Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu 2017 Renault ZOE ZE40! [Otoban Testi, BMW i3 Kıyası, İnceleme]

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  rahman tarafından 13/09/2017 at 10:37 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

1 sene önce Paris Motor Show’da tanıtılması ile haberini yaptığım çağımızın fiyat/batarya oranı olarak en uygun %100 elektrikli otomobillerinden biri Renault ZOE ZE40 sonunda Türkiye’de satışa başladı. Araba geçen sene tanıtıldığından beri o zaman kullandığım DMA Basic sonrası geçmek istediğimi araba bu olmasına rağmen Türkiye pazarına girişte yasanan 7 ay gecikme sebebiyle ikinci el BMW i3 almayı tercih etmiştim.

Sonunda ise geçtiğimiz haftasonu bu arabayı, esasında bataryanın yeni olması hariç farkı neredeyse olmamasına rağmen, test etme fırsatı yakaladım, hatta İstanbul’dan Çerkezköy’e gidip geldim. Bu sefer batarya kirası olmayan bu arabanın Türkiye fiyatı ise anahtar teslim 130,000 TL. Tabii ki de MTV’den muaf ve yakıt olarak elektrik maliyeti 100km’de 5 TL.

Renualt ZOE önden çekişli, 90 beygir motora sahip, 41kWh brüt, 39kWh net de batarya kapasitesine sahip. DC şarj olamasa da 22kW AC şarj olabiliyor. Bu da 2 saatte %100 şarj demek, hem de istasyona gerek duymadan, trifaz elektriğin mevcut olduğu her yerden. Bu yüzden Türkiye’nin elektrikli araç altyapısızlığına en uygun araba bu. Detaylı izlenimler ve anlatımları videoda bulabilirsiniz.

• Bu konu 1 hafta 3 gün önce önce  Emir tarafından değiştirildi.

Kenan
    Katılımcı

Yılda 30 000 km yapıyorsanız ve 25 krş yakan bir dizel aracınız varsa yılda yaklaşık 8 000 Tl kar edersiniz bakım vergi ve yakıt kalemlerinden (petrol fiyatlarının yıllara göre artışı göz önüne alınırsa avantajınız çok daha olacaktır). 5 yılda 40 000 tl en az . Benim merak ettiğim nokta bu araçların yıllar geçtikçe 2. el piyasası nasıl olacak? Teknoloji geliştikçe aynı maliyete daha iyi araçlar yapılıyor. Şimdiki cep telefonu teknolojisi gibi. Yeni alacak birisi sürekli daha yeni çıkanı aynı fiyata alırsa 2. el piyasasında işler kötü seyredebilir. Şu anda bir araba aldığınızda en kötü ihtimalle aynı fiyata (sıradışı bir hasar durumu olmazsa) satabilirsiniz. Bunun 5 yıl sonra garantisi olursa günlük kullanımda menzil sorunu birçok kullanıcı için aşılmış durumda. Günde 300 km üzerinde kullanım yapan kesimin çok küçük bir oranda olduğunu düşünüyorum.

rahman
    Katılımcı

sitesinde fiyat listesi yok Zoe için. sizde bilgi varmı? ne kadara veriyorlar?

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.