Ana sayfa Forumlar TeslaTürk.com Haber / Yazı Tartışma Forumu Yeni Nesil Tesla Roadster’da Hedef 0-100km/s’i 2 Saniyenin Altına İndirmek!

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 17/06/2017 at 12:05 tarihinde güncellendi.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
  • Yazar
    Yazılar

Emir
    Yönetici

Tesla’nın ilk arabası Tesla Roadster‘ı duymuşsunuzdur; Tesla misyon ve vizyonunu yansıtan ve şirketi ayağa kaldırıp elektrikli arabalarla ilgili kötü algıyı yıkan eğlenceli spor elektrikli araba. 2003 yılında Tesla’nın kuruluşu ile geliştirilmeye başlanıp 2008-2011 arasında yaklaşık 2500 adet kadar üretilmiş ve tarih sayfalarına adını yazdırmıştır. Hatta ben daha geçen hafta Türkiye’deki tek Tesla Roadster’ı 3 günlüğüne ödünç alma fırsatı yakalamıştım. İnceleme videosu için tıklayın.

İlk Roadster’ın yollara çıkmasının üzerinden neredeyse 10 sene geçti. Tesla, Model S‘i, Model X‘i çıkarttı, teslim edilen araba sayısını yüzbinlere çıkartıp dev fabrikalar kurdu. Hatta ana planın son halkası olan Model 3‘ü çıkartmak üzere. Hatta ikinci ana plan bile yazıldı ve önümüzdeki Eylül ayında Tesla TIR tanıtımı var, Tesla Model Y ufak crossover ve Tesla Pickup kamyon da çıkartılacak ürünler arasında. Yani Tesla, cansuyu Roadster’ın yüzünü kara çıkartmadı ve iyi yol kat etti. Hatta orijinal ‘spor’ Tesla Roadster 0-100km/s hızlanmasını 3.7 saniyede tamamlarken abisi, yaklaşık 3 katı büyüklüğündeki dev aile sedanı Model S P100D bugün 2.7 saniyede çıkıyor. Teknolojinin de, üretim kapasitesinin de geldiği nokta takdire şayan.

tesla-tir

Tesla TIR Eylül 2017’de tanıtılacak.

Tesla’nın tabağında bu kadar çok lokma olmasına rağmen hedeflerde herhangi bir daralma yok. Orijinal Roadster’ın yeni teknoloji ile yepyeni kasası çıkacak, bu kesin bilgi, biliyoruz. Tabii henüz çıkmasına var, 2020’den önce beklemek olmaz ama Tesla, Model S gibi 2 tondan ağır dev bir aile sedanını dünyanın en seri, seri üretim arabası yapabildiyse Rimac benzeri bir kalkışma ile spor amaçlı bir otomobile neler yapabilir bunu herkes çok merak ediyor. Herşeyden önce yüksek hızlarda daha iyi performans ve ısınmanın engellenmesi ile 0-100km, çeyrek mil kalkış yarışları dışında meşhur pistlerde (Nürbürgring) tur zamanları da gelecektir.

Ama en ilgi çekeni Elon Musk’ın geçen hafta bir tweet’e verdiği cevap oldu. Elon’a göre yeni Roadster’da hedef 0-100km/s hızlanmasını 2 saniyenin altına çekmek. Bu gerçekten çılgın bir rakam ve içinde bulunmak müthiş bir tecrübe olur. Günümüzde pek çok eğlence parkı roller coasterının bile 0-100’ü 2.5 saniyede tamamlamak gibi reklamları olduğunu ve P100D’nin bile buna mevcudiyette çok yaklaştığını düşünürsek 1.XX saniye müthiş bir tecrübe olur.

Ayrıca belki bilenler vardır Tesla ‘çılgın’ hızlanma modlarının isimlerini 80’lerin uzay geyik komedi filmi ‘Spaceballs‘ referansları ile veriyor. P85D’ler ile çıkan ‘Insane Mode‘ (delilik modu) daha sonra P90D ile çıkan ‘Ludicrous Mode‘ (saçmalık modu) sonrası filmde son halka ‘Maximum Plaid’, yani maksimum pileli. Türkçe’de herhangi bir anlamı olmasa da filmde en üst limit Maximum Plaid. Eğlenceyi ve geyiği seven Tesla’da yeni Roadsterdaki bu 0-100’ü 1.XX saniyede tamamlayan hızlanmanın adı gerçekten de maksimum pileli olabilir.

Yeni Roadster’ Model S’ten çok daha hafif olacağı için enerjisi daha yoğunlaşmış ve ilk olarak Model 3‘te kullanılacak 2170 pilleri ile aynı akım çekilebilir olacaktır. Gerçekten heyecan verici ve oldukça egzotik bir araba olacak. Ama herşeyden önce tabaktaki diğer lokmalar; Model 3, Model Y, Tır ve Pickup ile çatıdan güneş enerjisi, sabit pil ile enerji depolama çözümleri ve kendi kendini kullanabilme projelerinde sonuca varılmalı. Yazarken bile yoruldum, Tesla’ya kolay gelsin. Dünya’nın en değerli şirketi olma yolunda başarılar.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.