Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tesla 17 Ekim ve 28 Ekim’de Yeni Ürün Tanıtımları Yapacağını Duyurdu

Bu konu 3 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 18/10/2016 at 18:57 tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4509

  Emir
  Yönetici

  Bugün Tesla Motors, CEO Elon Musk‘ın twitter hesabından yaptığı duyuru ile 17 Ekim’de “sürpriz, beklenmeyen” bir ürün tanıtımı yapacağını bildirdi. Bu tarih bugünden sadece bir hafta sonra.

  28 Ekim 2016;

  Daha önce de 28 Ekim’de hala şirket birleşimi için uğraştıkları SolarCity ile birlikte bir ürün tanıtımı yapılacağını duyurmuştu. Bu tanıtımda SolarCity’nin ‘solar çatı’ olarak bahsettikleri ürünü tanıtacakları tahmin ediliyor. Yani çatıya güneş paneli takmak değil, çatı malzemesi olarak güneş paneli kullanmak. Üstelik bu çatının evlerde gayet şık durduğu ve en verimli, en uygun fiyatlı panel olduğu dedikoduları var. Dünyada her sene binlerce bina çatı tadilatı yapıyor ya da yeniden çatı yaptırıyor, neden yaptırırken solar çatı yapılmasın ki?

  17 Ekim 2016?

  Ancak 17 Ekim’de yani haftaya bugün gerçekleşecek ürün tanıtımı tam bir muallak. Tesla’da geliştirilmekte olduğunu bildiğimiz o kadar çok ürün var ki, ihtimaller çok. İşte internette dönen dedikodular; (en muhtemelden en zor ihtimalliye göre sıralanmış şekilde)

  1. Autopilot 2.0 Donanımı: Tesla’nın araçlarında kullandığı otomatik şerit takip, trafiğe duyralı hız sabitleme, otomatik park vb. otonom sürücü asistanı özelliklerine verdiği çatı isim Autopilot donanımları tam 2 yıldır fabrikadan çıkan her Tesla otomobilde mevcut. 2 yıl içerisinde bir dizi yazılım güncelleme ile özellikler gelişmiş olsa da bir noktada tam otonom sürüşü mümkün kılacak ikinci nesil Autopilot donanımı bizi bekliyor. Aynı 2014 sonunda tanıtılıp yaklaşık 10 ay sonra aktifleştirilen Autopilot gibi bir yaklaşım Autopilot 2.0’da yapılabilir. Son bir haftadır fabrikadan çıkan her Tesla’da yeni Autopilot donanımının olduğu da dönen dedikodular arasında. Autopilo 2.0 hakkında detaylı yazımız için tıklayın.
  2. Model S – X 100D: Geçtiğimiz üç ay Tesla için “satabildiğin kadar sat” ayı idi. Yazılım limitli Model S ve Model X 60kWh pil seçenekleri giriş fiyatlarını çok aşağılara çekti. Çeşitli indirimler yapıldı, teslimler hızlandırıldı, sonuç olarak üçüncü çeyrekte araç teslim rekoru kırıldı ve hedef tuttu. Şimdi ise hedef Model S P100D seçeneğinin ardından performanssız 100D modeli ve Autopilot 2.0 ürünleri ile yeni alımlara teşvik etmek olabilir. Hatta kuvvetle muhtemel. Çünkü geçtiğimiz hafta yazılım limitli 75kWh’lık bataryayı kullanan Tesla Model X 60D satıştan kaldırıldı. Model S P100D modeli EPA onaylı 507km menzil ile sıfır emisyon araçlarda menzil rekoru kırmıştı. Performans modeli olmayan 100D ise onaylı EPA menzili olarak 530km‘yi geçebilir.
  3. Apartmanlar için Tesla şarj çözümü: Özel mülkünde park etmeyen, apartmanda oturan ya da sitelerde oturanlar için bir şarj etme çözümü. Tesla ABD hariç yeni pazarlara açıldıkça gelecekte insanların %100’üne hitap etmek için bunu çözmek zorunda olduğunun farkına vardı. Otomobiller ömrünün %90’ını park halinde geçirse de en azından sık sık park ettiğiniz bir yer olmalı ki şarj edebilin. Türkiye’de bu durumda olamayan bir sürü insan var, bu çözüm bizi ilgilendirecektir.
  4. Tesla Enerji 2.0 Ürünleri: Bir seneyi geçkin bir süre önce tanıtılan ve Gigafactory‘de başlayıp hız kazanan imalatı ile belli pazarlarda yaygınlaşmaya başlayan, sabit enerji depolama çözümleri sunan Tesla Enerji‘nin ikinci nesil ürünleri. Gigafactory’de üretilecek piller yeni geometrideki 2170 pilleri, yani mevcutlardan 3mm daha uzun ve 0,5mm daha geniş ancak enerji yoğunluğu daha fazla. Bu piller ile üretilecek yeni nesil sanayi tipi depolama ürünü Tesla PowerPack‘in 200kWh enerji depolayacağı, ev tipi olan yeni PowerWall‘un da ucuzlayacağı düşünülüyor.
  5. Yeni Tesla Inverteri: Çok teknik bir ürün olsa da güneş enerjisi üretebilen ve Tesla Enerji ürünü olan evler için yeni bir inverter ile DC olan pilden AC’ye çevirip tekrar DC’ye çevirip şarj ederek arada kayıplar yaşamak yerine direkt pildeki DC bir arabayı şarj edebilir. Ya da arabanın pilindeki enerji akşam park ettiğinizde bu inverter ile eve elektrik sağlayabilir. Daha sonra gece, fiyatların ve talebin düştüğü saatlerde bu ‘akıllı inverter’ tekrar otomobilinizi sabaha hazır etmek üzere şarj edebilir.
  6. Yeni Model 3 Özellikleri: Bir çoğunuzun en çok ilgisini çekecek ihtimal de bu. Tesla Model 3 tanıtılalı 7-8 ay gibi bir süre oldu ancak hala pil kapasitesi, performans özellikleri, iç tasarım, menzil, şarj hızı vb. birçok özelliğini bilmiyoruz. Elon Musk Tesla Model 3’ün ikinci tanıtımının daha sonra olacağını önceden söylemişti. Ancak ben bu etkinliği 2017’nin ilk üç ayında bekliyorum. Tanıtımdan beri aldığımız dedikodular en yüksek model Tesla Model 3’ün 0-100km/s hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayacağı ve tek şarj ile gerçek kullanımda 500km gideceği yönünde.
  #4510

  Hamza
  Katılımcı

  Yeni bir Pil’de olabilir. Eğer enerji yoğunluğu artırılmış kimyası değişmiş bir pil ortaya çıkarsa hem sürpriz olur hemde menzil ve güç parametereleri kökten değişir.

  #4521

  Esat
  Katılımcı

  herhangi bir tanıtım oldu mu

  #4522

  Emir
  Yönetici

  Elon Musk bir tweeti ile iki gun daha ertelemesi gerektigini, son detaylarin biraz daha ugras gerektirdigini soyledi dun. Yani Carsamba gunune sarkti tanitim.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.