Gigafactory’nin İçinden İlk Fotoğraflar

gigafactory dis

Tesla’nın Nevada’da 1 yıldır inşaatına devam ettiği 5 milyar $’lık projesi Gigafactory‘nin içinden ilk fotoğraflar geldi. Bugüne kadar hep inşaat etrafında uçurulan drone’lar 1)İnsansız Hava Aracı ile çekilen görüntüleri görmüştük ancak içeriden ilk kez fotoğraf geldi.

Gigafactory‘de yaklaşık 2 ay önce Tesla Enerji ürünlerinin sadece montajı yapılmaya başlandı bile. 82 inşaat dışı kadrolu çalışanın fabrikada göreve başladığının haberini de daha önce yapmıştık. 2016’nın ilk yarısında açılış partisi ile birlikte ilk etabın üretime tamamen geçip pil hücreleri üretmeye de başlaması bekleniyor. İnşaatın tamamı ise 2020 yılında bitecek ve dünyanın 2013 yılı toplam lithium-ion pil üretim kapasitesini ikiye katlayacak.

Tesla’nın Geleceğinde Çok Önemli Yer Tutuyor

Gigafactory Tesla Motors’un ana hedefi olan “sürdürülebilir enerjili taşımaya geçişi hızlandırmada” çok önemli yer tutuyor. Gigafactory’nin hiçbir teknolojik gelişme olmadan bile sadece sağlayacağı ölçek ekonomileri ile elektrikli otomobillerin en büyük maliyet kalemi olan pil maliyetinde en az %30 bir geliştirme yapması bekleniyor. Bu da 2016 Martında tanıtılacak olup 2017 sonunda piyasaya sürülecek, orta sınıf ve 35,000$ başlangıç fiyatlı Model 3 planlarında çok önemli yer tutuyor.

Resimlerde dikkat çeken bir nokta da Tesla’nın fabrikanın adını “Gigafactory 1” koymuş olması. Yani geleceğe dönük planlarda bu fabrikalardan daha fazlaya ihtiyaç olacağına kesin gözü ile bakılmış. Zira Tesla Enerji ürünleri ilk tanıtıldığında ön siparişler ile 2016 yılının tüm kapasitesinin dolduğu belirtilmişti. Ancak tabii ki Tesla’nın Tesla Enerji ürünleri haricinde 2016 yılı için Model X ve Model S otomobillerinden toplam yaklaşık 85,000 adet üretme planı var.

Fabrikanın içinden gelen fotoğraflar profesyonel fotoğrafçı James Lipman’ın instagram hesabından geliyor. Lipman’a Tesla tarafından bir proje için iş verildiği de elimizdeki bilgiler arasında. Lipman tesadüfen çölün ortasında, normalde girilmesi yasak olan bir şantiye içinde olamayacağına göre yakında Gigafactory tanıtımı, açılışı vb. daha çok bilgi edineceğiz gibi duruyor.

Referanslar   [ + ]

1. İnsansız Hava Aracı

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Gigafactory’nin İçinden İlk Fotoğraflar

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  Emir tarafından 28/12/2015 at 12:41 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.