Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Model 3 Teslim Partisini TeslaTurk.com Canlı Yayını ile Takip Edin

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 26/07/2017 at 23:21 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

11 senedir beklenen an geldi gibi, ama şu Cumartesi sabahı gelmek bilmiyor…

Elon Musk‘ın 2006 yılında kaleme aldığı ‘Çok Gizli Tesla Motors Ana Planı‘nda üç aşamanın son halkası olarak belirlenen ve kitlelerin ilk tavizsiz %100 elektrikli aracı olacak, devrimin hızına hız katacak Tesla Model 3‘ün teslimleri başlıyor!

Şu özellik var, bu kadar hızlı, şurada yakalandı vs. derken ilk tanıtımın üzerinden 1,5 sene geçti. Derken hedeflenenden erken üretim başladı ve ilk 30 müşteriye teslim Türkiye saati ile Cumartesi sabahı 7’de CEO Elon Musk’ın sunumu ile canlı yayında gerçekleşecek. Ben de sabah 6:30’da kamera karşısına geçip etkinliğe hazırlık yapacağım, gelenlerle de canlı yayın öncesi kısa bir soru-cevap, sohbet ederiz. 7’de de Elon Musk sahneyi aldığı anda YouTube kanalımızdan canlı yayını benim yorumlarım ile Türkçe ve tüm Dünya ile aynı anda takip edebilirsiniz.

Tabii ilk 30 Model 3’ü almayı başarabilmiş bu müşteriler Tesla’ya yakın insanlar, belki ilk yatırımcılar. Kimler olduklarını bilmiyoruz hala. Aynı şekilde teslim edilecek arabaların hiçbir özelliğini bilmiyoruz. Özetle bildiklerimiz; Model 3’ün BMW 3 serisi klasmanına rakip, tek şarj ile minimum 340km gidecek olup giriş modelinin 0-100km/s hızlanmasının 5,6 saniye olacağı. Geri kalan opsiyonlar, daha büyük kapasiteli sunulacak opsiyonel pilin menzili, iç tasarım öğeleri ve sayamayacağım nice özelliği Cumartesi sabahı öğreneceğiz.

An itibariyle Tesla Model 3 ile ilgili bildiğimiz herşeyi için;

Benim Beklentilerim;

Şahsen Cumartesi sabahı bir sürpriz beklemiyorum. Şu meşhur ‘asıl iç kontroller uzay mekiği gibi olacak‘ tweeti nedeniyle hala iç tasarımda değişiklik, HUD bekleyen filan var ama Elon Musk‘ın olmuş olan 0001 seri numaralı ilk seri üretim Model 3’ün bile resimleri görüntülendi ve sürüm adayı test araçlarından bir farkı yok. Model 3 özetle Model S ve Model X‘ten edinen bilgilerin daha küçük, seri üretime göre planlanmış ve dolayısıyla daha ucuz hali.

Belki daha fazla özelliğin eklenmesi ve Model S ile Model X’ten öte teknolojilerin yerleştirilmesi plan idi ama ilk haftada 100,000 civarı rezervasyon beklenirken 1 Nisan 2016’daki tanıtım sonrası bir anda 400,000 rezervasyona ulaşılınca daha basit tutulup siparişlerin teslimi ve planlanan özelliklerin bantta ve üretim kapasitelerindeki devrim sonrası yavaşça özellik eklenmesi tercih edildi. Model X’te yapılan hatalar tekrar edilirse ciddi can yakabilirdi.

Şimdilik kararlar yerinde gibi duruyor. Zaten ilk Model 3’lerde opsiyon sayısının sadece boya ve jant kadar basit olacağını, genel toplamda da Model S’te olabilen 1500 kombinasyona kıyasen 150 kombinasyon olacağını biliyoruz. Daha sonra 4X4, performans vb opsiyonlar üretim hız kazandıkça önümüzdeki 6-9 ayda sunulacak. 

Genel performans değerlerini, büyük pilin kapasitesini, opsiyonların fiyatlarını, detayları görüntüleri ve ilk teslim alanlardan incelemeleri takip etmek bundan sonra çok eğlenceli olacak. Hedef Ağustos’ta 100 araba, Eylül’de 1500 araba ve Aralık ayı içinde haftada 5000 üretim kapasitesine ulaşmak. Video da bahsetmiştim ama 400,000 rezervasyon olduğunu da düşünürsek Türkiye’ye ilk teslimi ben en iyi ihtimalle Ağustos 2018 gibi bekliyorum.

Ben de 1 Nisan 2016’da sabah 6:30’da rezervasyon yapanlardanım ve sıradayım. Kalanların hepsini buyrun canlı yayında yorumlarla, soru-cevaplarla keşfedelim. Yayına bekliyorum!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.