Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Avustralyalı 73 Yaşında Tesla Powerwall Sahibi Elektrik Kesintisini Televizyondan Öğrendi

Bu konu 3 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Alp tarafından 05/10/2016 at 11:57 tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4465

  Emir
  Yönetici

  Tesla Enerji ürünlerinden olan ev tipi pil Tesla Powerwall, Gigafactory‘de montajına başlandığından beri teslimlerde oldukça hız kazandı. ABD, İngiltere, Almanya, Avustralya vb. birçok pazarda kullanıma başlanan Powerwall ile ilgili bugün enteresan bir haber geldi.

  Güney Avustralya’da 73 yaşında bir Tesla Powerwall sahibi, tüm Güney Avustralya eyaletini vuran elektrik kesintisini televizyondan öğrendi. Brian Gillespie Powerwall’unu geçen hafta almış ve şebekeye hiç bağlanmadan sadece Powerwall ile akşamları 10 saat dayanabildiğini söylüyor.


  PowerWall

  PowerWall

  Powerwall;

  Tesla Powerwall, Tesla Enerji biriminin sabit enerji depolama ürünüdür. Güneş paneli sahipleri gündüz kullandıklarından fazla üretebildikleri elektriği Powerwall pile doldurup akşam şebeke yerine yine güneş enerjisinden elde ettikleri elektriği kullanıp yeri geldiğinde %100 şebekeden bağımsız ve daha ekonomik olabiliyorlar.


  73 yaşındaki Brian Gillespie Powerwall’u güneş panelli evinde güneş enerjisinden daha çok faydalanmaktan daha fazla sık yaşanan elektrik kesintilerini göz önünde bulundurarak aldığını da eklemiş.

  Güneş panelleri ve Tesla Enerji‘nin sabit enerji depolama çözümleri elektrik üretimini merkezi santrallerden dağınık hanelere itip şebekeyi rahatlatıp ucuzlatmanın yanında elektriğin ulaştırılmasının çok zor olduğu yerlerde hiç kablo çalışması yapılmadan gece gündüz elektriğe kavuşturabilir.

  #4466

  Alp
  Katılımcı

  Evlerde AC akımla çalışan hiçbirşey kalmadı nerdeyse. Yanlışım varsa duzeltin ama Inverter’li cihazların motorları da artık DC bildiğim kadarıyla. Diğer herşey zaten temelde DC, Elektronik aletler vb. O yüzden DC nin doğrudan kullanımı ilerde gündeme gelecek gibi.

  #4467

  Emir
  Yönetici

  DC sebeke icin her 10-20km’de bir trafo gerekiyor. Dagitimi cok zor. AC hala sebeke ve DC icin mantikli. 19. yy sonu, 20. yy basindaki Edison – Tesla mucadelesini arastirabilirsiniz. Edison DC’yi savunuyordu ama Tesla’nin AC’si kazandi.

  #4468

  Alp
  Katılımcı

  Doğru, AC daha mantıklı dağıtım için ama benim kastettiğim, evin içinde AC ye pek gerek kalmayacak gibi. Dönüşümler ciddi kayıplara yol açıyor. Örneğin DC esaslı bir cihaz için bataryada depolanan DC elektrik AC ye çevriliyor cihaz a geliyor tekrar DC ye çevriliyor. DC güç kaynakları artarsa doğrudan DC ile çalışan cihaz sayısı da artabilir.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.