Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Elektrikli ve Hibrit Otomobillere Vergi İndirimi Yolda

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Alp tarafından 05/10/2016 at 12:25 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4230

  Emir
  Yönetici

  Ülkemizde hibrit otomobil görmek zor. Aslında %100 elektrikli geleceğe giden yolda en önemli basamak hibrit otomobiller.

  Hibrit araçlar hem elektrikli motora, hem içten yanmalı motora sahip, bataryaları bittiğinde motorları ile yola devam edebilen araçlar. Neredeyse tüm dünya markasınin hibrit otomobil seçeneği dünyada mevcut. Mesela en güncel örneklerden Volkswagen Passat GTE 50km kadar sadece elektrik ile gidip, daha sonra 1.4L motorunun devreye girmesi ile yoluna devam edebiliyor. Ortalama tüketimi ise 2.4L/100km olabiliyor.

  Hibrit, Plug-in Hibrit, Elektrikli Otomobil: Karıştırılan konseptler

  Ancak yazının başında dediğim gibi, hibrit araçları yollarımızda henüz göremememizin sebebi mevcut vergiler. Türkiye’de henüz hibrit otomobiller için ayrı bir vergi düzenlemesi yok. Eğer hibrit bir aracın içten yanmalı motor kısmı 1.8L hacme sahip ise, normal 1.8L hacimli motora sahip araba gibi %90 ÖTV‘ye tabi tutuluyor. Bu da normal hali ile zaten biraz daha pahalı olan hibrit teknolojisini ülkemizde karşılanamayacak, mantıksız fiyatlara ulaştırıyor. Bu sebepten otomobil üreticileri hibrit araçlarını bizim pazarlarımıza getirmiyor bile.

  Vergi İndirimi Yolda

  Mesaisini günlerdir sürdüren TBMM’nin gündemine bu sefer elektrikli ve hibrit otomobillerde ÖTV düzenlemesi geldi. Teklif CHP Milletvekili Yıldıray Sapan tarafında sunuldu ve görüşülecek. Detaylı bilgi için Milletvekili Sapan ile bağlantıya geçtik ve bizi bilgilendirdiği takdirde haberimizi güncelleyeceğiz.

  Hibrit otomobillerde vergi indirimi sağlandığı takdirde pek çok hibrit modeli yollarımızda görmeye başlarız. Zira hem çevreyi kirletmemesi, hem konforu hem de ekonomikliği ile, vergi indirimi sonrası motorlu eş modellerinden daha ucuz olacak hibrit araçlar çok mantıklı hale gelecektir.

  Vergi indiriminin günümüzde %3 ile %15 arası ÖTV’si değişen %100 elektrikli otomobilleri de kapsayacağı konuşulanlar arasında.

  Bu konunun gündeme gelmesi bile olumlu bir gelişme. Umarız elektrikli otomobile teşvikler artırılır ve sitede 2 yıla yakındır mücadelesini verdiğim ‘farkındalık’ çabasına itici güç oluşur.

   

  #4469

  Alp
  Katılımcı
2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.