Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu 2016 Paris Motor Show Varan 3: Mercedes Benz Generation EQ Elektrik Konsept

Bu konu 4 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 04/10/2016 at 00:05 tarihinde güncellendi.

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

Aynen dedikoduların da söylediği gibi, Paris Motor Show’da Mercedes Benz gelecekte elektrikli araçları için kullanacağı, daha önce haberini yaptığım, alt markası EQ((BMW’nin alt markısının “i” olması gibi)) ile birlikte yine gelecekteki elektrikli araçlarında kullanacağı modüler elektrikli araç sürüş aksamının en güçlü halini Generation EQ adında bir konsept ile tanıttı.

Konsept bir Mercedes CUV ve mevcut Mercedes GLC‘ye benziyor. Ancak Mercedes araç hakkında çok fazla detay paylaşmadı. Zaten üretim tarihi olarak da 2019 telafuz ediliyor. İşte bildiğimiz detaylar;

• 70kWh’den büyük batarya ile 500km üzeri menzil bekleniyor.
    • Generation EQ Mercedes moduler elektrikli araç sürüş aksamının en güçlü halini gösteriyor. Ön ve arkadaki motorlar toplam 402 beygir, 694nm tork üretiyor. Sonuç; 5 saniyenin altında bir 0-100km/s süresi. Tesla’ya yakın bile değil ancak hiç fena da değil.
    • Mercedes-Benz alt şirketi Deutsche Accumotive pillerin üreticisi.
    • Mercedes aracın çıkacağı tarihe kadar DC şarj protoklü olan CCS’in 150kW güce ulaşacağını, Generation EQ’nun da bu gücün tamamını kullanarak şarj olabileceğini iddia ediyor. Yani bugünün Superchargerından sadece 15kW daha güçlü.

Aslında resim elektrikli otomobil dünyasını bilenler için ortada. Mercedes 2019’da Tesla’nın 2013’te yaptığını yapıyor. Konseptin yayınlanan resimleri aşağıda.

Alp
    Katılımcı

Avrupalı üreticiler arasında Renault ve Mercedes bu işi ciddiye alan firmalar gibi. Ama renault’da da otonom veya yarı otonom sürüşle ilgili birşey görünmüyor şu an için.

Altan
    Katılımcı

@Emir Merhaba,

Siteni açıldığından beri çok büyük keyifle takip ediyorum, dh sitesindeki tesla habelerinde siteni kaynak göstererek yorum yazıyordum artık buraya üye olmanın zamanı geldi.

En son Autoshow’a gittiğimde burada da bahsedildiği üzere diğer firmalarının züppeliğini ve işbilmezliğini standlarında bile sonuna kadar görmüşken mercedes standında maybach dahil bütün modelleri ve B-Class elektirik modelini yakından inceleme fırsatını verdiler ve çok sıcak karşıladılar gelen herkesi. İçimden bir ses Generation EQ serisinden birkaç modeli 2019 model yılı başlangıcında yani 2018 ağustos-eylül gibi seri satışta göreceğimizi söylüyor (ilk Autoshow fuarında İstanbul’da göreceğimizE eminim), mercedes olayın çok farkında ve seninde haberlerini yaptın gibi EQ modellerini kademeli olarak piyasaya çıkaracaklarını açıkladılar ama elektirikli araba devrimi bu süreyi öne çekecektir.

Yabancı bir sitede tanııtılan modelin videosunu izledim sen de koyarsan çok güzel olur. Model fütüristik birkaç ayrıntı dışında neredeyse piyasaya çıkacak gibi duruyor; çok beğendimi söylemeliyim. Tesla’nın yıllar içinde edindiği know-how hadisesine hemen ulaşmak zor ama ağırdan almıyorlar bence, mercedes adının arkasını doldurmak istiyorlar sadece (sağlamlık-kalite-teknoloji v.s.)
    Uzun menzil ve hızlı şarj tıpkı Porsche’nin hedeflediği gibi onlarında ana hedefi.

Artık burada olacağım ve elimden geldiği kadar diğer sitelerdeki yorumlarımda siteni tanıtmaya çalışacağım.

Kolay gelsin.

Alp
    Katılımcı

Ever site gercekten bir boşluğu dolduruyor Türkiye’de, emeği geçen herkesin eline sağlık. Görebildiğim kadarıyla avrupada EV üst segmentte ilk balığı MB tutacak gibi. Renault yine orta sınıfı hedeflemiş. Bunlar arasında Tesla avrupada kendine yer bulur mu? Başlangıç rüzgarı sayesinde muhakkak yeri olacaktır. Ancak bir araba hiçbir zaman sadece motor ve yakıt tan ibaret olmamıştır. Tesla nın 1 2 modelle indiği sahaya MB kendi başına 10 a yakın model koyduğunda oyun değişir ve Tesla üstünlüğü az da olsa yitirir gibi düşünüyorum. Ama bu yakın bir zamanda olmayacak elbette.

Emir
    Yönetici

@Emir Merhaba,

Siteni açıldığından beri çok büyük keyifle takip ediyorum, dh sitesindeki tesla habelerinde siteni kaynak göstererek yorum yazıyordum artık buraya üye olmanın zamanı geldi.

En son Autoshow’a gittiğimde burada da bahsedildiği üzere diğer firmalarının züppeliğini ve işbilmezliğini standlarında bile sonuna kadar görmüşken mercedes standında maybach dahil bütün modelleri ve B-Class elektirik modelini yakından inceleme fırsatını verdiler ve çok sıcak karşıladılar gelen herkesi. İçimden bir ses Generation EQ serisinden birkaç modeli 2019 model yılı başlangıcında yani 2018 ağustos-eylül gibi seri satışta göreceğimizi söylüyor (ilk Autoshow fuarında İstanbul’da göreceğimizE eminim), mercedes olayın çok farkında ve seninde haberlerini yaptın gibi EQ modellerini kademeli olarak piyasaya çıkaracaklarını açıkladılar ama elektirikli araba devrimi bu süreyi öne çekecektir.

Yabancı bir sitede tanııtılan modelin videosunu izledim sen de koyarsan çok güzel olur. Model fütüristik birkaç ayrıntı dışında neredeyse piyasaya çıkacak gibi duruyor; çok beğendimi söylemeliyim. Tesla’nın yıllar içinde edindiği know-how hadisesine hemen ulaşmak zor ama ağırdan almıyorlar bence, mercedes adının arkasını doldurmak istiyorlar sadece (sağlamlık-kalite-teknoloji v.s.)
    Uzun menzil ve hızlı şarj tıpkı Porsche’nin hedeflediği gibi onlarında ana hedefi.

Artık burada olacağım ve elimden geldiği kadar diğer sitelerdeki yorumlarımda siteni tanıtmaya çalışacağım.

Kolay gelsin.

Ever site gercekten bir boşluğu dolduruyor Türkiye’de, emeği geçen herkesin eline sağlık. Görebildiğim kadarıyla avrupada EV üst segmentte ilk balığı MB tutacak gibi. Renault yine orta sınıfı hedeflemiş. Bunlar arasında Tesla avrupada kendine yer bulur mu? Başlangıç rüzgarı sayesinde muhakkak yeri olacaktır. Ancak bir araba hiçbir zaman sadece motor ve yakıt tan ibaret olmamıştır. Tesla nın 1 2 modelle indiği sahaya MB kendi başına 10 a yakın model koyduğunda oyun değişir ve Tesla üstünlüğü az da olsa yitirir gibi düşünüyorum. Ama bu yakın bir zamanda olmayacak elbette.

Cok teşekkürler. Sitede tek başıma boş zamanlarımda oluşturduğunuz içeriği beğenmenize sevindim. Haklı olabilirsiniz, Daimler, Volkswagen, BMW bunlar çok büyük gruplar ve arkalarında iyi kötü Avrupa pazarı için en kötü ihtimalle devlet desteği de bulurlar.

Ancak Tesla’nın tek avantajı piyasaya erken girmeleri değil. Şu hareketli haber zamanı geçsin Tesla’yı rakiplerinden öne çıkartan şeyleri anlattığım bir yazı yazacağım. Siteye de hoş geldiniz 🙂

5 yazı görüntüleniyor - 1 ile 5 arası (toplam 5)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.