Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Fransa 2040’da Akaryakıtlı Araç Satışını Yasaklıyor

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Muhammed tarafından 07/07/2017 at 16:19 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

Dünya’nın elektrikli ulaşıma doğru gitmekten çok artık bu %100 dönüşümün ne kadar hızlı gerçekleşeceğini tartıştığı aşikar. Maalesef ülkece bu devrimden aşırı geri gitsek de hiçbir zaman geç değil, ne zaman dönsek kar. Belki bu gibi haberler yetkilileri ve vatandaşı uyandırır.

Norveç daha önce 2025’e kadar içten yanmalı (akaryakıt kullanan) araçların satışını bitirmeyi hedeflediğini duyurmuştu hatta Norveç’te bugün bile satılan yeni arabaların 3’te 1’i elektrikli. Benzer hedefler Almanya, Hollanda hatta Hindistan’dan bile duyduk. Ama bu sefer Fransa çok daha değişik ve radikal bir yönden yaklaştı ve hükumet olarak 2040’dan itibaren benzinli veya dizel her otomobilin satışını yasaklayacağını açıkladı. Hatta yeni araba satışında değil, kullanılmış olarak bile olsa benzinli veya dizel satışı 2040’dan itibaren yasak. Bizde ise Wikipedia ve Booking yasak.

Geçiş Aşaması

Tabii herşey aynı iken 2040’da tık diye satışlar bit bir gecede elektrikliye dönülmeyecek. Bu 2040’a kadar bir geçiş aşaması demek. Fransa şimdiden daha düşük gelirli haneler için teşvikler sunuyor, sunmaya da artırarak devam edecek. Fransa hükumetinin açıklamaları arasında 2050 yılında Fransa’yı tamamen ‘karbon nötr’ bir ülke yapacakları da var. Yani ülkenin herşeyi için harcadığı enerjinin atmosfere bir etkisi olmayacak.

Son olarak yine hatırlatmak isterim, dünyanın en saygın firmalarından Morgan Stanley, 2040’da Dünya’da satılan yeni araçların %50’sinin elektrikli olacağını analizlerine ekledi. Ki bence bu bile fazla muhafazakar bir tahmin.

Geçiş bizce daha erken olacak…

Batarya fiyatları bir noktada öyle bir noktaya düşecek ki elektrikli otomobili yapıp satmak üreten, kullanan, bakımını yapan, altyapısını oluşturan herkes için daha ekonomik hale gelecek. Batarya fiyatlarındaki düşüş trendine bakarsak da bu nokta 2020-2025 arasında bir noktada gerçekleşecek ve ne olacaksa ondan sonraki 8-10 yılda olacak. Yani ben 2030’dan sonra benzinli arabaya binenlerin buharlı tren kullanıyor muamelesi göreceğine inanıyorum. 2025’e kadar da çevremizde ciddi değişimler göreceğiz.

O yüzden direnen ve değişimi reddedenler umarım kaçış olmadığını görürler. Bol elektrikli günler…

Muhammed
    Katılımcı

emir bey, ben çevre ve şehircilik bakanlığında çalışan bir elektrik-elektronik mühendisiyim. elektrikli arabalar ve yenilenebilir enerji konusunda ülkemizde bir farkındalık oluşmasını ve devlet teşviği olmasını çok istiyorum. ama bu konularda tecrübe ve donanımım yok. ne yapabilirim bimiyorum. önerileriniz var mıdır?

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.