Hidrojen vs. Elektrik Tartışması – Elon Musk’ın Ağzından

Gelecekte bireysel ulaşımda birincil yakıt kaynağının günümüzdeki gibi petrol olmayacağına kime sorsanız katılır. Bu gerçeği insanlık olarak benimsemiş iken herkes geleceğin yakıtını, kaynağını çıkartmak için birbiriyle yarış halinde. Bu sitede de görebileceğiniz gibi Tesla elektrikli araçtaki başarısı ile müthiş bir yol kat etmiş durumda. Ancak bir yandan Toyota hidrojen yakıt hücreli ilk aracı Fuel Cell Auris’i piyasaya sürmüşken, hem elektrikli araçların henüz pahalı olması ve sadece yakıtın bittiğinde benzinciye gidip 5-10 dakikada tamamen doldurup tekrar dibine kadar kullanma alışkanlığı/mentalitesinin hala değişmemiş olmasından ötürü elektrikli araçların “geçici bir heves” olduğunu savunan, asıl olayın “hidrojen yakıt hücresi” olacağını savunan birçok insan var.

Geçtiğimiz hafta Detroit Auto Show’da yaptığı bir basın toplantısında Elon Musk’a yine yeni yeniden hidrojen yakıt hücresi ile ilgili düşünceleri soruldu. O ise gülerek hidrojen yakıt hücresinin aptalca olduğunu söyledi. İşte Tesla Motors CEO’su Elon Musk’ın kendi ağzından neden elektriğin geleceğin cevabı olduğu;

 • Hidrojen bir enerji depolama mekanizması, bir enerji kaynağı değil. Yani o enerjiyi yine bir yerden çıkartmanız lazım.
 • Hidrojeni sudan aldığımızı farz edelim, H2O’yu bölüp hidrojen’i ayırmaya kalkarsanız elektroliz aşırı verimsiz bir işlem.
 • Bir güneş panelinin oluşturduğu enerjiyle direk olarak bir araba pili doldurmakla, suyu elektroliz ile hidrojen ve oksijene ayırıp, oksijenden kurtulup hidrojeni yüksek basınç ile sıkıştırıp ya da sıvı haline getirip, onu bir arabadaki hidrojen tankına doldurup sonra o enerjiyi kullanmak için yakıt hücresinden geçirmek arasında iki kat verim farkı var. Yakıt hücresi çok verimsiz, çok kötü. Neden yaparsın ki bunu hiç mantıklı değil.
 • Hidrojen, yoğunluğu çok az olan çok dağınık ve uçucu bir molekül.
 • Hidrojen renksiz, kokusuz bir gaz olduğu için sızması kolay olduğu halde farketmesi çok zor olan bir gaz. Aynı zamanda aşırı derecede yanıcı.
 • Eğer illa bir enerji depolama mekanizması seçecekseniz hidrojen çok aptal bir mekanizma. Metan ya da propan seçseniz çok daha mantıklı ve çok daha kolay.
 • Olası en iyi hidrojen yakıt hücreli araba senaryosu bugünkü mevcut elektrikli araçlardan kötü. Sırf bu sebepten bile tartışması mantıksız.
 • Birkaç yıl içinde bu dediklerim çok daha net anlaşılacak, bu tartışmayı yapmamız için hiçbir sebep yok. Daha önce de söylediğim gibi bunun üzerine olan tezim zaman geçtikçe çok daha bariz olacak.

İşte gördüğünüz gibi kim bilir kaçıncı kez gelen bu soruya oldukça agresif, lafını sakınmadan cevap veren Elon Musk elektrikli araçların gelecek olduğunu, bir zengin oyuncağı olmadığını güçü bir şekilde savunuyor. Yine de diğer cephede yakıt hücresi araştırmalarına son hız devam eden, hatta ilk aracını bile piyasaya sürmüş bir dev Toyota var. Elon Musk’ın ticari amaçla birşeyi pek savunmadığını ve gerçekten inandığı şeyleri yaptığını geçmişinden ve karakterinden biliyoruz ancak yine de olacakları izlemek enteresan olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

 1. Ramin dedi ki:

  Bende Elon muska katiliyorum. Hidrojen otomobillerinin geleceyi yok. Bunu 2020 yilina kadar goreceyiz.

 1. 28/01/2015

  […] soru işaretleri mevcuttur ve performansı pilli elektrikli araçlara oranla çok daha azdır. Bu teknolojinin neden tutmayacağını teknolojinin “salakça” olduğunu düşünen Tesl…. Ülkemizde mevcut olmayan bu otomobil türünü ilk kez Toyota Mirai’yi Amerika’da […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.