Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tek Pedallı Elektrikli Araba Kullanımı ve Regen

Etiket: 

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 11/11/2017 at 10:56 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #5470

  Emir
  Yönetici
  #5481

  Alp
  Katılımcı

  Anlatımdan görebildiğim kadarıyla, yokuş aşağı giderken klasik sistemdeki gibi viteste inemiyoruz çünkü regen aracı yokuş aşağı da gidiliyor olsa durduruyor. Bu bütün hızlar için geçerli mi? yani şehirler arası yolda upuzun bir yokuş aşağı inişte de gaza basmak mı gerekiyor (diğer alternatif boşa almak tehlikeli şekilde hızlandıracaktır ve esas amaç frene basmadan inmek) ?

  Bu araçlarda bir hız sabitleyici vardır diye düşünüyorum. Hız sabitleyici ile yokuş aşağı gidilirken ne oluyor? Anlık hız sabitin üstüne çıkarsa regen ile mi yavaşlatıyor, neler oluyor?

  Bu araçtaki Regen sisteminin yiyeceği daha pekçok fırın ekmek var gibi göründü bana. arabanın son ortalama hızını fark edip regen düzeyini ona göre ayarlayacak sistemler geliştirilmeli sanırım. Durma işini de fren yapmalı hala bana göre, ancak, fren ile regen değişen oranlarda birlikte çalışabilmeli. Bu da oldukça komplike bir tasarım işi elbette.

  #5482

  Emir
  Yönetici

  Regen hıza göre kendi şiddetini ayarlıyor. Tabii ki 120 ile giderken ayağı gazdan çekince ani fren yapmış gibi durmuyor. Test sürüşü yapmanızı öneririm oldukça rahat ve güvenli. İnsanda arabayı kullanırken ciddi bir güvenlik hissi oluşturuyor. Cruise controlde de yokuş aşağı inerken hızı sabitliyor sıkıntı onda da yok yani.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.