Gigafactory’de şimdiden 82 tam zamanlı, 583 inşaat çalışanı var

drone-giga-oct-2015

Tesla Motors’un planında çok önemli yer tutan ve inşaatı 1 seneden biraz uzun bir süredir Reno/Nevada’da devam eden Gigafactory‘de şimdiden 82 tam zamanlı Tesla çalışanı, 583 de inşaat çalışanı mevcut. Panasonic-Tesla ortaklığı ile inşaatı süren pil fabrikası tam kapasite ile 2020’de çalışmaya başlayacak olsa da 2016’nın ilk yarısında ilk etabı çalışmaya başlayacak. Fabrika toplam 5 milyar $ yatırım ile yapılacak olup bittiğinde tüm dünyanın 2013 yılı lithium-ion pil arzını 2 katına çıkarıp Tesla Enerji ürünleri yanısıra otomobil pilleri de üretecek. Üretim pil hücresinden soğutmaya, batarya yönetim sisteminden montaja kadar tamamen Gigafactory içinde gerçekleşecek ve sadece hepsini aynı çatı altına toplayıp hacmi müthiş artırmanın bile pil maliyetlerinde en az %30 bir geliştirme sağlaması bekleniyor. Maliyetlerdeki bu azalma da Tesla’nın önümüzdeki Mart ayında tanıtıp 2017 sonunda teslimlerine başlayacağı, BMW 3 serisi klasmanındaki Tesla Model 3 üretimi için çok önemli.

Geçtiğimiz çeyrek sonuçları açıklanırken hissedarlara verilen notlarda fabrikada ilk “pil montajlarının” başladığı belirtilmişti. İlk etap bir yandan ufak ufak faliyete geçmiş olmalı ki o bölümde şimdiden çalışan 82 kişi var. Fabrikanın yapıldığı şehrin gazetesi olan Reno-Gazette Journal‘a göre son hali ile Gigafactory‘den ilginizi çekebilecek notlar şöyle;

  • 583 inşaat, 82 tam zamanlı Tesla Motors çalışanı Gigafactory’de çalışmaya başlamış. Bunlardan %73’ü Nevada vatandaşı. 1)Nevada eyaleti ile yapılan teşvik amaçlı veri muafiyeti antlaşmasına göre çalışanların en az %50’si Nevada vatandaşı olmak zorunda.
  • Tesla Gigafactory inşatına başlayalı beri civarda kurulan şirket ve iş yeri sayısı %40 arttı.
  • Gigafactory inşaatı başlayalı beri civardaki evlerin değeri yaklaşık %17 arttı.
  • Tesla ve Panasonic şimdiye kadar Gigafactory’e 238 milyon $ yatırım yapmış.

Referanslar   [ + ]

1. Nevada eyaleti ile yapılan teşvik amaçlı veri muafiyeti antlaşmasına göre çalışanların en az %50’si Nevada vatandaşı olmak zorunda.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Gigafactory’de şimdiden 82 tam zamanlı, 583 inşaat çalışanı var

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 10/12/2015 at 16:47 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.