Hyperloop Teknolojisi Yük Gemileri İçin Denizaltına

 

Kendisini özgün tasarımlı itiş mekanizmasıyla ve tüp şekillendiricisiyle tanıdığımız, Elon Musk‘ın fikri Hyperloop One, eski adıyla Hyperloop Tech, bu yeni teknolojileri yüksek hızlı su altı taşımacılığı için uygulama niyetinde.

Business Insider’ın yaptığı habere göre Hyperloop One, üretecekleri sistemlerinin kullanımı için kendi sektörü dışındakilere bir teklif hazırladı. Kısa vadede limanlar sahil şeridinden kaldırılıp sahilden yaklaşık 15 km açığa inşa edilecek. Gelen kargo gemileri yüklerini bu petrol platformuna benzer yapıya bırakıp yollarına devam edecekler. Daha sonra hyperloop devreye girecek ve yükü platform ile kıyı arasında taşıyacak. Böylece çoğu limandaki yoğun trafik derdi de ortadan kalkmış olacak.

Hyperloop One yönetim kurulundan Peter Diamandis’e göre bu şehir planlamacılığında çığır açacak bir gelişme. Liman için ayrılan o uzun sahil şeridi artık başka amaçlarla kullanılabilecek. Diamandis bu su altı taşımacılığının gelecekteki vizyonunu daha ayrıntılı olarak şu sözlerle açıkladı.

“Yaşadığım yer olan Long Beach’e baktığınızda sadece limanlar, konteyner yığınları ve devasa kargo gemileri görürsünüz. Düşünün ki bütün bu alan parklarla kumsallarla ve evlerle doldurulup limanı da kıyının 10 mil açığına taşıyalım.”

Ve ekledi;

“Bence, gelecekle ilgili en heyecan verici şeylerden biri, yer altında kullanmadığımız bir sürü alan olması. Hyperloop’un muhtemelen gelecekte yer altı uygulamaları konusunda bir profesyonel olacağını düşünüyorum.”

Son olarak Diamandis su altı hyperloop’un insan taşımacılığında kullanılması konusuna açıklık getirdi ve eğer bu yapılacaksa deneme için en uygun yerin İsveç ile Norveç arasındaki su yollarından olabileceğini söyledi.

 

hyperloop-dubai-1-e1471376183173

Öte yandan Dubai Hyperloop sistemlerine ilgisini Hyperloop One ile imzaladığı anlaşmada belli etti. Dünyanın en büyük limanlarından birinin işletmesi DP World ile yapılan anlaşma ile Dubai’nin Jebel Ali limanının  kargo yükleyicisinin uygulanabilirliği değerlendirilip geliştirilecek.

Anlaşma özellikle Hyperloop One için muazzam öneme sahip çünkü DP World 6 kıtada 77 liman ve terminali işleten devasa bir şirket. Eğer Jebel Ali limanı işinde başarılı olurlarsa, Hyperloop One için bir çok anlaşmanın kapısı açılacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Ana sayfa Forumlar Hyperloop Teknolojisi Yük Gemileri İçin Denizaltına

Bu konu 0 yanıt ve 1 izleyen içeriyor ve en son  berkay tarafından 17/08/2016 at 23:55 tarihinde güncellendi.

Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.