Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu İlk 30 Tesla Model 3 Sahiplerini Buldu! İşte Tüm Bildiklerimiz

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Kenan tarafından 06/09/2017 at 11:28 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici
    Türkiye saati ile 29 Temmuz 2017 sabahı elektrikli araba devriminde tarihi bir an yaşadık ve yıllardır anlattığımız, hayal gibi gelen uygun fiyatlı Tesla; Model 3 ilk 30 sahibini bularak resmen devrine başladı.

Ben de tabii etkinlik sonrası tüm öğrendiklerimizi detaylı bir şekilde sindirip ortaya çıkmış her türlü spekülasyonu okudum ve Model 3 sayfasını baştan sona yeniden yazdım. Çünkü artık Model 3 geliştirilme aşamasında olan bir prototip değil, bir başka Tesla ürünü.

Sabah YouTube canlı yayınında hep birlikte oturup Elon Musk’ın sahneye çıkmasını bekledik. Saat 7’de çıkan Musk’ın anlatımı sadece 15 dakika sürdü ve neredeyse hiçbir şey öğrenemedik. Az dikkat çekmeye çalışan, neredeyse yeni hiçbir şey anlatmayan etkinlikte görüyoruz ki Tesla hala Model S ve Model X satışlarını yavaşlatmamak için dikkat çekmemeye çalışıyor. Musk’ı aşağıda izleyebilirsiniz.

Bütün herşeyi ana başlıklar halinde özet geçecek olursam; (Bütün Model 3 teknik özellikleri icin Model 3 sayfasını okuyabilirsiniz.)

• İki pil var, adları yok, küçük ve büyük olarak geçiyorlar. Biri 340km, öbürü 500km gidiyor tek şarj ile ve aralarında 9000$ fark var. İkisinin 0-100km/s hızlanması da 0.5 saniye fark ediyor. 5.6sn vs. 5.1sn. İkisi de bu segmentte araçlar için oldukça iyi. Elektriğin avantajı. Tam özellikleri Model 3 Özellikleri sayfasında okuyabilirsiniz.
    • İlk olarak büyük pilli ve premium iç pakete sahip arabalar üretilecek. Teslimatta da öncelik ABD batı yakasında yaşayan Tesla sahipleri veya Tesla çalışanlarına ait. Küçük pil Kasım’da, performans ve 4X4 2018 yazından sonra üretilecek. ABD dışı teslimler ise 2018 sonu başlayacak…
    • İlk gün rezervasyon sahibi olan bana teslim tarihi 2019 başı veriliyor. Hollanda, Norveç, Almanya gibi elektrikli araba pazarı ilerlemiş ülkelere bile 2018 sonu teslimlere başlanacağı için kimse Şubat-Mart 2019 öncesi Türkiye topraklarında Model 3 beklemesin.
    • Fiyatlarda ya da açıklanan opsiyonlarda hiç sürpriz yok. Türkiye fiyatı tahminlerimi de Model 3 sayfasında yazdım. Baştan aşağı yenilenmiş sayfayı okumanızı tavsiye ederim. Benim beklentim Model 3’ün gerçekten ucuz olmasıydı belki de kendi içimde yarattığım. İstediğim 4X4, büyük pilli, donanımlı Model 3 bütçemden çok daha pahalıya çıkıyor. Ama;

Genel olarak yeni bir çağ başlamış oldu ve artık Model 3 diye bir Tesla ürünü var. Ama işin değişik yanı şuan icin bizi alakadar eden hiçbir şeyin olmaması. 2019 başına daha 2 sene var. O zamana kadar Model 3’e 4X4, performans dahil birçok özellik eklenmiş olacak. Birçok opsiyon çıkacak, fiyatlar değişecek, kurlar değişecek vs. Köprünün altından daha çok su akacak yani.

Şimdilik Tesla’nın önünde Musk’ın kullandığı deyime göre “Üretim cehennemi” var. Yarım milyonu geçmiş olduğu doğrulanan Model 3 rezervasyon sayısını arttırmamak için ellerinden geleni yapıyor ve üretimi olabildiği kadar basit özellik ile bir an önce hızlandırmaya bakıyorlar. Bu sebeple güzel bir plan da çizmişler. Pozitif yandan bakacak olursak sıra bize gelene kadar Model 3’te birçok daha iyi ve istenir özellik olacak, üretim sayısı arttığından talep yaratılmak istenecek ve marjlar da oturmuş olacağı için paketler daha uygun fiyatta olacak. ((umuyorum))

Model 3 hakkında detaylı bilgi ve tüm öğrendiklerimiz için Model 3 sayfasına

Kenan
    Katılımcı

Türkiyede 200 000 Tl altında büyük pil beklemeyelim o zaman. Şimdiden para biriktirmeye başlasın niyetlenenler. Belki 2019 a kadar TR ye resmi ofis açarlar mı acaba? Ofis açılması şarj ağlarının yaygınlaşmasını hızlandırabilir. Belki tesla Avrupanın bir ucundan Asyanın bir ucuna bizim şarj istasyonlarımızla gidebilirsniz şeklinde bir prestij projesi başlatır ve bu Tr ye de yatırımları hızlandırır.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.