Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Samsung Macaristan’a Kendi ‘Gigafactory’sini yapıyor

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Hamza tarafından 10/09/2016 at 13:11 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4379

  Emir
  Yönetici

  Tesla dünya pil üretim kapasitesini ‘Gigafactory‘ ile ikiye katlayıp fiyatları ciddi derecede düşürme hazırlığında. Bu sırada şimdiden diğer fabrikalarında pil üretimine devam eden, en bilinen ürünlerinden biri de BMW i3‘teki piller olan Samsung SDI, Macaristan’a kendi fabrikasını kuracağını duyurdu.

  Kapasite aslında Tesla Gigafactory‘nin bittiğinde sahip olacağı 150GWh yanında çok az. Koreli firma yılda 50,000 %100 elektrikli araca yetecek pil kapasitesine sahip olacağını açıklasa da enerji yönünden kapasiteyi açıklamadı. Ama araç başı 50kWh olsa 50,000 araba 2.5Gwh yapar. Yani gigawatt saat, (1 milyon kWh) cinsinden üretim kapasitesine sahip olacağı için ‘Gigafactory’ diyebiliriz.

  Fabrika 2018’in ikinci yarısında üretime başlayacak. Aşağıda fabrikanın çizimi ve içinde üretilecek ‘pouch’ tipi lithium-ion pillerin resimlerini görebilirsiniz.

  samsung-sdi-plant

  Fabrika Orta ve Doğu Avrupa’daki otomobil üreticilerine hizmet verecek. Samsung SDI yeni fabrikaya 358 milyon $ yatırım yapacak. 

  #4380

  Hamza
  Katılımcı

  SDI bu günlerde Pil işini eline yüzüne bulaştırdı.Note 7 Telefonların patlayan pillerinin SDI üretimi olduğu ortaya çıktı.Diğer tedarikçilerden gelen pillerde sıkıntı yok iken SDI üretimi piller patlıyor ve bu yüzden Telefonları geri toplamaya başladı Samsung.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.