Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tesla Model 3 Orta Ekranı İlk Kez Görüntülendi

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 18/06/2017 at 14:37 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

Tesla Model 3 ile ilgili en çok tartışılan şey kabinde sadece ortada tek ekran olacak olması ve hız göstergesi için ayrıca bir kadran ekranı olmayacağı. Direksiyonun hemen arkasının boş olması pek çok insana göre alışılmışın dışında olduğundan ‘garip‘.

Elon Musk‘ın daha önceden twitter üzerinden verdiği cevaba göre de; “Araba kendi kendini daha çok kullandıkça hız vs. bilgilerine duyduğun ihtiyaç azalıyor.”

Bu tartışmalara Elon Musk harbiden de tek ekran olacak diyerek noktayı koymadan önce cama projeksiyon ile sanal gerçeklik olacak, çok gelişmiş bir HUD olacak gibi iddialar çok kuvvetli bir şekilde vardı. Ama özellikle son zamanlarda Model SX vs. Model 3 kıyaslarında Tesla, Model S ve X satışlarına hız katmak için onlarda 2 ekran, Model 3’te 1 ekran var diyerek noktayı koydu.

Her gün yakalanan sürüm adayı resimlerinde de bir kişi arabaya ciddi miktarda yaklaşıp orta ekranın fotoğrafını çekebildi.

8d1937538ecd4395a82e5ad785b26775a93d1c694c3e70d006a8f0f75639308b

Orta ekran Model S ve X‘te olduğu gibi dikey ve altta değil, yatay ve daha yukarıda. Dolayısıyla hız ve vites göstergelerinin sol üste konması sürücü tarafından gayet rahat okunabilmesini sağlayabilir. Sürücü koltuğuna oturmadan bunu anlamak ve açısının doğruluğu hakkında yorum yapmak çok doğru olmaz. Ama zaten taaa Nisan 2016’da Model 3 ilk kez tanıtıldığında da hız göstergesi aynı şekildeydi. Pek çoğu ‘daha prototip böyle olamaz’ demişti ama gerçekten de böyle gibi.

Nisan 2016 Model 3 tanıtım ve test sürüşlerindeki prototipin ekranı.

Nisan 2016 Model 3 tanıtım ve test sürüşlerindeki prototipin ekranı.

Onun dışında bir electrek yorumcusu fotoğrafa dayanarak ekranın çizimlerini yapmış. Burada da görebildiniz gibi ekran geliştirici modunda. Yani araba ile ilgili kritik bilgileri mühendislere aktarıyor. Son kullanıcının göreceği tüm bilgi ve ekranlar böyle değil. Ben şahsen bu tek çıkık ekran mevuzuna alıştım gibi. Başlarda en azından çıkık değil entegre olsaydı diyordum ama yolculara diz mesafesini de maksimize edip, görüş açısını da sürücü için sağlıklı bir noktada tutmak için mevcut tasarım ideal gibi. Bir ekranın yüksekliği sanki ayarlanabiliyor hatta tam orta konsolun üzerine doğru kapanıyor bile gibi geldi bana bu fotoğrafta ama eminim ki değildir. Bu komplikasyonun ekstra bir anlamı olacağını sanmam.

model-3-ui

Her koşulda çok değil en fazla 1,5 ay sonra daha çok bilgi ilk arabaların Tesla – SpaceX çalışanlarına teslimi ve teslimat etkinliği ile elimizde olacak. TeslaTurk’ü elektrikli arabalar ile ilgili haber ve videolar için takipte kalın!

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.