Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Tesla’dan Rekor Çeyrek: 26,150 Araba Teslimi (Ama Sadece 220’si Model 3)

Bu konu 1 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  Kenan tarafından 03/10/2017 at 17:26 tarihinde güncellendi.

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

2017’nin son üç ayına girmemizle birlikte 2017 Q3, yani 2017 yılının üçüncü çeyreği de tamamlandı. Her çeyrek sonunda olduğu gibi Tesla araba teslim rakamlarını açıkladı. Tesla tarihi rekorunu kırıp 26,150 toplam araç ile en çok araba teslim ettiği çeyreği geride bıraksa da Model 3 üretiminin beklenenden çok daha yavaş hız kazandığı ortaya çıktı.

Model S ve Model X’de Rekor

Daha önceleri 2017 Q3 için Model S + Model X tahmini 23,000 olmasına rağmen 14,065 Model S ve 11,865 Model X teslimi ile tahmin de rekor da kırıldı. Hatta 2017’nin ilk yarısında 47,000 toplam araba teslimi sonrası ikinci yarı için çok daha tutucu bir öngörü verilmişken şimdi ikinci yarı öngörüleri yukarı çekildi ve yıl sonuna kadar 2017 içinde 100,000’den fazla araba teslimi hedefleniyor. Bu aynı zamanda aynı dönemin önceki senesine göre %17,7 gelişme.

Model 3 Yavaş Kaldı

Bir yandan da uzun süredir, çok kişi tarafından beklenen Model 3 üretiminin başlaması ile Tesla ilk kez 3 farklı araba üreten bir firma haline geldi. 30 Temmuz’da gerçekleşen ilk teslimden Eylül ayının sonuna kadar 260 Model 3‘ün üretilip 220’sinin teslim edildiğini öğrendik. Bu da 1500 olan Tesla öngörüsünün bir hayli altında kaldı. Bunu basın açıklamasında Tesla şöyle açıkladı;

Model 3 üretimi tahmin edilenden daha yavaş giden birkaç etmenden ötürü öngörülerden yavaş ilerledi. California’da bulunan araba fabrikamız ve Nevada’da bulunan Gigafactory’deki çoğu sistem hatasız tam kapasite çalışabiliyor olsalar da birkaçını oturtmak biraz daha uzun sürdü. Model 3 üretimi ya da tedarik zincirinde ciddi bir sorun olmadığını vurgulamak isteriz. Üzerine yoğunlaşılması gerekeni biliyoruz ve çok kısa vadede bu yavaşlamaları çözeceğimize inanıyoruz.

400,000 ön sipariş sahibi için hoş birşey olmasa da üretimin özellikle son bir haftadır hız kazandığı kulağımıza çalınanlar arasında. Sabır göstereceğiz. Bir yandan da ilk Tesla çalşanı olmayan Model 3 sahipleri arabalarını önümüzdeki haftalarda teslim almaya başlayacak. Ben ise bunca yıl sonra ‘Model 3 teslimi’ haberi yaptığıma hala inanamıyorum.

Model 3’ün zar zor öğrenilen 10 detay özelliğini de bu bekleme esnasında buradan izleyebilirsiniz.

Kenan
    Katılımcı

Kendi arabanın teslim haberini yaptığını da görürüz inşallah 🙂 . Haberleriizin ve sitenin nerdeyse tamamını okudum ve videolarının tamamını izledim sanırım. Sen teslim aldığında senin kadar sevineceğim nerdeyse 😀 .

2 yazı görüntüleniyor - 1 ile 2 arası (toplam 2)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.