Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tesla Model S ve Model X Fiyatlarını Düşürmek İçin ‘Supercharger Kredisi’ Sistemi Getirecek

Bu konu 2 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 04/09/2016 at 20:45 tarihinde güncellendi.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)
 • Yazar
  Yazılar
 • #4329

  Emir
  Yönetici

  Tesla’nın Supercharger ağı onu rekabette belki de en öne çıkartan faktörlerden birisi. Tüm dünyada 700 adedi geçmek üzere olan DC hızlı şarj istasyonu ağı rekabetin fersah fersah ötesinde ve Tesla ile uzun yolu mümkünden öte keyifli kılıyor. ChaDeMo, CCS gibi rakip DC şarj protokolleri 50kW‘a kadar şarj hızı destekler iken Superchargerlar 145kW‘a kadar güç destekleyebiliyor ama Tesla’nın kendi arabaları bile bunun şimdilik en fazla 120kW‘ını kullanabiliyor. Bu da 15-20 dakikada %50’den fazla şarj, toplam 50dk gibi bir sürede de tam dolu şarj demek.

  Bugüne kadar((en azından 2014’ten itibaren)) Supercharger ağını kullanmak Model S ve Model X sahiplerine ömür boyu bedava oldu. Yani aslında arabanın fiyatına dahil oldu. Ancak araba sayısı arttıkça (hele ki Model 3 Supercharger kullanabilecekken ve 400,000 rezervasyon almışken) hem kötüye kullanım hem de yoğunluğu engellemek için Tesla’nın birşeyler yapması lazım. 

  ‘Supercharger Kredisi’ için kredi kartı ekle

  model-3-supercharger-credit

  Haftanın başında Model 3 rezervasyonunun görütülendiği ekranın sayfa koduna gizlenmiş şekilde Supercharger kredisi için kredi kartı ile ödeme bölümü yakalandı. Kod kısa bir sürede kaldırıldı ve Tesla konu ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı. Ancak içeriden gelen bilgiler bu sistemin yakın zamanda tanıtılıp aktif hale getirileceği ve sadece Model 3 yoğunluğunu azaltma amaçlı bir yöntem olmayacağı doğrultusunda.

  Tesla sürekli olarak Model S ve Model X‘in giriş fiyatını düşürüp daha ufak marjlar ile daha çok müşteri çekmeye çalışırken üst modellerde de hem marj hem fiyatı artırarak karlı olmaya çalışıyor. Supercharger kullanımını kWh bloklarında, bir nevi kontör sistemi ile internetten satın alınabilir yapınca hayat boyu ücretsiz olan Supercharger fiyatı araçlardan düşülebilir. Tabii bugüne kadar Supercharger fiyatı içine dahil satılan Teslalar ömür boyu Supercharger ağını kullanabilecek.

  2014’ten önce eski Model S 60 modellerinde Supercharger kullanımı 2,500$‘lık ek bir paketti. Bu sisteme geçilmesi ile giriş fiyatlarından 2000€ gibi bir miktarın traşlanmasını bekleyebiliriz. Ülkemizde şimdilik hiç Supercharger olmadığı düşünülürse Türkiye’de satın almayı düşünenler için vergiler dahil yaklaşık 7500₺‘lik bir indirim gibi görülebilir.

  Bu yeni Supercharger kredisi sisteminin Tesla için çıkacak işletim sistemi 8.0 veya 8.1 güncellemeleri ile aktif hale getirilmesi yüksek ihtimalle mümkün. CEO Elon Musk Pazar akşamı yeni işletim sistemi 8.0’ı anlatan bir blog yazısı yayınlayacak, o yazıda sistemin detaylarını inşallah öğrenebiliriz.

  Gelecek için çok mantıklı

  Bu yöntem çok zekice bir hamle. Bu şekilde şarj ederken benzinci gibi doldurduğun kadar ödenmeyip Model S, Model X veya Model 3 ekranlarından Supercharger kredisi satın alınıp o kullanılacak. Böylelikle Supercharger’a yakın oturanların sürekli şarjlarını ücretsiz yapmaları gibi kötüye kullanımlar engellenecek ve ileride diğer elektrikli otomobil yapan firmaların kullanması sağlanabilecek, bu da Tesla için çok ciddi bir gelir kapısı olacaktır.

  #4349

  EFG
  Katılımcı

  Yani superchargerlar ücretli mi olacak?

  #4350

  Emir
  Yönetici

  Tam program açıklanınca göreceğiz. Belki 2000€ gibi bir paket ile yani bugünkü arabanın fiyatı ile aynı fiyata gelecek şekilde ömür boyu ücretsiz opsiyonu sunulacak, ya da arabayı 2000€ ucuza alıp kWh başına supercharger ödeyeceksiniz internet üzerinden kontör sistemi ile.

3 yazı görüntüleniyor - 1 ile 3 arası (toplam 3)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.