Ana sayfa Forumlar Diğer Elektrikli Arabalar Yağışlı Havalarda şarj etmek

Bu konu 3 yanıt ve 2 izleyen içeriyor ve en son  İbrahim tarafından 30/09/2017 at 03:34 tarihinde güncellendi.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)
  • Yazar
    Yazılar

İbrahim
    Katılımcı

İyi günler. Şu anda kullandığım aracım elektrikli Fluence ZE. Araçtan memnunum ve bununla ilgili de bir konu açmıştım.
    Bildiğiniz üzere havalar serinlemeye başladı. Yakında yağışlı havalar da başlar. Aracımı açık otoparkta park ettiğim için bu aralar endişelenmeye başladım.

Acaba yağışlı havalarda elektrikli araçları (özellikle de benim Fluence ZE’yi) şarj etmek araca zarar verir mi?
    (Aracın kullanım kılavuzunda yağışlı havalarla ilgili bir uyarı yok. Yanlış hatırlamıyorsam sadece “Fırtınalı, yıldırım ve şimşek olan havalarda şarj etmeyin!” yazıyordu.)
    Şarj soketleri buna uygun mu üretilmiş?
    Bu açıdan araçlar arasında fark var mı?
    Eğer yağışlı havalarda şarj etmek sıkıntılı ise bunun bir çözümü var mı?

Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
    220 V, 10A şarj cihazı kullanıyorum. Cihazın prize takıldığı kısma zaten su geçirmez pano yaptım. Ayrıca pano da balkonun altına denk geliyor. Bu açıdan sıkıntı yok. Fakat araca takılan soket takıldığı haliyle duruyor.

İbrahim
    Katılımcı

Sanırım elektrikli araç kullananlar, yağışlı havada araçlarını hiç şarj etmemişler. 🙂

Emir
    Yönetici

Merhaba ibrahim bey. Elektrikli araç şarj sistemleri yağıslı havalar dikkate alınarak tasarlanmış sistemlerdir. Arabaya takılan uçta siz arabaya takana kadar elektrik olmaz. Fiş arabaya girince araba ile haberleşip elektriği çekmeye başlar kaynaktan, öncesinde kabloda dahi elektrik yoktur. Dikkat etmeniz gereken tek şey elektriği aldığınız taraf olan priz. (10A kablonun öbür ucunu prize bagladığınızı düşünüyorum, istasyonunuz yok sanırım, resimleri görmüştüm daha önce.)

Yoksa arabaya giren kısmı kova suya sokup sonra içine dokunsanız bile birsey olmaz.

İbrahim
    Katılımcı

Merhaba ibrahim bey.

Cevabınız için teşekkürler. Prizli olan uçta sıkıntı yok. Orası korunaklı. Araç tarafında da sıkıntı yoksa sorun yok o zaman.
    Tekrardan teşekkür ederim.

4 yazı görüntüleniyor - 1 ile 4 arası (toplam 4)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.