Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tesla Model 3 Garanti Detayları

Bu konu 2 yanıt ve 3 izleyen içeriyor ve en son  Rıza tarafından 28/12/2017 at 09:03 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

Tesla Model 3; hepimizin beklediği uzun menzilli ve görece uygun fiyatlı elektrikli araba. Esasen Temmuz 2017’de Tesla’ya göre ‘üretime’ başlamış olsa da beklenen üretim hızını hala kazanamadı. Tesla Temmuz 2017’den beri Tesla ve SpaceX çalışanı olup da rezervasyon yapmış kişilere ilk üretimleri teslim ederek bir nevi arabanın ‘beta’ testini üretim süreci içine yedirdi. Öyle ki Ağustos – Eylül civarı hala daha teslim edilen 200-300 araçta FM radyo ve tüketimi gösteren bir menü yoktu, neyse ki güncelleme ile tamamlandı.

Geçtiğimiz haftadan beri Model 3 serüveninde Tesla/SpaceX çalışanları sonrasında ikinci öncelik sırasında bulunan; hali hazırda Tesla sahibi, California’da ikamet edip ilk rezervasyon yapan ‘normal vatandaşlara’ teslimler başladı. Yeni yıldan itibaren normal insanlara Model 3 teslim edildikçe edindiğimiz bilgiler artacaktır, Tesla da şüphesiz güncellemeler ile Model 3’ü daha iyi hale getirecektir.

Ama konuya dönersem, normal insanlara teslimlerin başlamaşı ile çok merak edilen garanti detayları ortaya çıktı. Buna göre;

• Tesla Model 3‘ün 4 yıl ya da 80.000km full garantisi var.
    • Sonrasında ise batarya ve motor elektronikleri için küçük batarya opsiyonunda 160.000km, büyük batarya opsiyonunda 192.000km garantisi mevcut.
    • Aynı şekilde batarya kapasite kaybı olarak da orijinal kapasitesinin %70’ni garanti ediyorlar. Tabii bu aşırı garantici davranılmış gerçekdışı bir değer. TeslaTurk kulübünde bulunan 50’den fazla Tesla’da bugüne dek ortalama kapasite kaybı %5-6 civarlarında. Genelde 100,000km sonrası %10 kayıp civarında sabitleniyor. Hatta Finlandiya’da bir Model S taksi 400.000km sonrası hala bataryanın %93 kapasitesini koruyordu. Yani %70’e Tesla garanti verse de %85’in altına inmek bile büyük sürpriz olacaktır.

Garanti gayet makul seviyelerde. Batarya/motor için verilen garanti de son derece iyi. Model 3 alacakların kafasında soru işaretleri bir bir siliniyor. Ah bir de şu üretim hız kazansa, sıra da Türkiye’ye gelse. 

Not: Geçmiş yazı/videoları okumayı sevmeyenler için Tesla Model 3'ün Türkiye'ye ilk girişini 2019 ilk 6 ayı içinde bekliyorum. 2018 sonunda gelirse sürpriz olur, 2019 Haziran'a sarkarsa geç olur, şahsi bekentim 2019 Mart civarı. Başlangıç fiyatı olarak da mevcut mevzuat değişmez ise 43,000€ fiyat öngörüyorum. Model 3 ile ilgili bir sürü içeriğe hem sitede hem YouTube kanalımızda ulaşabilirsiniz.

Mürsel
    Katılımcı

Uzun zamandır yazı göremiyorduk iyi geldi 🙂

Rıza
    Katılımcı

Güzel bilgi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.