Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu İçten Yanmalı Süper Arabaların Devri Resmen Bitti: Rimac Concept_One Porsche 918 Spyder’ı Geçti

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Altan tarafından 11/10/2016 at 19:59 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4514

  Emir
  Yönetici

  Siteyi düzenli takip edenler içten yanmalı motor devrinin bittiğine nasıl emin olduğumu bilirler. Emin olabilirsiniz, gerçekten de bitti. Bu devirde tüm dünyada, hele ki bu vergiler ile Türkiye’de akaryakıt ile çalışan 0 km bir araba almanın büyük hata olduğunu düşünüyorum.

  Geçen ay satışa sunulan yeni Tesla Model S P100D 0-100km/s hızlanmasını 2.7 saniyede tamamlıyor, ((0-98km/s, yani 0-60mph 2.5 saniye)) 10 saniyede 200km/s hıza ulaşıyor ve tek şarj ile rahat günlük kullanımda 510km üstü yol kat edebiliyor. Üstelik Tesla Superchargerlarından 20dk’da 200km’den fazla şarj kazanabiliyor, ön ve arkada ciddi bagaj hacmine ve 5 koltuğa sahip. Bu hali ile Lamborghini gibi bu amaç ile yapılmış otomobillere kafa tutuyor.

  Peki ya aynı Lamborghini’nin yaptığı gibi kullanım kolaylığı değil de hız ve performansın öne çıkartıldığı bir spor elektrikli otomobil yapılsa?

  Karşınızda Rimac Concept_One. 28 yaşında kurucusu Mate Rimac’a ait Hırvatistan’dan çıkma startupın ilk otomobili. Daha önce Ferrari La Ferrari ile olan yarışını paylaşmıştık.

  Concept_One; 1088 beygire, 4 elektrikli motora, 2 ileri vitese, 80kWh-650V bataryaya sahip 0-100km/s hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlayıp maksimum 355km/s hıza çıkabiliyor. İnanılmaz rakamlar.

  Mate Rimac’ın dediği gibi;

  Amaç elektrikli bir süper araba yapmak değil. Elektrikli otomobil teknolojisini kullanıp içten yanmalı motorda mümkün olmayan şeyleri yaparak süper arabayı daha iyi yapmak.

  Rimac geliştirdiği tork vektörleme sistemi ve dört tekerlekteki dört motora ayrı komutlar gönderip hakim olabilme yetisi ile virajlarda içte kalan tekerleklere fren yaptırıp dışta kalanlara güç vererek hiçbir otomobilde mümkün olamayan yol tutuşu sağlayabiliyor. Ya da yine her tekerleğin çekişini 1 saniyede 100 defa kontrol ederek diğer arabalarda asla mümkün olmayacak şeyleri yapabiliyor.

  Hem de günümüzde “hiperaraba” olarak adlandırılan Porsche 918 Spyder, Ferrari LaFerrari gibi sınırlı sayıda özel üretim otomobili bu Hırvat starup’ın ilk, el yapımı ürünü geçebiliyor.

  Günümüz otomobil yapımcılarının içten yanmalı motorda tabiri caizse ‘sineğin yağını’ arıyor. Gelişmeler artık neredeyse yok, bu da koca devleri Volkswagen dizel skandalını yapmaya itmiş. Ancak elektrikli otomobil teknolojisinin sadece 4 yılda geldiği yere bakın. 4 yıl önce çok özel bir araba olan Model S P85’ın performansından daha iyisine günümüzde Model S 90D, performanssız normal hali ile sahip. Diğer yandan Paris Motor Show‘da ajandayı bizim aracılığımızla takip ettiniz. Şimdi ise Rimac, resmen içten yanmalı motor devrinin bittiğini kanıtlıyor.

  #4515

  Alp
  Katılımcı

  Ben de aynı şekilde düşünüyorum, artık yakıtlı sıfır araba almak bana mantıklı gelmiyor. Özellikle Almanya’nın 2030’da içten yanmalı araçları yollardan kaldırmaya yönelik teklifinden sonra. Ancak ne yazık ki şu anda Türkiye’de elektrikli araç kullanımı çok çok sınırlı, insanların kafasında bir resim oluşamıyor. Ve yapılan yasal düzenlemeler de işin kökten çözümü olan tam elektrikliler yerine plug in hibritler için yapıldı.. Olay Türkiye’de kısa vadede ne yöne gider anlamak zorlaştı.

  #4516

  Altan
  Katılımcı

  Daha önce haberini yaptığında Rimac web sitesine bakmıştım, şaka gibi değerlere ve teknolojiye sahip. Her ne kadar mass production (seri üretim) bir araç olmasa da, hiper arabalar büyük fabrikalarda olsa da Rimac gibi elle üretiliyor zaten.

  Bir hafta ilanlara bakmadım o arada renault z.e’de pil kirası kalktı, kısmete bak; 24bin’e elektirikli araç sahibi olacaktım, 5dk mesafede idi ilandaki araba 🙂 Benim amacıma uygundu b.düzünden yazlığa gidip gelmek için ki, o güzergahta trafik olmuyor. Ama inşallah almak istiyorum elektirikli araba 🙂

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.