson şunları söyledi;

ABD sanayisine 1 milyar $’lık bir yatırım yapacağımız için çok heyecanlıyız ve bu daha sadece birinci adım. Gelecekteki Faraday Future üretim tesisi için doğru yeri seçmek genel hedeflerimiz için çok önemli. Geleceğe dönük ve tamamen bağlı %100 elektrikli otomobillerimizi üretmek için yüksek teknoloji yanında doğru toplum ortağı da gerekiyor.

Faraday Future yatırımcısı olarak Çin’li LeTV resmi ağızdan onanmış olmasa da California’da şirketin ticaret sicilinde LeTV alt grup şirketi olan Le Vision Pictures Direktörü Chaoying Deng CEO olarak gösterilmiş. LeTV cepleri oldukça derin, varlıklı bir şirket ve ilk adımda 1 milyar $ fabrika yatırımı ile elektrikli otomobil işinde ciddi yeni bir oyuncuya benziyor. Gözümüz üstünde olacak.


 

 

Referanslar   [ + ]

1. Bu nokada şirket o kadar yeni ki Faraday Future ismi hala bir yer tutucu, gerçek isim henüz bu değil
2. http://electrek.co/2015/11/05/breaking-faraday-future-to-invest-1-billion-in-a-us-factory-to-build-its-long-range-electric-vehicle/

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Faraday Future: Tesla’ya Gizli Ama Ciddi Rakip

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/11/2015 at 08:50 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.