Ana sayfa Forumlar Diğer Elektrikli Arabalar Fluence ze almayı düşünüyorum

Bu konu 15 yanıt ve 5 izleyen içeriyor ve en son  Hasan İlker tarafından 26/11/2017 at 12:09 tarihinde güncellendi.

6 yazı görüntüleniyor - 11 ile 16 arası (toplam 16)
  • Yazar
    Yazılar

İbrahim
    Katılımcı

Bu arada araçla ilgili söylemem gereken bir iki durum daha var:

Aracı alalı iki aya yaklaşıyor. Öncelikle şunu söylemeliyim: Aracı iyi ki almışım. Son derece memnunum. Allah pişman etmesin. Keşke daha önceden alsaymışım diyorum.

Bildiğiniz üzere havalar epeyce ısındı. Çok sıcak havalarda araç, bataryayı koruma amaçlı olsa gerek, bataryayı full kapasite kullanmıyor. Gözlemlediğim kadarıyla 30 derece ve üstü sıcaklıklarda aracın batarya kapasitesi en fazla yüzde 15 kadar eksilebiliyor. Yani daha önceleri 100 km gösteren batarya bahsettiğim sıcaklıklarda 85–95 km göstermeye başladı. Sıcaklıkla ilgili olduğuna eminim. Çünkü serin yerlerde şarj ettiğimde veya hava sıcaklıkları düzeldiği zamanlarda tekrar eskisi gibi dolduruyor. Hatta bu arada 112 km yazdığı bile oldu. Çok defa test ettim. Durum tamamen sıcaklıkla alakalı. Sanırım kışın da buna benzer durumlar yaşarım. Kısacası sıcaklığın 30 dereceyi geçtiği durumlarda, sıcaklıkla doğru orantılı olarak batarya kapasitesi en fazla yüzde 15 azalıyor.

Ayrıca aracı akşam parkedip şarja taktıktan sonra klima kontrol panelinden kontrol ederek ayarladığınız saatte aracı ayarlanan sıcaklığa getirmeye başlıyor. Mesela ben akşam şarja taktığımda, sabah için 08:00’a ayarlıyorum. Sabah 08:15’te araca bindiğimde klimanın çalışıyor olduğunu ve içerisinin ayarladığım sıcaklığa yaklaştığını görüyorum. Araç tamamen şarj olduktan sonra, şebeke elektriğini kullanarak, ayarladığınız saatte aracı iklimlendirmeye başlıyor. Fakat, Ne yazık ki, Tesla ve Bmw gibi aracın akıllı telefon uygulaması yok. Ama iş görüyor…

• Bu yanıt 4 ay 4 hafta önce önce  İbrahim tarafından değiştirildi.

turgut
    Katılımcı

Merhaba Arkadaşlar bende dün itibari ile Fluense Z.E.Dinamik versiyun 27.000 km de aracıma kavuştum.Dünden beri yaklaşık 100 km yol yaptım,aracı kullanmak çok zevkli,sanki ilk defa araç kullanmışcasına heyecan yaptım.Aracın ivmelenmesi çok güzel,sessiz bir kugu gibi süzülmesi beni mest etti.Biraz kullandıktan sonra daha detaylı bir yazı yazmayı düşünüyorum.İyi forumlar.

İbrahim
    Katılımcı

Hayırlı olsun. Gülü güle kullanın, izlenimlerinizi ve özellikle de expression paket ile arasındaki farklarını bekliyorum.

turgut
    Katılımcı

İbrahim Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.Aracı çok sevdim,sessiz olması bir harika özellikle ivmelenme vede vites geçisinin olmaması çok güzel.Aracın kasko sigortasını yaptırmak biraz zor oldu pil bedeli yüksek oldugu için 1 haftadır onunla ugraştım sonunda yaptırabildim.Orf firmasına gönderdim sözleşme yapıldı.Bundan sonrasında araçla ilgilenecegim vede detay bilgiler vermeye çalışacagım.Dinamigin farkı gördügüm kadarı ile jantalar 16 inç aleminyum alışım,nikelajlı kapı tutamakları,ön kapı hoparlör çerçevesi nikalajlı,asr,vede esp,far ve yagmur sensörü mevcut ha birde koltuklar yarı deri döşeme.Herhalde bu kadar iyi forumlar…

İbrahim
    Katılımcı

İbrahim Bey iyi dilekleriniz için teşekkür ederim…

Cevabınız için teşekkürler. Ben henüz pil kaskosunu yapmadım. Kaskoyu bankadan yaptırdığımız için pile ayrı kasko yapmadılar. Öyle kaldı. Umarım bir sorun çıkmaz

Hasan İlker
    Katılımcı

Merhaba ;

Siteyi kurulduğundan beri takip ediyorum , bu konuyu da daha önce okumuştum. Emir ‘e bu siteyi kurduğu için teşekkürler.

İlk çıktığından beri tesla yı takip ediyorum. Ancak gerçekler reno malesef.

Şu anda Civic 1,8 kullanıyorum. Ancak bütün kullanımım şehiriçi. Zaten istanbuldan çanakkaleye taşındığımdan beri arabayla çocukları okula bırakmak dışında işim yok. Ve müstakil evde oturuyorum. Kısaca elektrikli araba benim için biçilmiş kaftan.

Seneye kısmet olursa aracımı satıp maddi imkanlar doğrultusunda elektrikli araca geçeceğim. Dolayısı ile fluence kullananların fikirleri yorumları çok önemli.

Benim en çok merak ettiğim konu bu aracın pili Normalde kaç km gitmesi gerekiyor. Ve kaç km altına düşünce pili değiştiriyorlar.

Ve en kötü senaryoyu konuşalım ; pil komple çöp olsa ve kendi imkanımız ile değiştirmemiz gerekse , pilin sıfırı kaç lira? Ve orjinal pil yerine daha yüksek kapasiteli ve daha hızlı şarj olan bir pil taktırmak mümkün mü?

6 yazı görüntüleniyor - 11 ile 16 arası (toplam 16)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.