Gigafactory Açılışı 29 Temmuz 2016’da

gigafactory1

Tesla’nın geleceğinde belki de en önemli yeri tutan, bittiğinde dünyanın en büyük binası ve fabrikası olacak pil fabrikası Gigafactory‘nin açılışı için davetler bugün gönderilmeye başlandı.

Davetiyelerin Tesla’nın ikinci yönlendirme programında 5 satış gerçekleştiren herkese hediye olarak verileceği daha önceden duyurulmuştu ama tarih bilinmiyordu. Bugün gönderilen davetiyelerde o tarihin 29 Temmuz 2016 olduğunu öğrenmiş olduk. Açılış partisi çok büyük bir ihtimalle aynı zamanda bir tanıtım olacak çünkü Gigafactory‘nin açılışta yeni tamamlanmış olacak ilk etabında üretim sadece montaj seviyesinde olsa da zaten geçtiğimiz aylarda başlamıştı.

Gigafactory nedir?

Gigafactory'nin bugünkü hali bitmiş haline kıyas ile.

Gigafactory’nin bugünkü hali bitmiş haline kıyas ile.

Gigafactory Tesla’nın Panasonic ile ortak bir şekilde Reno/Nevada’da çöle kurduğu ve bittiğinde 540bin m2 alan kaplayacak1)Boeing’in uçak fabrikasından sonra dünyanın en büyük binası olacak dev bir fabrika projesi. İnşaat 2014 sonunda başlamıştı ve henüz tamamlanıp açılışı yapılacak olan ilk etap şimdilik sadece (!) 75bin m2 alan kaplıyor. İlk etapta Tesla’nın araba dışı bölümü olan Tesla Enerji ev tipi bataryaların montajı geçtiğimiz aylarda başlamıştı.

Gigafactory’i diğer pil fabrikalarından ayıran 3 önemli faktör var;

  • Özellikle otomobil pili için imalat yapacak ve bu özel durumu sayesine üretim aşamalarında kolaylık, maliyetlerde azalma sağlanacak. 
  • Bittiğinde yıllık üretimi 2013 yılının dünya toplam pil üretimi kadar olacak. Arzı artıracak.
  • Dünyada ilk kez ham maddeden araba bataryasına dönüşene kadarki tüm aşamaları aynı bina içerisinde yapılacak. (Hammaddenin işlenip bataryaya uygun hale gelmesi, pil hücresine dönüştürülmesi, pillerin otomobile özel soğutma sistemli, şasiye uyumlu ve batarya kontrol mekanizmalı araba bataryası haline gelmesi.)

Pil teknolojisinde herhangi bir iyileşme sağlanmadan, sadece bu üç faktör ile bile Tesla elektrikli otomobillerin en büyük maliyet kalemi olan pillerde en az %30 iyileşme bekliyor. Ayrıca lithium pil enerji yoğunluklarında yıllık %5 gelişme sağlandığı da biliniyor.

Model 3 Projesinin En Önemli Parçası

Gigafactory’nin 400,000 adet ön sipariş alan, 35,000$ başlangıç fiyatlı Tesla Model 3 planlarında yeri çok önemli. Gigafactory’nin tamamı 2020’de tamamlanacak olsa da ilk etap inşaat ve fabrikanın çalışır hale getirilmesi proje planının birkaç ay önünde gidiyor.

29 Temmuz’da açılış partisinde Tesla ve Gigafactory‘nin gelecegi ile ilgili daha detaylı bilgi elde edeceğiz.

Referanslar   [ + ]

1. Boeing’in uçak fabrikasından sonra dünyanın en büyük binası olacak

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Gigafactory Açılışı 29 Temmuz 2016’da

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 28/05/2016 at 00:04 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.