Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Türkiye’ye Tesla İthal Etmek

Bu konu 10 yanıt ve 4 izleyen içeriyor ve en son  mehmet.e tarafından 12/08/2016 at 22:43 tarihinde güncellendi.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 12)
 • Yazar
  Yazılar
 • #3460

  Emir
  Yönetici

  Not: Orijinal yazı 20 Ocak 2015 tarihinde yazılmıştı ancak aradan geçen uzun sürede birçok değişiklik oldu. En iyisi tekrar, sıfırdan 2016 modelini yazmak diye düşündüm ve 19 Mayıs 2016 tarihinde tekrardan kaleme alıyorum.


   

  Türkiye’ye Tesla Nasıl İthal Edilir?

  Türkiye’de henüz resmi olarak Tesla Motors satış yapmıyor. Ancak bu demek değil ki Türkiye’de Tesla Model S veya Model X satın alınamaz. Tam tersi Türkiye’de 60’dan fazla Model S mevcut.

  Öncelikle hatırlatmalı ki Tesla bir Amerikan şirketi olmasına ve araçların California’da üretmesine rağmen ithalatı ABD’den yapılmaz. Çünkü ABD ve Avrupa araçlarının elektrik donanımları birbirinden farklı. Avrupa araçları trifaz elektriği desteklerken bütün Amerika kıtasında standart olarak monofaz elektrik mevcut. Bu sebepten ithalat Türkiye elektrik tesisatına da uygun olan Avrupa’dan yapılmalı. Tesla Motors Avrupa merkezi de Hollanda, Tilburg’da.

  Tesla Motors ve Türkiye Oluşumunu Okuyun…

  Herhangi bir Tesla modelini sipariş etme aşaması Türkiye’de de diğer ülkelerden farklı değil. Sadece teslamotors.com sayfasında ülke olarak “Other Europe” seçmeniz gerekiyor. Aracınızı tasarlayıp, siparişi oluşturup üretime girmesi için gerekli kaporayı kredi kartınız ile ödüyorsunuz.((Model S siparişi için 2000€, üretime başlaması için 25,000€))

  Daha sonra ise sorumluluk tamamen sizde. Dolayısı ile ithalat süreci, gerekli evrakların toparlanması, vergilerin ödenmesi, gümrükleme, nakliyat gibi sorumluluklar tamamen sırtınızda. Bu gibi işler ile tecrübeniz varsa ya da uğraşmak ister iseniz şahıs/şirket olarak bu gümrükleme ve ithalatı Hollanda’dan aracın üretimi sonrası teslim alarak gerçekleştirebilirsiniz. Diğer türlü ise bu işi daha önce yapmış şirketlerden yardım alabilirsiniz. İstanbul’da Beka Otomotiv bu konuda çok tecrübeli ve yardımsever. Veya detaylı sorularınız için benimle her zaman iletişime geçebilirsiniz. Yardımcı olurum.

  Sorumluluklarınızı Tesla Motors da sipariş ekranında en altta Türkiye siparişleri hakkında bir yazı yazarak belirtmiş. Bunun tam tercümesini burada okuyabilirsiniz.

  Maliyet ve Vergiler

  teslamotors.com ‘da “Other Europe” ülke seçeneğini seçerek oluşturduğunuz aracın gördüğünüz fiyatı Hollanda’dan teslim almak için ödemek zorunda olduğunuz, çıplak vergisiz fiyat. 15 gün içerisinde aracı Türkiye’ye sokup gerekli ithalat belgelerini gösterdiğiniz takdirde Hollanda’nın KDV’sini ödemiyorsunuz ancak teslim alıp ithalatı gerçekleştirmez iseniz Tesla size daha sonra ayrıca bu KDV’yi fatura etme hakkını saklı tutuyor.

  Gelelim ithalat vergileri, maliyetleri ve gerekli belgelere;

  • Hollanda, Tilburg’dan Türkiye’ye nakliye.
  • Gümrükte oluşabilecek ordino, antrepo ve diğer dosya masrafları.
  • ÖTV: Elektrikli otomobillerde vergi motor gücüne göre((Dikkat! Güç ile batarya kapasitesini belirten enerji aynı şey değildir. Şarj Etmek yazısına buyrun.)) %3 – %7 ve %15 arasında değişmektedir. İlgilendiğiniz aracın hangi vergi dilimine girdiğini öğrenmek için benimle bağlantıya geçebilirsiniz.
  • Gümrük vergisi: Araç Avrupa menşeili olduğundan normalde gümrükleme olmaz. Ama bunu belirten ATR belgeniz olmaz ise %10 ödemek durumunda kalırsınız.
  • KDV: %18 KDV standart.
  • Tescil ve kayıt masrafları: Ruhsat ve plaka çıkartmak için olan normal masraflar.

  Bu liste üzerinden “Other Europe” seçeneği ile yaptığınız arabada çıkan fiyat üzerinden bir maliyet hesabı yapabilirsiniz.

  Sonrasında Türkiye’de Kullanım

  Türkiye’ye Tesla’yı başarılı bir şekilde getirip kayıt ettirdikten sonrasını “Türkiye’de Tesla Kullanmak” sayfasında detaylı olarak okuyabilirsiniz. Ancak özetle;

  • Elektrik olan her yerde şarj edebiliyorsunuz. (Detaylı bilgi için: Şarj Etmek)
  • Tesla’nın Model S ile verdiği 8 yıl sınırsız km batarya ve yürüyen garantisi Türkiye’de de geçerli.
  • 3G interneti araçta kullanmanın birçok yolu var. 
  • Kasko yapılabiliyor.
  • Periyodik bakım diye birşey elektrikli araçlarda yok. Dolayısıyla servise gerek yok.
  • Kaza durumunda ufak şeylerde parça getirip değiştirtebilirsiniz, allah korusun daha ciddi kazalarda Avrupa’da en yakın servis noktasına göndermeniz gerekiyor.
  • Elektrikli araçlar MTV’den muaf oldukları için ödeyeceğiniz herhangi yıllık vergi yok.

  Basit varsayımlar ile yaptığım Tesla Model S vs. BMW 5 serisi ve Tesla Model S vs. Audi A6 serisi maliyet kıyaslarını buradan okuyabilirsiniz.

  Her türlü soru, öneri ve yardım isteğiniz için bilgi@teslaturk.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.

   

  #3461

  musa
  Katılımcı

  kendi hesabıma göre 100.000 € luk araca 40.000 € vergi ödeniyor.yani en baz model p70 75.000 € hollanda fiyatı.vergilerle yaklaşık olarak 105.000 € luk fiyatı oluyor.tam olarak 300.000 tl.
  -bu arabayı hollandadan kendimiz gidip alsak ve hollanda plakası için vergi ödemesek 10.000 -15.000 € karımız olur.plakasız aracı türkiye ye getirmek nasıl olacak muamma.plakasız aracı getirdik diyelim , gümrükte ne kadar bekler sıkıntı yaşanır mı?– —vergisiz 60.000 €.yahut almanyadan 2. elini 50.000 € ya almak mı mantıklı ?
  -60.000 € ödeyip hollandadan plakasız olarak kargo ile türkiyeye getirsek aracı 180.000 lira+70.000 lira vergi.250.000 tl
  — 🙂 az daha gayret edeyim 60.000 liraya getiriyom teslayı kapıya 🙂

  #3462

  Irtek

  Arkadaslar benim bir sorum olacak:

  Turkiye ye bireysel o!arak Tesla getirmis birisi varmidir? Yani yukarida yazan Hersey iyi how ama teoriden oteye giden birisi var ise yardımı için çok müteşekkir olurum.

  İnternete girdim, kendi istegime gore bir tesla tasarladim, basıp almak istiyorum düğmeye ama okuduğu birçok yazıdan anladığım gümrük te kâğıt korek işleri biraz karisik olabiliyordu.. Bakanlıklardan tarafı belgesi vsvs almaya kadar uzanan bir süreçten bahsediyorlar…

  Yardımcı olursanız çok sevinirim…

  #3463

  Izzet
  Katılımcı

  Irtek selam..

  Aynı yukarıdaki yazdığı şekilde bir aracı ben kendime satın aldım. Tabii süreçlerde ufak farklılıklar oldu. Mayıs ayında Türkiye’ye gelen ilk 2 P85 D den bir tanesidir. Tüm süreci çok iyi biliyorum. Geçen hafta Teslaturk.com ‘u kuran arkadaş ile de görüştük ve kendisine süreç hakkında bilgi de verdim. Eğer bu fikrinde kesin karar verip böyle bir para ya bu arabayı almaya karar verdi isen Teslaturk’ün email’ine bir mail at. Emir arkadaşımız seni bana yönlendirsin. Bu aracı alıp memnun olmayan aklı başında birisi olamaz. O kadar iddia lı ve muazzam bir araba… Alma kararı verirsen isabetli olur derim. Tesla’nın kurulmasını bekleyen en az 10 arkadaşım var.
  iyi günler…

  #3464

  Hakan

  Merhaba;

  Elektrikli araçlarda engelli muafiyeti konusunda bilgi sahibi olan varmı? %90 raporum var, şu anda 2014 passat kullanıyorum, raporla muafiyetten yararlanıp aracı ithal etmem söz konusu olabilir mi ?
  Cevap için şimdiden teşekkürler.

  #3468

  SERDAR

  kusura bakma bi önceki maili siteni incelemeden göndermiştim. Siteyi inceleyince gördüm ki herşeyin cevabı orada
  SRDR GGN

  #3469

  Hakan

  Hollanda’da Tesla vergiden muaf. Yani gümrük vergisi yok.

  #3470

  musa
  Katılımcı
  #3471

  ümit

  Bu sitesi Tesla y kötülemek içinmi yapıld anlayamadım ayrıca haberi yapan arkadaşında galiba araç hakkında hiç bilgisi yok.
  90KW motora sahip Tesla nasıl oluyorda %15 ötv limiti olan 120kw sınıfına giriyor.
  Hani o telefonda konuştuğunuz Beka otomotiv istediğiniz aracı internette oluşturun Üzerine %3 OTV + %18KDV + %10 vergi ekleyin biz getirelim diye söylüyor zaten siz nasıl nerden cıkardınız %15 i anlayamadım doğrusu.

  #3474

  Emir
  Yönetici

  Ümit Bey emin konuşmadan önce araştırma yapmanızı rica ederim. Bahsettiğiniz Tesla 90kWh, kW değil, yani o batarya “kapasitesini” göstermekte. Motor gücü maks. çıkış 460kW, sürekli de 69kW. İthal ederken aracın kafa kağıdı olan CoC’de bunu görebilirsiniz. Verginin maks üzerinden mi ödeneceği, sürekli üzerinden mi ödeneceği meçhul sadece. Ancak resmi ithalat yapan Borusan Oto BMW i3’ü (Maks. motor gücü 125kW) %15 ile getiriyor. Bu durumda Tesla da %15 ile gelecektir zira sürekli gücü 120kW + olan bir elektrikli otomobil yok, kolay kolay olamaz da. Tabii ithalatçılar bu maks. vs sürekli olayını kullanıp %3 ile getirebiliyorlar. %10 gümrükleme de yok bahsettiğiniz gibi.

  Sevgiler.

10 yazı görüntüleniyor - 1 ile 10 arası (toplam 12)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.